יחימוביץ: "הקרב בבחירות הקרובות הוא קרב על הדמוקרטיה, שלטון החוק וניקיון הכפיים. לכן כל עוד לגנץ אין אמירה נחרצת שלא יישב בממשלתו של נתניהו הוא אינו עומד במבחן המעשה".

31 בינואר, 2019
האזינו:

כאן ב"קלמן-ליברמן" עם קלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן ב'

 

זה גורלנו לאורך כל מערכות הבחירות שתמיד קמה מפלגת מרכז שמאתגרת את מפלגת העבודה. זה יכול להיות קדימה, יאיר לפיד ועכשיו גנץ.

לגבי הנאום של גנץ, הוא אמר דברים יפים שחלקם מאד הולמים גם את האתוס שלי ובוודאי את האתוס של מפלגת העבודה. אבל יש פיל ענק בחדר ולפיל הזה קוראים ראש ממשלה ששקוע עד צוואר בחקירות פליליות, מרסק והולם במוסדות שלטון החוק. וכשיש לך ראש ממשלה בסיטואציה כזאת ובמובנים רבים, לשיטתו של בני גנץ, הדמוקרטיה שוקעת, אתה לא יכול לסיים את הנאום תוך השארת אופציה שאתה תהיה שר בממשלתו של אותו ראש ממשלה.  כאן דרושה אמירה נחרצת וכאן דרוש קצת אומץ לב ציבורי ואומץ לב זה מצרך שהוא נחוץ לא רק בשדה הקרב אלא גם בפוליטיקה.

 

זה פער מאד דרמטי, בין מפלגת העבודה לבין בני גנץ.  אני חולקת עליכם שזה פער שולי. דווקא כמי שנכנסה פוליטיקה כדי לייצר סדר יום חברתי וכלכלי בעולם שכולם דיברו בו רק מדיני. דווקא מי שיש לה תפיסת עולם מגובשת בכל התחומים, אני באמת מאמינה שהקרב במערכת הבחירות הזאת, הזירה המרכזית זאת הזירה של הדמוקרטיה של שלטון החוק. של ניקיון הכפיים, של שמירה על מוסדות שלטון החוק ועל מוסדות המדינה בכלל וכן על הממלכתיות. עם המילה הזאת אני מזדהה מאד, גם אני אדם ממלכתי ומאמינה בממלכתיות כאתוס. אבל זאת סוגיה ערכית מהמעלה הראשונה, וברגע שאתה אומר שאתה מוכן, בעצם הסאבטקסט הוא אני מוכן לשבת תחת ראש ממשלה ששקוע עד צוואר בפלילים ומנהל מערכה נגד כל המוסדות המקודשים האלה בעיני. בעצם אתה מאיין בזה את כל הדברים שאמרת עד לרגע הזה. המבחן הוא גם מבחן המעשה וגם מבחן ערכי מהמעלה הראשונה וכאן נותרתי עם מפח נפש.

 

אתה לרגע לא חושד בי שאני מוותרת או מפסיקה להילחם על עידן הנאורות, שוויון לכל בני האדם, ערבים ויהודים, מזרחים ואשכנזים, עניים ועשירים, נשים וגברים. ברור שזה תפיסת העולם המרכזית שלי. "רק לא ביבי" זה לא סוגיה פרסונלית. אותו ביבי, אותו ראש ממשלת ישראל, הוא זה שמטלטל עכשיו טלטלה אדירה את כל המוסדות שאנחנו מאמינים בהם. את המהות של הדמוקרטיה, דמוקרטיה זה לא רק דרג נבחר זה לא רק פרלמנט. ברגע שאנחנו בוחרים אנשים בקלפי, בוחרים בהם להנהיג אותנו, אנחנו לא נותנים להם אור ירוק לעשת מה שמתחשק להם, לעבור עבירות פליליות להיות מושחתים. בדיוק בשביל זה יש את המוסדות האלה, המשטרה, בית המשפט את היועץ המשפטי לממשלה. ואת כל אלה יש עכשיו ראש ממשלה שרומס ברגל גסה כדי להציל את עורו.

אתה לא יכול להגיד שזה עוד נקודת חן שולית בטווח כל הדברים הגדולים שאנחנו נלחמים עליהם. וכן מותר לי להגיד ואני מאמינה בזה בכל ליבי, שבמערכת הבחירות הזאת סדר היום המרכזי הוא סדר יום של שמירה על שלטון החוק ושמירה על הדמוקרטיה. לפעמים במערכות בחירות יש סוגיות שיותר בוערות מהאחרות. כאן זה הסוגיה שהיא מהות חיינו כי אם הדמוקרטיה תתרסק לא יהיה לנו גם איפה לנהל את הוויכוחים בין ימין לשמאל. לכן כאן יש איזור ענקי שהייתה התחמקות ממנו אתמול וצר לי מאד כי אני כן רואה סיכוי בהתנהלות אחרת להביא קץ לשלטונו של נתניהו.

 

אני חושבת שהרבה מאד אנשים, ואגב באמת מנית אנשים טובים, גם אנשי הימין שבאים עם בוגי הם אנשים טובים וראויים. צביקה האוזר שהוא איש ימין מובהק הלוביסט המרכזי של חוק הלאום הוא איש טוב אני מעריכה אותו. מכאיב לי שאנשים שעמדותיהם הן עמדות שמאל, והן הפוכות לעמדות הימין שמציגה שורה ארוכה של אנשים ברשימה הזאת, יתנו את הקול שלהם לימין ולמפלגה שמוכנה לשבת עם איש הימין נתניהו.

הסוגיה של אנשים פוליטיים שמחליטים ללכת למפלגה אחרת או לעזוב, אני באמת חושבת שהפריימריז שאני נמצאת בעיצומן, באמת מאיימים על הרבה אנשים והם לא מוכנים לעבור את מה שבעיניהם נראה תופת. נח להם יותר ללכת למקומות שבהם הם משובצים למקומות ריאליים בלי לעבור את המבחן הזה. בעיני המבחן של הפריימריז הוא מבחן חשוב שאני לא מוכנה לוותר עליו.

הסיבה האמיתית לכך שאנשים מסויימים גם עזבו את המפלגה וגם לא רוצים להתמודד בשורותיה וזה מבחן הפריימריז. נוצרה סיטואציה שבה נח מאד להרבה אנשים בקשת הפוליטית פשוט לקבל מקום, וזאת הסיבה המרכזית להרבה בחירות פוליטיות שנעשות במערכת הפוליטית. אותי זה מצער כי אני מאמינה גם בדמוקרטיה מפלגתית ולא רק בדמוקרטיה שבה הולכים פעם אחת לבחירות ובוחרים את נציגנו בכנסת. ואני חושבת המסע הזה, שהוא מפרך, של לבוא לקהל של הבוחרים שלך ולבקש תבחרו בי ולהסתכל להם בעיניים זה דבר שהוא מאד מאד חיוני בכל מערכת פוליטית בעולם המערבי ובדמוקרטיה. העובדה שיש המון יותר מפלגות שאין בהם תהליך כזה, יוצרת מקום שהוא יותר לקבל הזמנה, אתה בא לאודישן או ראיון ומתקבל. האודישן של הפריימריז הוא יותר קשה אבל יותר נכון.