"התשובות שקיבלנו בוועדת ביקורת המדינה מעידות שההתנהלות לקראת הגעת ארגנטינה הייתה עקומה ובלתי תקינה באופן חמור"

7 ביוני, 2018
האזינו:

שלי התראיינה ליומן הערב של "כאן רשת ב'", בהגשת רן בנימיני ויגאל גואטה, על רקע פארסת הכרטיסים לקראת משחק הידידות בין נבחרת ישראל לבין ארגנטינה (הריאיון התקיים טרם החלטת הארגנטינאים שלא להגיע לארץ בסופו של דבר). 

"בנימיני: אפשר לקרוא לזה "אירוע ספורט"? אנחנו מדברים על המשחק שיהיה במוצאי שבת בין ארגנטינה לישראל. את אמרת היום בוועדה שאת עומדת בראשה שגורם בכיר במשרד התרבות אמר לך שהמשרד עזר כספית להעביר את המשחק מחיפה לירושלים.

גואטה: תמורת הבטחה שמירי רגב תיקח חלק פעיל בנראות גבוהה, וגם תלחץ יד לכוכב ארגנטינה, מסי, על הדשא.

שלי: אז קודם כל, המטרה של הוועדה לביקורת המדינה היא לברר מה היה. כיוון שמבקר המדינה כבר השיב בשבוע שעבר לידידי חבר הכנסת איתן כבל שהוא אכן בודק את העניין, הזמנו את החטיבות הבודקות ממבקר המדינה, וביקשנו מהן לסיים את הבדיקה עד יום רביעי, כי אחרת מה? נעשה "פוסט מורטם"? נחפש את הכרטיסים אחרי שהמשחק ייגמר? במסגרת הישיבה הזאת, נשאלו כמה שאלות והושבו כמה תשובות שהעידו שההתנהלות היא מאוד עקומה, ואפילו מאוד לא ישרה.

בנימיני: אולי אפילו פלילית?

שלי: אני לא יודעת, לא חושבת שזה פלילי, אבל זה בוודאי בלתי תקין בצורה חמורה ביותר. הרי מה קרה? "קומטק", החברה שיזמה את כל הסיפור ושהצליחה לשמחתנו הגדולה להביא לכאן את ארגנטינה, רצתה לעשות את זה במקום שפרקטית הכי נכון והכי מתאים למשחק כזה ולכדורגל בכלל, וזה "סמי עופר". ואז באה שרת התרבות והספורט 'לא, זה יהיה בירושלים בירתנו'. זה דבר שהוא קצת הגיוני, אבל הם אמרו שהם לא רוצים. גם ההתאחדות לכדורגל חושבת את זה. זה מה שאמר המנכ"ל שלה בוועדה היום - שהמשחק היה צריך להישאר שם.

גואטה: אמרו שמשחק ברמה לאומית צריך להיות בירושלים.

שלי: בסדר, אני יכולה להבין את המוטיבציה - למרות שאני שמסי היה יכול גם לבוא לכותל, לשים פתק, לעשות את דרכו לחיפה, והכול היה בסדר. אבל הם אמרו 'נפסיד כסף בגלל המעבר לירושלים. מכרנו כבר תאי כבוד לספונסרים; תפצו אותנו על המעבר'. ואז ישבה הממשלה והחליטה בחפזה רבה להעביר קרוב ל-3 מיליון שקלים כדי לפצות אותם על המעבר לירושלים. אז ברגע שהממשלה נותנת כסף מכספי משלם כדי שהמשחק יהיה בירושלים, זה כבר הופך להיות עניין של המדינה.

בנימיני: אז התמורה הייתה סיקור בולט של השרה רגב?

שלי: לא אמרתי את זה בצורה כזאת. ראשית, ניסיתי לבדוק האם השיפוי הזה הוא הגיוני, כי בסוף התברר ש"קומטק" לא הפסידה כלום: נשארה עם אותם ספונסרים המירה את תאי הכבוד בבוכטות של כרטיסים אם היה סיכום לא כתוב שהשרה תקבל פוטו-אופים יפים עם מסי, מסיבת עיתונאים וכן הלאה כחלק מהעניין. עובדי המשרד שלה היום בוועדה הכחישו לחלוטין. אבל מה הקטע? בבוקר היא התראיינה, לא זוכרת איפה, ואז אומר לה המראיין: 'מסי ויתר השחקנים לא רוצים ללחוץ ידיים לפוליטיקאים'. והיא אמרה: 'נראה אותם לא לוחצים ידיים'. כלומר, היא כבר מתכננת את לחיצת הידיים הזאת...

גואטה: יש כאן משהו לא פחות חמור: מירי רגב טענה שהקצאת הכרטיסים הייתה באישור של היועצת המשפטית של המשרד, והיועצת המשפטית הגיבה שזה לא נכון.

שלי: מה זה לא נכון? זה הרבה יותר חמור מזה. היא אמרה שכל המהלך היה בעצה אחת עם היועצת המשפטית. אז אני שואלת את היועצת המשפטית, שישבה בוועדה, 'האם היוועצו בך?'. היא אומרת: 'לא'".