יחימוביץ': "השחיתות גורמת לריקבון כ"כ עמוק – כך שהוא עלול לחבל בכל הדברים האחרים שאנחנו מאמינים בהם"

1 בנובמבר, 2018

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, חה"כ שלי יחימוביץ' בראיון לתמר אלמוג ומוטי גילת ברשת ב'.
מדברים על המאבק בשחיתות ועל הבחירות לרשויות המקומיות.

 

תמר: מוטי רוצה להקים מפלגה שהמצע שלה יהיה אך ורק מלחמה בשחיתות – אבל הודיעו לו שזה לא מוכר.

שלי: קודם כל, לצערי הרב, בהכירי סקרי עומק שמפלגות עושות מפעם לפעם לגבי מה מעניין את הציבור, באופן הבוטה ביותר, המושג 'מאבק בשחיתות' מקבל את המקום הנמוך ביותר. לאנשים מאוד קשה להמשיג את הדבר הזה. אבל בניגוד למוטי, אני אופטימית בעקבות התוצאות של הבחירות: נכון שארצית יש הכלה בלתי נסבלת של מעשי שחיתות, ויתרה מזה – ספציפית אצל רוה"מ בנימין נתניהו, ככל שהוא מסתבך, כך הוא לוקח והופך את חקירותיו למעין רדיפה אחרי אדם 'מסכן' וכך מגייס את התומכים שלו ותוקף את שומרי הסף [...]

אבל אני לא הייתי מצטרפת למפלגה שהמטרה שלה היא רק מלחמה בשחיתות. אני עוד דברים: אני סוציאל דמוקרטית, ופמיניסטית, וציונית; כולנו מורכבים מהרבה רכיבים. אבל כן צריך לומר שהשחיתות גורמת לריקבון כ"כ עמוק – כך שהוא עלול לחבל בכל הדברים האחרים שאנחנו מאמינים בהם.

תמר: ההגדרה של מה זה שחיתות אמורפית. יכול להיות שיש מיאוס מהמושג.

מוטי: הבעיה היא שהמושג לא מחלחל; הם לא מבינים איך זה פוגע בהם בין אם זה בעיריות או בכלל הציבור [ברמה הארצית – ר.ג.] הציבור לא מבין איך הקשר בין הון-שלטון, לבין כל ברוני הכסף שנלחמים בהם – שאת, שלי, נלחמת בהם בעבר ועדיין נלחמת בהם - איך זה בסוף מקרין על שירותי הרווחה ועל מערכות הציבוריות.

תמר: מה שמעניין את האזרח זה שיתופי פעולה פוליטיים.

שלי: שת"פ בבחירות מוניציפליות זה דבר מאוד נפוץ ואין צורך להתפעל. אני אתן לכן דוגמה: בשדרות, אלון דוידי מהליכוד וסגניתו יהודית אוליאל שהיא מזכירת סניף מפלגת העבודה, מקיימים ברית נפלאה. הם הלכו שוב לקדנציה שניה, ויש מקומות שזה מתבקש ואין להסתייג מזה.

תמר: ובחיפה?

שלי: מוטי אני רוצה קצת לרומם את רוחך. אני חושבת שכן רוב בני האדם הם בסוף הגונים וישרים וסולדים משחיתות. אני חושבת שהסרטון שבו תועד יונה יהב מבצע שורה של עבירות עם עונש מאסר עליהן - מאיים על העובדים במקום עבודתם; פוגע בחשאיות ההצבעה שלהם; מבצע תעמולת בחירות אסורה - והכל בבוטות וברגל גסה – אני חושבת שזה עורר סלידה עצומה. אז מעבר לתמיכה האותנטית בעינת קליש, אנשים גם הבינו [..] הם לא יכלו לדמיין את עינת עומדת ומדברת ככה בצורה מזוויעה כמו יונה יהב. וזה שלח אותם לקלפיות לבחור בה ברוב עצום ויוצא דופן, אז אני חושבת שהציבור כן גומל. מקום נוסף שבו זה קרה - רונן מרלי בנהריה – ראש העיר ג'קי סבג  הגדיש את הסאה. לפני שנה ישבתי עם יורם לוי, מבקר העיריה שיצא לפנסיה [...]

מוטי: את קמת מול ישראל סביון, הוא לא תמך בעינת קליש. הוא לא רצה שיבחרו בה. הוא הלך והקים סיעה לא קיבל אפילו מנדט אחד. הוא הדור הישן המסואב של מפלגת העבודה. העירייה הזו נגועה שנים בפרשיות...

שלי: לא כל מה שישן מסואב. ההחלטה של אבי גבאי, יו"ר המפלגה שלי, ומגיע לו כל הקרדיט, הוא קיבלת החלטה משמעותית, פוליטית וערכית, לתמוך בישראל סביון, אבל לשים את כל האנרגיות על עינת קליש כמועמדת לראשות העיר. ההחלטה הזו היא החלטה נבונה, מושכלת ואמיצה, ונשאה פירות. יש כאן את ניצחון ניקיון הכפיים.

תמר: היה מדהים לראות את הקהל החרדי תומך בה. את חושבת שזה מלמד משהו על הבחירות הכלליות?

שלי: אני חושבת שכן. ראינו דברים מאוד מעניינים ומעוררי תקווה בציבור החרדי, בטח בהצבעה הלא ממושמעת לעליזה בלוך בבית שמש, אבל גם ההצבעה הממושמעת בעקבות החלטה של דגל התורה לתמוך בקליש בחיפה. אנחנו צריכים ללמוד שצריך לחיות יחד תחת כיפת השמיים הזו, וחלק מזה זה בריתות מהסוג הזה.