"לספק תשובות של ממש לתושבים כאן שסופגים את התקופה הקשה הזאת בגבורה ובאיפוק בלתי רגילים".

2 באוגוסט, 2018

שלי התראיינה לתוכנית "היום הזה" בערוץ 20 , בהגשת אמיר איבגי 

ודיברה על המתח בדרום ועל פרשת ברושי.

איבגי: ח"כ יחימוביץ את בעוטף עזה, לא סיור ראשון של הועדה בראשותך באזור הזה שרושם היום 130 יום תחת טרור ההצתות, היקפים בלתי נתפסים.

ועד שיהיה פתרון צבאי או מדיני, הנה דבר נוסף שהמדינה צריכה לדאוג לו, התמודדות עם האש והנזקים שלה.

שלי: נכון, זה סיור עבודה לא פוטו אופים, פשוט ישיבה שהייתה אמורה להתקיים בכנסת מתקיימת בשטח עצמו.

עכשיו אנחנו מתחילים בסיור עם מפקד האוגדה שהוא סגור לתקשורת, אבל בהמשך נעשה ישיבה פתוחה בקיבוץ בארי, עם ראשי הישובים ועם כל מי שצריכים באמת לתת תשובה עד שיהיה שלום כולל במזרח התיכון או עד שיהיה הסדר לתת תשובה למצוקות ולבעיות שמתעוררות כאן.

נציגים בכירים של משרד החקלאות, של רשות המיסים, של נציבות כיבוי אש, וכל הגורמים שבידם המעשה לתת לתושבים כמה שאפשר כדי לפצות במשהו על החיים הבלתי נסבלים כאן.

איבגי: שמענו בתחילת השבוע על הנזקים בעסקים בעוטף עזה, בעלי העסקים מדברים על מצב כל כך קשה שאפילו מנגנון הפיצוי הקיים לא מסוגל להתמודד או לעמוד, זה נושא שהועדה בראשותך מתכוונת לעסוק בו?

שלי: כן לחלוטין, אנחנו עם בכירים ביותר מנציבות מס הכנסה, אנחנו יודעים שבסך הכל אני חייבת להגיד בהגינות, הנציבות מתפקדת טוב בדרך כלל במקרים כאלה.

זה לא שיש רשלנות או שמישהו לא סופר את הנפגעים.

עד היום כבר 50% מכספי הפיצויים הועברו למי שהיה אמור לקבל אותם, אבל בוודאי שיש קשיים, גם לחקלאים, גם לבעלי העסקים הקטנים והבינונים שסופגים מכה מאוד מאוד גדולה -  מחזור העסקים שלהם יורד כמעט ל0.

הרעיון בישיבה היום זה באמת לספק תשובות של ממש לתושבים כאן שסופגים את התקופה המאוד מאוד קשה הזאת בגבורה ובאיפוק בלתי רגילים.

איבגי: נלך לפרשת איתן ברושי, היית הראשונה שקראה בנחרצות לברושי, עוד אחרי המקרה של ח"כ איילת נחמיאס ורבין, לפרוש מבלי להתייחס לעניין הפלילי, והנה עכשיו הופך הסיפור הזה לעניין משפטי – תביעת דיבה נגד יו"ר המפלגה שלך אבי גבאי.

שלי: אני לא מייחסת שום חשיבות לתביעת הדיבה הזאת, זאת תביעת השתקה באופן מובהק.

כמי שמתעסקת בנושא הזה הרבה מאוד שנים אני יכולה להגיד לך שכל טיפול תקיף באנשים שעושים מעשים נקלים שכאלה, תמיד הוא מקבל תגובת נגד והדף

 וניסיון להפחיד ולהשתיק, ולהפסיק את הטיפול בו.

אני מאוד שמחה שככה נוהג יו"ר המפלגה שלי, זו לא התנהגות טיפוסית לפוליטיקאים.

בקשר אלי זה די מובן מאליו כי אני עוסקת בנושא כבר די הרבה שנים...

איבגי: ואת לא מקבלת את הטענה של ברושי באשר למשפט השדה הזה שנערך לו במפלגה?

שלי: המקרה של ברושי הוא דווקא מהמקרים היותר ברורים, הרבה פעמים אתה יושב עם עדויות, והרבה נשים שאגב גם פונות אלי ובשום פנים ואופן ולא רוצות להיחשף ושהמקרה שלהם יסופר.

זאת הבחירה שלהם, אני מכבדת אותן, אני אף פעם לא מאיצה בהן ללכת להתלונן במשטרה או לחשוף את עצמן, כי כאן טובת בעיני הנפגעת היא בראש סדר העדיפויות, אם היא לא רוצה שהסיפור שלה יצא – הוא לא יצא.

הרבה פעמים שאתה דוחק בנפגעת ללכת להתלונן היא חווה את זה לפעמים כסוג של אונס שני.

כאן במקרה של ברושי, הוא עשה מעשה מגונה לעיני כולם! מה צריך יותר מזה?

מעשה מגונה זאת עבירה חמורה בספר החוקים, עם עדים.

אז כאן באמת, הקרקע היא יותר יציבה מאשר במקרים אחרים כשבאו אלי נשים ורצו שאני אטפל בלי רצון להיחשף.

לכן אני לא חושבת שמישהו צריך למצמץ כאן, בעיני מטריד יותר שהתגובות אצל חלקנו קצת רופסות מדי, ואני חושבת שהיושר האינטלקטואלי מחייב להחמיר באנשים בתוך ביתך שלך כמו שאתה מחמיר עם אנשים שהם מחוץ לבית במפלגות אחרות.

איבגי: אמרת היום למנדי ריזל ב101.5 שיש עוד תלונות שהגיעו אליך, את יכולה להרחיב?

שלי: זה נכון, אבל אני לא ארחיב מעבר לכך אני מצטערת, שוב בגלל אותה התחייבות.

לפחות אחת מהן דברתי ושוחחתי, ואני יכולה להעיד מדובר באישה אמינה לחלוטין, אם האחרות אני בהליכי בירור ובדיקה, ובכל מקרה עד שהן לא יחליטו ויתנו אוקי זה ישאר ביני לבינן.

אבל כמובן שזה גורם לי להיות על קרקע הרבה יותר מוצקה כשאני אומרת שוב – ברושי חייב לפתור אותנו מהבושה הזאת, ולעשות טובה לעצמו ולנו ולפרוש.