יחימוביץ: "מצפה מגנץ לכל הפחות לא לקחת קולות מהגוש ולהעניק אותם לנתניהו משום שהמטרה היא להחליף את השלטון".

31 בינואר, 2019
האזינו:

שלי בראיון עם בן כספית ורוני בר-און ב103fm

מפלגת העבודה עומדת כרגע בסקרים על 6 ו-5 מנדטים בלבד. אבי גבאי אמר היום (ה'): "שמח על הצטרפות אנשים חדשים והרחבת המחנה - אבל צריך להתחייב למהפך שלטוני". בן ורוני שוחחו הערב עם ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה), שהגיבה על המצב בסקרים ולא מאמינה בחיבור עם מרצ.

בוועדת החקירה ההיסטורית, מי אשם בזה שאתם 6-8 מנדטים?
"גם אני בהיותי פוליטיקאית הייתי בסיטואציה גרועה יותר בשנת 2009 כשברק היה יו"ר מפלגת העבודה. אז עמדנו על 4 מנדטים בסקרים לתקופה ארוכה. אפילו היה סקר בו לא עברנו את אחוז החסימה. חברי הטובים אמרו לי שאין לי מפלגה. שאני חייבת להתפלג ואז להתמודד. לא עשיתי את זה וכל השאר היסטוריה. אני לא מנסה לייפות את המציאות אני לא מאושרת מהסקרים אך היו דברים גרועים יותר".

זה הפיך?
"כן. בערב בחירות דברים קורים במהירות מסחררת. אני עצמי הייתי בדרמות שכאלה לטוב ולרע. בבחירות 2013 הסקרים ניבאו לי שוויון עם נתניהו וסיימנו בסוף עם 15 מנדטים אחרי הכניסה של לפיד והשילוב של ביבי עם ליברמן. אני מאמינה שבהתנהלות נכונה נחלץ מהמשבר הזה".

אני די מסכים שיש לכם שורה מצוינת של ח"כים אבל למה להעלים את גבאי בקמפיין?
"אין שום החלטה שכזו, אף אחד לא מנסה להעלים את גבאי אך רוצים להראות גם את הנבחרת המצוינת שלנו. יש אנשים בולטים ופופולאריים במפלגה וזו חוזקה שלנו. יהיו פריימריז ב-11 בפברואר, יש מפלגות שעוד יש להם דבר כזה".

איך בונים קמפיין במה שנראה כמו קרב בין גנץ לנתניהו?
"קודם כל לא להרוג אחד את השני אלא לפרגן אחד לשני וליו"ר המפלגה שלנו. אם לא נהיה תלויים זה בזה נהיה תלויים זה לצד זה".

אמרת זאת לאיתן כבל?
"הוא מבין את מה שאני אומרת ושותף לזה, שנית הוא שותף שלי ואני תומכת בו. אני חושבת שכבל סיים קדנציה מזהירה כיו"ר ועדת הכלכלה ואני מתכוונת להצביע לו בוודאי".

ראינו ראיון שלך בו את מודה שניסיתם לקרוא לחיבור עם גנץ אך הוא לא מעוניין בכם.
"אני בעצמי קראתי לגנץ לחבור למפלגת העבודה. חלק מהתהליך היה גלוי. חשבתי שזה מקומו והיו מאמצים מאוד כנים של גבאי וח"כים נוספים להביא לחיבור ביננו לבינו. זו העובדה. אני מצפה ממנו לכל הפחות לא לקחת את הקולות מהגוש כדי להעניק אותם במתנה לבנימין נתניהו ולהצטרף לממשלתו".

הוא אמר שמגוחך לשבת עם מי שיוגש נגדו כתב אישום
"עד הגשת כתב האישום יש לנו עוד זמן בגלל השימוע ומרחב תמרון גדול בנוגע למילה 'מגוחך'".

מה הפך את העבודה, המפלגה שהקימה את ישראל, לרדיואקטיבית?
"יש את הרצון הזועק לשמיים של גנץ לא להיחשב שמאל ולא לצבוע את עצמו בשום צבע מאפיין. מפלגה שיש בה את צביקה האוזר, שהוא אדם שאני מכבדת אותו, אך הוא ימני מובהק. המפלגה שלו בוחרת כמו מאש משלום וגישה סוציאל דמוקרטית. מכיוון שאנחנו מפלגה מאופיינת ומזוהה, מפלגה שמטשטשת עמדות לא רוצה להתחבר למפלגה שכמונו. אני לא מנסים למצוא חן בעיני מישהו אלא לחדד את הערכים שלנו".

יכול להיות שאחרי שאת מבליטה את כל ההבדלים בין הימין והשמאל יהיה איחוד עם מרצ?
"הרעיון הזה צף ביומיים האחרונים כהרהור. אני אף פעם לא פוסלת חבירות כדי להגביר כוח פוליטי ולכן כשהרצוג עשה את המהלך עם ציפי לבני זה היה נכון למרות שזה לא היה קל לי לעיכול מבחינה אידיאולוגית אבל הבנתי שלפעמים צריך לעשות חיבורים כדי להשיג כוח. מהכלל אל הפרט יש מבחן אחד, המבחן הפוליטי - האם השלם גדול מסך חלקיו. אני חוששת שבמקרה הזה לא. אני חושבת שאנחנו קשים לעיכול לחלק ממצביעי מרצ ולהיפך".

את חוששת למרות מה שאמרת קודם שאולי אנחנו בעידן בו יוחלט שזו סופה של מפלגת העבודה?
"אני לא מאמינה בזה בכלל. אני מאמינה בחשיבות של מפלגת העבודה ואני בטוחה שהתוצאה בסקרים לא תהיה התוצאה בקלפי".