"למרות הרווח העצום של חברות הגז, אנחנו לא רואים ולו שקל הפחתה בחשבון החשמל. זה מטורף"

18 ביוני, 2018
האזינו:

שלי התראיינה ל"וילנסקי את ברדוגו" בגלי צה"ל, בהגשת ירון וילנסקי ויעקב ברדוגו, בעקבות הדיון שנערך בוועדה לענייני ביקורת המדינה בראשותה בנוגע לדוח מבקר המדינה מאשתקד, שלפיו חוזה הגז של החברה הממשלתית עם מונופול תמר נסגר במחיר גבוה שזוקף לחובת המשק עלות עודפת של כ-8 מיליארד שקלים. מתוך דבריה:

"וילנסקי: יושבת ראש ועדה בכנסת קובעת פגישה, ומישהו חושב שאם הוא יפעיל לחץ הוא ימנע את הפגישה הזאת?

שלי: אתה מתכוון לישיבת הוועדה... כן, זה לא שמישהו התקשר לאיים עליי: 'אם תקיימי את הישיבה, אני אעשה לך ככה וככה', אבל אני מתחילה לראות כל מיני המלצות לא לקיים את הישיבה כי ככה וככה, כי 'היא בכלל לא מעניינת', כי 'דוח מבקר המדינה הוא משנה שעברה' – כאילו שאני לא דנה בדוחות של מבקר המדינה מלפני ארבע וחמש שנים. ואז מבקשים מח"כים לבוא ולקרוא מסרים כתובים שמתקבלים מחברות הגז. חלק מספרים לי על זה, חלק מסרבים, חלק עושים את זה – ועוד כהנה ועוד כהנה. אתה רואה הרעשה פומבית לקרת הישיבה.

ברדוגו: זה מתקשר לספינים נגד יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי?

שלי: כן, זה קשור.

ברדוגו: אז איך עומדים מול כל הכוחות האלו? וכמה עולה לנו ההסכם הזה בין חברת החשמל לבין הבעלים של "תמר"?

שלי: קודם כל, אתה צודק: כשמתחיל לחץ מטורף, זה תמיד קורה כשיש הרבה כסף. כי אם מישהו מרוויח מיליארדים – ולא כמטאפורה – מהתנהגות מסוימת של הממשלה, שווה לו לשים מאה מיליון שקל, נגיד, רק על יחסי ציבור, תדרוכים, לוביסטים וכן הלאה. זה פשוט שווה לו. וכאן, לפי מבקר המדינה, העלות העודפת למשק הייתה 8 מיליארד שקלים. לא פחות.

ברדוגו: אז בואי נתרגם את זה לעברית: 'עלות עודפת' פירושה שאנחנו 8 מיליארד שקלים יותר ממה שאנחנו צריכים.

שלי: נכון, בדיוק ככה. ואפילו לא צריך את דוח המבקר, שאני מייחסת לו חשיבות עצומה. תסתכלו על הרווח הנקי של השותפות ב"תמר" בשנת 2017, אשתקד, ותראו 1.1 מיליארד דולרים רווח נקי, כשאנחנו – אני, אתם וכל מי שמאזין לנו – לא ראינו שקל הפחתה בחשבון החשמל שלנו. זה מטורף.

ברדוגו: אז למה חתמו על ההסכם כזה מלכתחילה ב-2012? איך הגענו למספרים דימיוניים כאלו?

שלי: תראה, צריך להגיד ביושר: ההסכם הזה נחתם ב-2012 בתוך משבר מאוד גודל. זה היה אחרי שצינור הגז התפוצץ במצרים, ונשארנו בלי גז בכלל, עם שאריות מים טטיס שכבר לא היו רלוונטיות.

בשעתו, 2012, המדינה הייתה עם הגב לקיר. השותפות בחברת תמר היו בעמדת כוח והיינו חייבים את הגז כמו אויר לנשימה, כולל הצמדה לדולר פלוס אחד. אבל אף אחד לא קבע אז שזה המחיר הראוי וההוגן. כולם אמרו, וגם עמדת המדינה הייתה, שאו שתהיה תחרות מכל מיני קידוחים שהתחילו אז ולא יצא מהם כלום, או שלחילופין תהיה ועדת פיקוח על המחירים, שאם היא תראה שתמר מתפתחת לכדי מונופול, היא תקבע פיקוח בדמות מחיר נורמלי, כמו שקובעים מחיר נורמלי על השמנת, או מה שזה לא יהיה. ובסוף מה קרה? לא זה ולא זה: גם יש מונופול, וגם אין פיקוח על המחירים. וכך אנחנו משלמים מחיר מטורף של שישה דולרים ליחידת אנרגיה, שמייקר בצורה מטורפת את חשבונות החשמל שלנו.

ברדוגו: כשלפי פרסומים זרים, "דוראה", חברה אחות, משלמת ארבעה דולרים.

שלי: לא, זה לא פרסומים זרים. זה בדיוק הדבר המטורף – ספקי חשמל קטנים, עם כושר מיקוח הרבה יותר נמוך משל חברת החשמל, שתמר תלויה בה והיא מביאה לה את הכסף הגדול, השיגו מחירים הרבה יותר טובים. זה דבר מטורף.

ברדוגו: אז מה הייתה המטרה שלך בדיון הזה? זה "ישראבלוף": את פותחת את חוזה, וזאת הורדה של 25%. זה ממש יגיע למחיר הבסיס,, שלפי מה שאנחנו זוכרים זה חמישה דולר. אז מה עשינו בזה? אפילו אחרי ההנחה זה יהיה יותר יקר.

שלי: קודם כל, אתה צודק, זה בטח לא מספיק. יש נקודות פתיחה ב-2021 וב-2024: הראשונה 25 אחוזים, השנייה 10 אחוזים, ובסה"כ 35 אחוזים שאפשר להוריד במחיר, וגם זה לא בטוח – זה תלוי משא ומתן. אבל מה שהיום הפתיע אותי לטובה היה דבריו יו"ר דירקטוריון חברת החשמל, יפתח רון-טל, שאמר: 'נכון שכתוב בחוזה 2021, אבל אנחנו דורשים את פתיחת ההסכם כבר ב-2019, כלומר בשנה הבאה'. הוא נשמע מאוד נחוש. הוא אמר: 'אם לא תהיה ברירה, נלך לבוררות בשביל מחיר הוגן לפי חוק ההגבלים העסקיים'. וגם הוא אמר: 'לא נהסס לנקוט בעוד דרך: לרכוש גז מספקים אחרים, ולהפחית את כמויות הגז שאנחנו רוכשים מ"תמר". בעיניי זאת התחייבות מאוד משמעותית, עם זמירות אחרות ממה שהתרגלנו לשמוע מחברת החשמל, שהגנה בחירוף נפש על ההסכם המזעזע ב"תמר".

ברדוגו: אבל את יודעת שיפתח רון-טל אמר אצלנו בתכנית לפני כמה זמן שהוא מנהל משא ומתן עם חברות החשמל. היום, לפי מה שהבנתי, הוא עוד לא התחיל את המשא ומתן.

שלי: אני לא הדוברת שלו, אבל אני כן מנחשת שמשא ומתן כזה לא מתקיים בגלוי. להנחתי, להשערתי ולמיטב ידיעתי, יש מגעים בעניין הזה. הוא לא אמר את זה, אני אומרת לך את ההנחה שלי. אני חושבת שהדבר הזה כבר נמצא בשיא הווליום, ועובדה שהשותפות עצמן, בתחזיות שלהן ל-2021, מפחיתות את הרווח שהן צופות ממאגר "תמר". כלומר, גם הן מבינות שהאדמה זזה, והן נלחמות בזה בכל הכוח".