יחימוביץ: "הזכות לממש חיי נישואין ולחיות יחד היא זכות אנושית ואזרחית בסיסית"

31 באוקטובר, 2018

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה חה"כ שלי יחימוביץ מנמקת את הצעת החוק שלה בנושא נישואין אזרחיים

 

הנאום המלא:

חבריי חברי הכנסת מדגל התורה: גפני, מקלב, יעקב אשר; קודם כל, וזה הולך להתקשר להצעת החוק שלי – אני רוצה לברך אתכם, ואת עצמי, ואת מפלגת העבודה - בכך שניצחה אתמול בניצחון מרשים עינת קליש. מדובר על קואליציה באמת מופלאה של כמה מפלגות, ובהן גם אתם. אני רוצה לומר לכם כל הכבוד – התרומה שלכם היתה משמעותית, זה משהו שניסו לטפול על עינת כאשמה – והיא לא התביישה, ואמרה -ילד הוא ילד הוא ילד. חילוני, חרדי, ערבי, יהודי, גבר, אישה.

כבר מותר לגלות: לפני שנה וחצי באתם אלי עם סקרים על חיפה, וביקשתם ממני להתמודד לראשות עיריית חיפה. אמרתי לכם, למרות שהובלתי –יש לכם מועמדת הרבה יותר טובה ממני: טבעית, צמחה מהשטח, לא איזה כוכב שביט שהנחיתו על עיר, ובתבונתכם החלטתם לתמוך בה. 

כשבאתם אלי - ידעתם מי אני. ידעתם שאני תומכת בנישואין אזרחיים; שאני ידידת הקהילה הגאה; שאני תומכת בשוויון בין בני אדם, וגם ידעתם שאין בלבי שנאה כלפי החרדים וכולם שווים, וילד הוא ילד הוא ילד, ולכן אני שואלת, ולא רק אתכם, אלא גם את החכים של ש"ס, שתמכו בי לראשות ההסתדרות. אני מזכירה את זה בגלל שהדברים האלה מרגשים אותי, וזו פריצת דרך סמויה, דבר שלא היה קורה לפני 5 שנים. יש שינוי משמעותי מאוד גם בציבור הדתי והחרדי ביחס לתפיסות שהן מתקדמות ונאורות והיו בעבר נחלתם של החילונים בלבד,  אבל היום הן גם של המסורתיים דתיים חרדים. ואני רואה גם בתמיכה שלכם בקליש, וגם בי - התקדמות לקראת החלטה בקונצנזוס על נישואים אזרחיים בישראל. 

הרי ממה נפשכם? אנחנו לא פוגעים כהוא זה בנישואין כדת משה וישראל. הם יהיו עפ"י הצה"ח הזו שהגשנו כמה וכמה פעמים, ולא עברה – לא רק בגלל המפלגות הדתיות; גם הליכוד לא שש להעביר אותה. למה? הרי רוב הציבור רוצה בה. במה היא מפריעה ובמה היא מחבלת?

הזכות של שני בני אדם, שהכירו זה את זה, ונפשו של אחד נקשרה בשני, ולא משנה מה דתם מעמדם ומינם - הזכות לממש חיי נישואין ולחיות יחד באהבה, ולהוליד ילדים אם רוצים, היא זכות אנושית ואזרחית בסיסית. והיא אינה ניתנת לרבים מאזרחי המדינה. זה נהיה גם במידה רב סוג של מבחן: זה מסמל פתיחות, קבלת האחר, סובלנות, דמוקרטיה, אמונה ולפיה איש באמונתו יחיה, ובכל זאת מבלי לפגוע באחד אחד. יותר ויותר מדינות מאפשרות את זה. נישואים אזרחיים הם בכלל דבר בסיסי ויומיומי שלא דורש דיבייט ציבורי - ובמדינת ישראל למרבה הצער, למרות שאזרחי מדינת ישראל הם נאורים וחופשיים ומקבלים את השונה, בישראל המצב חמור פי כמה וכמה ברוב המדינות המערביות. 

במדד חופש הנישואין אנחנו במקום הנמוך ביותר בעולם יחד עם איראן אפגניסטן וערב הסעודית. זאת המדינה שראש הממשלה מתגאה בנאורותה כשהוא נואם בחול שהיא גיי פרנדלי? שאנחנו דמוקרטיה מערבית? שימו לב - בחופש הנישואין אנו עם הנחשלות שבמדינות. זה לא סביר, לא הגיוני, חסר הצדקה - לא מוסרית, לא דתית, לא קואליציונית. קרוב ל-700 אלף איש לא יכולים להתחתן: פסולי חיתון, מנועי חיתון, בני זוג מדתות שונות מאותו מין - אבל יש גם הרבה מאוד יהודים כשרים שאינם רוצים להינשא ברבנות ובוחרים כך. הם לא שונאי דת, לא שונאי חרדים, ובכ"ז הטקס הזה לא מתאים להם ואין להם שום אופציה אחרת במדינה שלהם, אלא בטקסים אלטרנטיביים של עצמם או לנסוע לחול, מה שדורש ממון רב. 
אני משתתפת בכ"כ הרבה חתונות כאלה. הרבה מבקשים מני לחתן אותם – אבל אני אף פעם לא מסכימה; אני מרגישה שזה גדול ונשגב מהיכולות שלי. ואני שואלת למה? למה הם לא יכולים לסור לעיריה באחת הערים הגדולות להתחתן שם? מה יקרה? שערה מראשו של מי תיפול אם אנשים פשוט יבחרו איך להינשא, וסבל וייסורים יחסכו ממי שאינם יכולים להינשא בישראל.

בסה"כ אנחנו מציעים בהצעת החוק הזו, שהיא יסודית מאוד, מציעים מסלול נוסף מוכר עפ"י חוק לנישואין אזרחיים למי שחפצים בכ. הוא מקנה סמכות לשר המשפטים לקבוע את התקנות לכך, הוא גם קובע שעריכת נישואין אזרחים תהיה בסמכות רשמי הנישואין. זה מסלול אלטרנטיבי שלא יפגע כהוא זה בנישואין עפ"י דת משה וישראל. 

אני יודעת שנהוג להפוך את זה לנושא לעומתי בין חילונים וחרדים. אבל זה לא כזה. אני כן מאמינה שבהידברות נכונה, בנפילת חומות, בהתחשב בשינויים המפעימים שמתרחשים מתחת לפני השטח (שבהם פתחתי) – אני מאמינה שנוכל להגיע לקונצנזוס בדבר נישואים אזרחיים לאזרחי מדינת ישראל, בין אם מעמדם כזה או אחר, בין אם הם בני אותו מין או לא, או אם סתם חשקה נפשם בנישואים אזרחיים. זה לא מאיים על איש, או על חייו, או על אורח חייו. זה קורה ממילא בפועל – זו המציאות – ולא תוכלו לבלום אותה, אלא רק להכיל ולקבל אותה: יש בישראל מי שבוחרים לנהל את חייהם אחרת!