יחימוביץ': "חייבים לתת למבקרי הפנים יד מסייעת ומלווה כי לפעמים הם עוברים תופת וגיהנום"

5 בנובמבר, 2018
האזינו:

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה חה"כ שלי יחימוביץ בראיון לתכנית "בחצי היום" בהגשת אסתי פרז, ברשת ב'. 

אסתי: קודם נאמר שלום לח"כ שלי יחימוביץ', יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, שלום.

שלי: שלום אסתי, סיימנו את הישיבה, את יכולה לדבר איתי בניחותא.

אסתי: אהה בניחותא, חשבתי שאת עוד צריכה לחזור לשם. אני רוצה עוד לפני שנתחיל לדבר אתך, להשמיע דברים שאתמול הוא אמר לכתבים שלנו, ליפעת גליק וחן ביאר, שבאו כעיתונאים חוקרים לעשות כתבה על ראש העיר הנבחר יום אחרי הבחרו. הוא עמד שם ברחוב, בוא נשמע קטע קטן ממה שהוא עשה שם.

רון קובי:  "לעשות תחקירים על ראש עיר שנבחר ביום הראשון? לא מקובל עליי. את פשוט אישה שלא מבינה מה את עושה, בוא נגיד, ביזיונית צעירה בתקשורת. וגם אתה, אתה מקבל מייל על תביעת דיבה. אז אני מבקש מכם, שאנחנו סיימנו פה את הראיון הזה. אני חושב שאתם אנשים לא טובים בתקשורת, אני חושב שאת יפעת, עושה עוול לעצמך ולמקצוע, ואם את תמשיכי גם את תחטפי תביעת דיבה. שיהיה ברור"

אסתי: שיהיה ברור. את לא פוחדת שתחטפי תביעת דיבה? אולי גם אני? ח"כ יחימוביץ'.

שלי: אני חייבת להגיד לך שכשהראינו הבוקר בוועדה, את סרטון האימים שבו אותו רון קובי מאיים, מקלל, מטנף על מבקר עיריית טבריה בני אליהו. אמרתי בישיבה שאני לא אדם פחדן, כן? אבל לו אני מקבלת על הראש שלי את הסרטונים על בסיס קבוע עם איומים ממש עם צווחות, עם הכפשות, עם שקרים, יכול להיות שגם הייתי פוחדת. ובאמת מעבר לכך, שאנחנו מדברים, אנחנו חוזים כאן בתופעה לחלוטין חדשה, כל הזמן ניבאו מה הדבר שמאפיין את הבחירות האלה, דיברו על דברים טובים ויפים. אז תופעת הבחירות זה הדבר הזה, זה אדם שנבחר מבלי שאיש יודע בעצם מי הוא בזכות פייסבוק לייב. מאוד אלים ואגרסיבי. אבל התפקיד שלי, אסתי, נורא חשוב לי לומר, התפקיד שלי כיו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ואני עושה את זה על בסיס קבוע, זה לתת מעטפת הגנה קבועה לאותם מבקרי פנים. ובמקרה הזה בני אליהו, מבקר עיריית טבריה, כבר ידע בעבר, הוא איש עם חוט שדרה מאוד חזק, שבאמת ראוי להערצה. הוא ידע רדיפות קשות מאוד מראש עיר קודם זוהר עובד שהעמיד אותו לדין משמעתי במאתיים עברות מומצאות, וכמובן שהוא זוכה לחלוטין. הייתה לו איזו אתנחתא של חיים נורמליים.

אסתי: הוא הוכר גם באיזשהו שלב גם, אני זוכרת, כחושף שחיתויות

שלי: לא, הוא לא היה זקוק לזה בסוף, אבל הוא כן לווה ליווי צמוד ע"י מבקר המדינה, כן. וזכה לסיוע והגנה. הוא גם אני הזמנתי אותו אליי לוועדה. עכשיו הייתה לו איזו אתנחתא של חיים מקצועיים סבירים עם ראש העיר הקודם יוסי בן דוד, שגם עליו אגב, הוא הוציא דוחות אבל ללא מורא ובלא משוא פנים. ובמהלך הכהונה שלו כמבקר, ביקש אותו רון קובי, לגייס אותו לטובתו במלחמתו וכשהבן אדם המשיך להיות מקצועי וישר הוא זכה לטינופת הזו שנשפכת לו על הראש שהיא פשוט מצמררת ומזעזעת. והסיפור הזה במקרה עלה לכותרות, אם כי כמובן אותו רון קובי בטוח שיש כאן איזו קונספירציה תמנונית רב זרועית שבה משתפים פעולה התקשורת והוועדה לביקורת המדינה.

אסתי: אנחנו הצענו לו להתראיין גם אצלנו, הוא דווקא אמר שיכול להיות שאם הוא יתפנה הוא יסכים אז אנחנו מחדשים את ההצעה.

שלי: לא נראה לי שיש לו בעיה. אבל חשוב לומר כאן, מבקרי פנים בחלק מהרשויות המקומיות, בהרבה מאוד רשויות, ראשי הראשויות מבינים שמדובר בכלי עזר, לא באויב, ומקיימים יחסים לחלוטין נורמליים.

אסתי: אבל בהרבה מאוד רשויות הם הופכים להיות האויב, כי הם שומרי הסף .

שלי: אסתי, זה נורא נורא קשה להם. יותר מכל שומר סף אחר. כי הם חיים במקום הזה, והם מועסקים ע"י המבוקר שלהם, והם חשופים לפעמים, במקרים קיצוניים להתעמרויות קשות ביותר. אנחנו שמענו היום בוועדה, אסתי, עורכת הדין, מונה מצאלחה, שהיא מבקרת המועצה המקומית דבוריה, היא ספגה התנכלויות של ראש הרשות בגלל דו"חות ביקורת שלה, לרבות ניסיון להעמיד אותה לדין משמעתי בגלל שהיא דיברה במועצת העיר. וכשזה התפקיד שלה, להעיר הערות עד שהן יכנסו לפרוטוקול. בחורה עדינה ועניינית, וביזו אותה והשפילו אותה ודרכו עליה. והיא לא היחידה, היו עוד מבקרי פנים שפשוט מספרים סיפורים מצמרי שיער. וכאן אנחנו באמת קוראים למשרד הפנים, ואנחנו כבר עשינו דברים טובים יחד עם משרד הפנים ועם שר הפנים אריה דרעי כדי לגונן עליהם. רק עכשיו העברנו תקנות מאוד טובות.

אסתי: עושים מעשים כדי לגונן עליהם גם משרד מבקר המדינה וגם משרד הפנים, יש מספיק אמצעים וכלים שפועלים בהם כדי שהאנשים האלה, שומרי הסף, חושפי השחיתויות, ירגישו ביטחון?

שלי: תשמעי, יש שיפור, קודם כל.

אסתי: לא מספיק.

שלי: יש שיפור אבל זה לחלוטין לא מספיק, כי התופת והאימה הנפשית גם, שהאנשים האלה חיים בהם לפעמים במקרים קיצוניים הם כאלה, שהם חייבים באמת יד מסייעת ומלווה, ואני משתדלת לתת להם את כל הכוחות שיש לי, כיו"ר ועדה. ואני עושה את זה על בסיס קבוע אבל הם זקוקים באמת גם לשיתוף פעולה בין משרד המשפטים, משרד המבקר ומשרד הפנים. כדי לתת להם הגנה אמיתית, כי מדובר באמת בחיים מסויטים ורדופים של אנשים, שכל מה שהם רוצים זה לעשות את העבודה שלהם. לפעמים זה מצד המבוקר. ולפעמים זה מצד אופוזיציה או מתמודדים שבכלל רוצים להשתמש בהם ככלי שרת כמו במקרה הספציפי הזה.

אסתי: המופע היום של ח"כ זוהר, וראש עיריית טבריה רון קובי, הוא היה ידוע מראש? זאת אומרת, הם היו אמורים להגיע לישיבה? הם הפתיעו?

שלי: לא לא, אני לא ידעתי על זה. באיזשהו שלב מישהו אמר לי רון קובי בחוץ. אמרתי סבבה, ואז הוא התפרץ יחד עם מיקי זוהר, בתור מיקי זוהר בתפקידו כמגן הצדק ואחרי שהוא לא שמע בכלל את הדיון. דיון מאוד מאוד עמוק כואב, יסודי ולמופע הראווה יחד עם בן החסות החדש שלו, רון קובי. שבו הוטחו כל מיני האשמות חסרות שחר כאילו גם הישיבה הזו זה איזו קונספירציה שתואמה עם גורמים אלומים ברחבי הקוסמוס. אגב הישיבה הזאת היא רעיון שלי, פשוט התבטלה לנו הישיבה היום מכל מיני סיבות, בחרנו לדחות ואז העלנו את הרעיון הזה כי באמת הבנו שחלק ממבקרי הפנים נתונים בתופת קשה.  את יודעת לפעמים את חושבת שכבר ראית הכל אבל יש שיא. לפעמים יש חידושים והפתעות.

אסתי: לפעמים יש חידושים והפתעות וכל פעם עולים עוד איזושהי מדרגה של הפתעה. אני רוצה לקחת אותך לעוד נושא אחד או שניים. אחד, הארבעה בנובמבר היה אתמול, שלשום הייתה העצרת. 23 שנים עברו. צחי הנגבי השר בא לנאום, זכה לקריאות בוז, צפצפות ומשרוקיות ואח"כ ביקורת על אלה ששרקו לו. מה את אומרת?

שלי: אני אומרת מה הסיפור? אז מה אם שרקו לו? אז מה אם קראו לו בוז? גם לי קרו מקרים שהופעתי וקראו לי בוז.

אסתי: זאת דמוקרטיה את אומרת.

שלי: אנחנו אנשי ציבור, אנחנו שליחי ציבור. אנחנו ביקורת זה חלק..

אסתי: אגב גם הוא הגיב ככה, הרבה אנשים כעסו מאוד. אבל הוא אמר אני בעצמי הייתי עושה את זה בעבר.

שלי: כן, אני עוד לא שמעתי. בדיוק. זה גם בן אדם שבעצמו באופן פעיל היה נוקט את בעצמו בדרכים האלה, לרבות כלפי יצחק רבין המנוח. אז כל ה"אוי אוי אוי" הזה, וה"זוועה" "והנה אתם רואים אלימות משני הצדדים". אני עוד לא שמעתי על מישהו שנורה בגבו משריקת משרוקית. באמת, זה בדיוק מנהיגים את העיוות שבשיח הזה של קיצונים מימין ומשמאל. איזו קיצוניות? אנשים קראו בוז ושרקו במשרוקיות, זה הדבר הכי חנוני בעולם שאפשר לעלות על הדעת. ואני שמחה שזאת התגובה של צחי הנגבי. אבל שוב, הניסיון לייצר איזו שהיא, להשוות את שריקות המשרוקית וקריאות הבוז לשלוש יריות אקדח, או להסתה קשה ונוראה או לאלימות בכלל. זה ניסיון נועז שהוא חלק מהטשטוש הזה שאנחנו חווים.

אסתי: לסיום שיחתנו, מה נשמע במפלגה שלך? מפלגת העבודה, המחנה הציוני. אבי גבאי מצליח להביא את הרוח הרעננה הזו שרציתם? או שאולי צריך לעשות איזו חשיבה מחודשת כפי שעושים לפעמים, לעיתים במפלגה שלך?

שלי: קודם כל, האווירה עכשיו מאוד טובה. כי אני חושבת שהתוצאות בשורה ארוכה מאוד של בחירות ברשויות המקומיות של מועמדים, שהם חברי מפלגה או שתמכנו בהם או גם וגם. באמת תוצאות מרשימות ואפשר גם רגע אחד של נחת. מדובר בהישגים משמעותיים, לרבות גם דברים שהם לא היו מובנים מאליהם. למשל, התמיכה של מפלגת העבודה בהחלטה של אבי גבאי, בעינת קליש בחיפה, שזכתה להרבה התנגדויות והתגלתה כסיפור הצלחה מאוד מאוד גדול. ואבי גבאי הוא יו"ר המפלגה הנבחר, וכל הדיבורים על "חשיבה מחודשת" זה בדרך כלל דיבורים על כל מיני תככים וקומבינות פוליטיות, ולא יהיה חלקי עמם.

אסתי: יו"ר הועדה לביקורת המדינה, ח"כ שלי יחימוביץ המחנה הציוני, תודה רבה

שלי: תודה רבה, שלום שלום.