"ההתנהלות של מירי רגב בסוגיית ארגנטינה פגעה עמוקות במעמדה של מדינת ישראל"

7 ביוני, 2018
האזינו:

שלי התראיינה לתכניתם של שלום קיטל ונעמה סיקולר ב"כאן רשת ב'", וזאת בעקבות ביטולו של משחק הידידות בין ישראל לארגנטינה. בדבריה התייחסה להתנהלותה המעוותת של שרת התרבות והספורט, מירי רגב, סביב סוגיית חלוקת הכרטיסים למשחק וסביב העברתו מחיפה לירושלים.

"קיטל: נו, אז עכשיו את מרוצה? בוטל המשחק, אין בעיית כרטיסים, הכול בסדר...

שלי: האמת היא שיש הרבה מקום לציניות, אבל בעיקר קרה כאן אירוע שהוא מאוד קשה למדינת ישראל, שפוגע עמוקות במעמדה של ירושלים וגם מהווה איזשהו מדרון חלקלק ואולי אזהרה לא טובה לבאות: אם ההתנהלות תימשך ככה, גם האירוויזיון לא יישאר בישראל. וזה יצער הרבה מאוד אנשים.

קיטל: מירי רגב כבר אמרה לנו הבוקר שאם זה לא יהיה בירושלים, שעדיף שזה בכלל לא יהיה בישראל.

שלי: זה אחד המשפטים האוויליים, חסרי האחריות והאנטי ציוניים ביותר ששמענו אי פעם.

סיקולר: למה? כמו שאמר זאב אלקין: היעלה על הדעת שהצרפתים לא יעשו אירוע כזה בפריז? זאת בירתנו.

שלי: שלום, תתקן אותי, אני לא ממש בקיאה, אבל נדמה לי שגם המונדיאל לא מתרחש במוסקבה.

קיטל: הוא מתרחש בכמה ערים, גם במוסקבה, ששם האיצטדיון המרכזי. תמיד המונדיאל מתנהל גם בבירה וגם במקומות נוספים.

שלי: אז אני אגיד לכם כך: אני רוצה שהאירועים המכוננים והגדולים, שעיני העולם צופות אליהם, יהיו בירושלים. זאת ההעדפה שלי; אני גם שמחה על העברת השגרירות לירושלים. אבל בסופו של דבר, יש גם איזושהי מידה של היגיון. לו יתואר שלקראת משחק הידידות הזה, ששימח את כולם באופן כל כך טוטאלי, הפוליטיקאים לא היו תוחבים אליו את ידיהם ולא מנסים לגזור עליו קופון; ולו יתואר שהוא היה מתקיים באיצטדיון "סמי עופר" בחיפה. תארו לעצמכם איזה אירוע משמח זה היה: כמה עיני העולם היו צופיות על ישראל; ומסי היה מגיע לישראל; ושם פתק בכותל, ומסתובב ברחובות ירושלים. כולם היו מרוצים, ולא היה נגרם הנזק הנורא הזה לישראל.

קיטל: אבל יכול להיות שה-BDS וג'יבריל רג'וב היו מייצרים אנטי גם אם זה היה בחיפה. היו זמרים שהיו צריכים לבוא לפארק הירקן, וה-BDS גרם להם לבוא. אולי מירי רגב צודקת: יש כאן טרור כלפי ישראל, וירושלים היא רק התירוץ.

שלי: אז קודם כל, המילה 'טרור' היא מופקרת לצורך העניין הזה, וההשוואה לפיגוע במינכן היא בכלל מצמררת לחלוטין. כל מה שאתה אומר נכון, אבל היא הנותנת: דווקא בגלל שמצבנו לא מזהיר, ודווקא בגלל שיש לנו כל כך הרבה אויבים, ודווקא בגלל הקמפיין של ג'יבריל רג'וב ובגלל ה-BDS... הרי מי העניק להם את השמחה הגדולה הזאת אתמול? הייתה צהלה גדולה, וג'יבריל רג'וב צריך לשלוח למירי רגב פרחים. דווקא משום שאנחנו במצב כה מורכב, וירושלים מקום נפיץ לכל הדתות ולכל העולם, אני מצפה מממשלה אחראית לנהוג באיזושהי מידה של תבונה. כאן לא רק שלא הייתה מידה של תבונה: היה פשפוש בתוך המשחק הזה, שהתחיל כמשחק שהובא על ידי חברה פרטית לחיפה, כשלאף אחד לא היו טענות אליו. זה היה לקחת אותו ולהפוך אותו לחומר נפץ, עד כדי כך שזאת הייתה חרב פיפיות שפגעה בכולנו פגיעה מאוד קשה.

זה היה אמור להיות אירוע פאן, אירוע ספורט, נקי מפוליטיקה, שיכול לגרום הרבה שמחה ונחת גם לישראל וגם לאנשים ברחבי העולם שרובים לא רוצים להתעסק בפוליטיקה, זה לא מעניין אותם. הם גם לא מסתכלים על ישראל באופן עוין, ולראייה נטע ברזילי, שזכתה באירוויזיון. במקום להשאיר את זה ככה וקצת לנרמל את המדינה, זה הפך להיות גם אירוע מדיני, גם אירוע פוליטי, וגם – ובעיניי זה לא פחות חמור – אירוע פריימריז של פוליטיקאית אחת שלקחה כסף מכספי המדינה כדי להיות חלק מהאירוע הזה וכדי לקבל את הפוטו-אופ ולחיצת היד ממסי.

סיקולר: אומרת מירי רגב, ואולי בצדק, שמיום שקרה כזה אירוע, שיש בו פוטנציאל נפץ מדיני, בינלאומי ותדמיתי מאוד רחב, היא מצפה משלי יחימוביץ' והאופוזיציה להתייצב לימין הממשלה ולגנות את ביטול המשחק. במקום זה, לטענתה, מה שהיא מקבלת זאת שמחה לאיד שפוגעת עוד יותר במדינת ישראל. האמנם?

שלי: קודם כל, אני לא יודעת איזו שמחה לאיד. בסביבה שלי יש אבל כבד סביב ביטול המשחק. אני מרגישה מפח נפש מאוד, צער מאוד גדול ודאגה מאוד גדולה. שמעתי את הריאיון... איך היא מדבררת פתאום את מסי: איך מסי מרגיש, איך מסי פחד ואיך איימו עליו. אפשר לחשוב שהיא הדוברת של מסי. מסי לא רצה מגע איתה; הוא לא רצה ללחוץ לה את היד, ואז שמענו את המשפט 'נראה את מסי לא לוחץ יד לראש הממשלה ולי'. אז קודם כל, היא לא הדוברת של מסי, והיא לא יכולה לדבר מגרונו כדי לטהר את עצמה מכמות הנזקים שהיא חוללה.

שמעתי דבר והיפוכו: שהיא הייתה מצפה ממני, מאבי גבאי ומאיציק שמולי לגנות את הכניעה והפחד. כלומר, היא רוצה שנגנה את ליאו מסי בכלל, ולא אותה. אז אני מגנה את מירי רגב על התנהגות מטופשת, שערורייתית, כנראה גם עם חשד לאי-סדרים קשים מאוד שייחקרו על ידי מבקר המדינה, על כך שהיא הביאה לביטולו של המשחק הזה, ועל כך שהיא פגעה בהרבה מאוד אזרחי ישראלי חיכו לו. ואני מגנה אותה פעם שנייה על כך שהיא רוצה שגם האירוויזיון לא יהיה בישראל. אתם יודעים שהאנשים שיבואו לצפות באירוויזיון בישראל – גם אם חלילה הוא לא יהיה ירושלים, ואני רוצה שהוא יהיה בירושלים – הם אנשים שלעולם לא העלו על דעתם לבקר בישראל, וזאת תהיה הפעם הראשונה שהם יזכו לראות את המדינה היפה והאטרקטיבית שלנו? והם גם יהיו ילכו לכותל, וגם יהיו בתל אביב. למה לגרום נזק למדינה ולגרום מפח נפש לכל כך הרבה אנשים? מי היא שתיקח את האירוויזיון מאוהדי האירוויזיון? מי היא שתיקח מאוהדי הכדורגל משחק כזה?

קיטל: היא שרה, והיא רוצה שהכול יקרה בבירת ישראל.

שלי: אבל בסוף לא קורה. אז מרוב רצון להשתלט על האירוע, היא קיבלה אפס מאופס. כנ"ל יהיה גם באירוויזיון.

קיטל: לסיום, שאלה קצרה: הזכרת את מבקר המדינה. מה את בוועדת ביקורת המדינה מתכוונת לעשות?

שלי: אנחנו מתכוונים להמשיך לעקוב אחרי העניין הזה. אני ביקשתי מהמבקר לא להפסיק את בדיקת האירוע, גם אחרי שהוא בוטל, כי יש כאן הרבה שאלות שנשאלות ביחס לכספים שנשפכו כמים. המבקר בודק את העניין בדיקה יסודית מאוד, במסגרת כל חגיגות שנת השבעים, שנראים כמו קמפיין הפריימריז של מירי רגב, במקום להיות קמפיין לאומי משמח לטובת כל אזרחי מדינת ישראל. יהיו כמה דיונים בעניין הזה. כבר ביום שני בשבוע הבא אנחנו עורכים דיון בעקבות שלושה דוחות קיימים של מבקר המדינה על חלוקת כרטיסים שלא כדין. זאת הזדמנות לשפוך אור על העניין הזה ולמנוע פדיחות כאלו בעתיד".