יחימוביץ למבקרי הפנים ברשויות המקומיות: "עומדת לצדכם ללא סייג; אתם החומה הבצורה במאבק נגד השחיתות"

ח"כ ויו"ר הועדה לביקורת המדינה שלי יחימוביץ' נאמה בכנס של איגוד מבקרי הרשויות המקומיות ב3.9.2018 בירושלים, ודיברה על חשיבות תפקידם.
8 באוקטובר, 2018

הנאום המלא:

"תודה רבה על הדברים היפים. אדוני שר הפנים אריה דרעי, כבוד מבקר המדינה פרופסור יוסף שפירא, מנכ"ל משרד הפנים מרדכי כהן. אני רוצה לומר כמה דברים על עינב. אני שאלתי פה בכניסה את היועצת הפרלמנטרית שלי שני גרנות, למה לעזאזל באמצע שבוע החופשה שלי יש לי אירוע? אז שני אמרה לי: "את ידעת שאת תהיי בחופש, ואמרתי לך שתהיי בחופש, אבל אמרת - חשוב לי גם באמצע החופש לבוא ולפרגן לעינב ולמבקרי הפנים"

אז יו"ר איגוד המבקרים ברשויות המקומית, עינב פרץ, באמת כל הכבוד לך, ובאמת היה חשוב לי לבוא לפרגן. עוד לפני שאגיד כמה מילים על חשיבות התפקיד שלכם, בסוף צריך תכלס ואת מי שיבוא ויעבוד, ואני חייבת לומר שעינב, יש לה בדיוק את המינון הראוי שבין לשבת לך על הוריד ולא להרפות ממך עד שתעשה את מה שצריך, ומצד שני גם את התבונה הפוליטית לפעמים הרפות. היו פעמים, למשל במהלך המאוד חשוב הזה של התקנת התקנים והעברת התקציבים המינימאליים אצל מבקרי הפנים, היו פעמים ששאלתי את עינב – קדימה, אני מכנסת עכשיו את הועדה ואנחנו נלחיץ אותם, ונכריח אותם, ונזרז אותם וכן הלאה, ועינב אמרה לי לא, זה בסדר. מדברים עם משרד הפנים. זה הפוך לפעמים מהרצון כל הזמן, הדבר שאנשים רוצים זה שאכנס את הועדה ואתן להם בראש כאן ועכשיו, והיו פעמים שעינב אמרה זה בסדר, לא צריך, אנחנו מתקדמים. כאן בדיוק התמהיל הנכון שבו צריך להתנהל כדי להשיג תוצאות.

אני חייבת לציין שכשהתמניתי לתפקיד יושבת ראש הועדה לביקורת המדינה, אמרה לי קודמתי שהיא לא מאמינה שנעביר את המהלך הזה, ואני חייבת לומר אדוני שר הפנים שממש הופתעתי לטובה מהנכונות יוצאת הדופן של משרדך. בהכרה האותנטית בחשיבות של הדבר, בשיתוף הפעולה, מהשיח הפורה עם כל הדרג הניהולי והדרג הפקידותי, וזו לא חוויה נפוצה במיוחד. אז אמנם אמרה עינב שאני הייתי שעון העצר, אבל אני חייבת לומר ששעון העצר לא היה כל כך נחוץ במקרה זה, כשיש משרד שיש לו נכונות מובנת להעביר את המהלך אז העבודה של הועדה הופכת להיות מאוד מאוד קלה.

אני רוצה כבר לסמן את המטרה הבאה שלנו בחקיקה. זה היה המהלך שנגע באופן מאוד קונקרטי למבקרי הפנים בועדה. כמובן שהיו עוד ישיבות ועסקנו בהרבה דברים, אז המהלך הבא, יוזמת חקיקה שלי יחד עם חברי כנסת נוספים שאומרת שלא תוגש קובלנה לתובע או תובענה לבית הדין בשל עבירת משמעת של עובד רשות מקומית שהוא המבקר, היועץ המשפטי, הגזבר או מהנדס הרשות המקומית, אלא אם כן ניתן לכך אישור מאת מהיועץ המשפטי לממשלה. אני חושבת שאתם פה מבינים יותר מכל אחד אחר את המשמעות ואת הנחיצות של החקיקה הזו, ובמיוחד הדבר הזה נכון נוכח האווירה הכללית ששוררת היום במדינה ובממשלה. לא אצל כל רכיבי הממשלה, אבל אצל חלק מהם, והיא פשוט לחסל את שומרי הסף בזה אחר זה ולהישאר בלא שום שמץ ביקורת. המתקפה הכללית מגיעה על כל גורם ועל כל נציג אפשרי של שלטון החוק והביקורת, בין אם זה המשטרה, בין אם זה היועמ"ש, בין אם אלה בתי המשפט ובין אם זה מבקר המדינה בעצמו, שלא חלק איתכם כאן, באצילותו, את הדברים שקורים מאחורי הקלעים, ואת הרצון הבלתי נדלה של שרים מסוימים בממשלה להפשיט אותו מכל סמכות אפשרית ולהחליש אותו, ועל כך צריך לשבח את המבקר על כך שהוא לא ניגף מפני האיומים, והוא ושומר על עצמאות מוסד המבקר, ואני מברכת אותו על כך, וכמובן עומדת לרשותו ושותפה לכל מהלך כדי לעצור את מזימות הרשע האלה. בחלומם של מי שמבקשים לעשות את כל העולה בדעתם אין שומרי סף, אין בתי משפט, אין משטרה, אין מבקר, העולם הוא זירת משחקים פתוחה לעשות כל אשר עולה על רוחם. היוזמה החדשה הבזויה ששרים ימנו את היועצים המשפטיים של משרדיהם היא חלק מהעניין. מה השלב הבא? בשלב הבא ראשי ערים, ראשי מועצת מקומיות, ראשי מועצות אזוריות ימנו בעצמם את המבקרים שלהם. משרת אמון. משרת המבקר תהיה משרת אמון.

המטרה שלנו היא לא להשלים עם מציאות מעוותת, אלא להילחם בה, ובוודאי לא לאפשר כלים חוקיים ולכאורה נורמטיביים כדי שהדבר הזה יקרה. אתם יודעים, מכל הגופים שמניתי שנתונים עכשיו למתקפה מאוד מאוד קשה, בסוף אתם עושים את העבודה הכי קשה. אתם עושים את העבודה הכי קשה כי אתם נמצאים בתוך המקום עצמו. אתם לא משקיפים מלמעלה, אין את הריחוק פיזי, אתם באים בוקר בוקר למקום שאותו אתם מבקרים. זה כל כך כל כך קשה. אני יודעת כמה זה קשה. זה תמיד להלך על הגבול הדק, שמצד אחד לא להיות אופוזיציה כל הזמן, אתם לא סייעת האופוזיציה, ומצד שני בוודאי לא לומר הן ולהעלים עין מדברים שקורים, ולעשות את עבודתכם נאמנה, זה הכל. להיות מבקרים. להיות מבקרי פנים כי זה התפקיד שלכם, וזו השליחות שלכם, וזה היעוד שלכם, וזה כל הזמן להלך בין הטיפות. אנחנו יודעים שבמקרי קיצון מבקרי פנים, ומנתה כאן עינב כמה שמות ואלה לא כל השמות, הופכים מטרה נייחת להתעמרות. במקרי קיצון. במקרים אחרים מקבלים רמזים מעודנים ופחות מעודנים למה אמורים לבקר ומה לא, ולפעמים הדבר הכי נורא שקורה לכל ישות מבקרת, היא שהיא מפנימה בעצמה כבר מה מותר לה ומה אסור לה, בלי שיגידו לה, וזה השלב הנפשי הכי מסוכן. שלב שבו אין כפיה ואין איומים ואין כלום, אבל יש התיישרות עצמית כזו כדי לא להסתבך, וכדי לשמור על יחסים טובים, וכדי לשמור על המשרה, שזה הדבר הטבעי ביותר. גם זה סוג של מאבק פנימי שאני בטוחה שכל אחד ואחת מכם נתון לו. אני רוצה לומר לכם שאני מעריצה את העבודה שלכם, עם חלק גדול מכם אני בקשר ויודעת מול אילו קשיים אתם מתמודדים, אני יודעת כמה זה מורכב ומעיק ברמה היומיומית, מה שלא כך לגבי רשויות שהן יותר מרוחקות, יותר "רמות דרג", ו"רמות מעלה", לכאורה.

אתם חלק מהמאבק על שלטון החוק, ניקיון הכפיים, טוהר המידות, על ההיגיון הישר, על השכל הישר, ובאמת אתם סוג של חומת מגן שמאוד מאוד חשוב שתעמוד בצורה ואיתנה גם ברגעים קשים, ואני יודעת שיש רגעים קשים.

אני חוזרת על מה שאני אומרת לכם תמיד, ומה שאמרה עינב, הועדה לביקורת המדינה היא הבית שלכם בעיניי, כל עוד אני עומדת בראשה ובאופן כללי זה ביתכם. אנחנו קשובים ופתוחים לכל צורך שלכם, לכל הצעה שלכם, לכל מצוקה שלכם. כבר היו ועדות שכונסו כדי לגונן על מבקרי הפנים ולתת רוח גבית למבקרי הפנים, ולומר "היזהר" למי שרודף אותם.

רוצה לאחל לכם בהצלחה. מחכה לכם אתגר לא קטן שהשר דיבר עליו, והוא אתגר הבחירות המוניציפליות, שידכן יהיו מלאות עבודה. מקווה שתעמדו בלחץ. גם בלחץ המעשי וגם הלחץ הנפשי שכרוך בזה. אני מאחלת המון הצלחה, אני עומדת לרשותכם, היו ברוכים והצליחו בכל מעשה ידיכם. תודה רבה."