מאמר נגד "יום המעשים הטובים" של שרי אריסון: "ראוותני, תפל, מיותר, נועד להאדיר אותה"

15 במרץ, 2016

מאמר נגד "יום המעשים הטובים" של שרי אריסון: "ראוותני, תפל, מיותר, נועד להאדיר אותה"

מיום 15.3.2016

הי זאת שלי, חג שמח! לא מצאתם על לוח השנה שום יום חג? עניין שולי. המיליארדרית שרי אריסון החליטה על חג, ויהי חג.  

"יום המעשים הטובים" קוראים ליום הראוותני והתפל הזה, שבו, בכוח עושרה הרב, ולא מתוקף שום סמכות אחרת, אריסון מטיפה לכם ומפעילה אתכם, במלל ניו אייג'י רוחניקי של גורו.

אני כותבת לכם עליו דווקא בגלל שזה יום שמדגים באופן קיצוני ונלעג את השיטה, שיש מי שדואגים שנישאר שבויים בה. וגם שנגיד תודה.

מדוחות בנק הפועלים שפורסמו בשבוע שעבר, עולה ש"אריסון החזקות" הפרטית של שרי אריסון, משכה אשתקד רק מבנק הפועלים לבדו, דיווידנד שמנמן של 114 מליון שקלים.

למה בנק הפועלים כל כך רווחי אתם יודעים. אפס ריבית שאתם מקבלים על הכסף שלכם, ריבית כבדה על האוברדרפט שלכם, עמלות בשמיים – 

האמת צריכה להיאמר: ככל שאתם בצרות גדולות יותר, כך שרי אריסון מתעשרת יותר.

בקיצור, אתם האריסים של בעלת האחוזה, משלמים לה מעשר כל ימות השנה, ופעם בשנה בעלת האחוזה עושה בשבילכם מסיבת הוקרה גדולה. לעצמה.
זו מסיבה לא משהו, כי אין שם כיבוד, היא מוקדשת לשירי הלל והערצה לגבירה. במסיבה הגבירה מטילה משימות, למשל:

"... נצלו את המרחב המשותף בכניסה לבניין והקימו בו גינת משחקים משותפת לכל דיירי הבניין. ניתן לתחום את השטח, להוריד משחקים ומחצלות להזמין את ילדי הבניין לרדת ולשחק... את ההפעלות ניתן לקיים בגינות עירוניות פתוחות או בשטחים נעימים במרחב המשותף..."
וואלה שרי? באמת? תודה! 

גם אני רוצה להמליץ לשרי אריסון  ולבנק שבשליטתה על מעשה טוב, ביום המעשים הטובים: להפחית טיפה את העמלות, ולהתחיל לשלם לנו ריבית על הפקדונות. ככה בקטנה. 

ואם היא רוצה מחווה יותר ראוותנית, היא יכולה גם להודיע שאמנם בארץ אין מס ירושה או עיזבון (זו הסיבה לכך שבערוב ימיו עשה אביה תד אריסון ז"ל עליה מאוחרת לישראל), אבל היא תעשה מעשה וורן באפט, ביל גייטס ומארק צוקרברג ותוריש את רוב הונה לציבור. 
זה עשוי להיות בטוי נאה לתורתה היומרנית, שאותה היא חולקת עם הציבור באתר שלה:

"... שרי אריסון שמה לעצמה למטרה לקדם יצירת שינוי חיובי בקרב אנשים, בחברה, בקהילה, ולמען כדור הארץ. שאיפתה היא להעניק לאנשים את ההשראה לעשות טוב, ולהראות כי שינוי חיובי הוא דבר אפשרי בכל הרבדים בחיים...  הטמעת המודל החלה בחברות ובארגונים של הקבוצה ברחבי העולם, ככלי מעשי המשלב ערכים בפעילות הליבה ובשגרת קבלת החלטות..." בלה בלה בלה
ב-  2015  העריך "פורבס" את הונה של שרי אריסון ב-19.2 מליארד שקלים.  זה 2.8 מליארד שקלים יותר מאשר בשנה הקודמת. 
מי יודע, אולי ה"מודל" שלה באמת עובד. תנסו גם אתם, אולי זה מה שיוציא אתכם מהאוברדרפט. 

להון הגדול יש כוח, וטיבו שהוא חודרני וזולג לכל מני מקומות שהוא לא אמור להיות בהם מלכתחילה. לכן היוזמות התמהוניות שלה מצליחות בכל פעם  גם לחדור ללב לבה של הממלכה. 

פעם היא הצליחה להחדיר לחמישה בתי ספר ממלכתיים את התוכנית "הדולפין שבתוכי" (אמיתי), בפעם אחרת היא מיסדה יום משותף עם רשת ב' של קול ישראל, והשנה שדרוג: יום המעשים הטובים בכנסת, לא פחות ולא יותר.

הכנסת, כן הכנסת, אימצה את הקשקוש היחצ"ני הזה אל חיקה.

חשבתי לתומי שחברי הכנסת מקבלים משכורת בשביל לעשות, כל השנה, מעשים טובים וצודקים למען הציבור ששלח אותם. כעת נודע לי שאני זקוקה לשם כך להנחייתה הרוחנית של אריסון. 

יוזמת ההצעה לקיים את יום שרי אריסון בכנסת היא ח"כ מרב בן ארי מ"כולנו". הובכתי מפנייתה לח"כים:
"ביום שלישי יתקיים יום מעשים טובים בכל הארץ. במסגרת היום, אשר מציין עשר שנים, יצאו למעלה ממיליון  (למה מליון, טריליון. ש.י) ישראלים להתנדב... לאחר פנייתי ליו"ר הכנסת הוא נתן את ברכתו להצטרפותם של חברי הכנסת לפעילויות ההתנדבות הרבות...  צוות לשכתי ידאג לתאם מולכם את הפעילות המתאימה... חשוב שמנהיגי הציבור יתנו דוגמא אישית ביום זה לכל עם ישראל."

אכן חשוב מאוד. אבל הפוך, גוטה, הפוך. 

לא להחדיר את היחצ"נות הבוטה של בעלת הון  אל לב בית המחוקקים שהוא של הציבור כולו, כן לשרת את בני האדם הרגילים. 
מה אמור להביע, השת"פ הפורמאלי הזה עם מי שהאינטרסים שלה נדונים שוב ושוב בכנסת? אינטרסים שלרוב עומדים בניגוד גמור לאינטרס הציבורי?

לזכותם של הרוב המכריע של הח"כים יאמר שהם לא הזדרזו לשתף פעולה עם ארועי היום. 
לגנותו של יו"ר הכנסת יאמר שגם אישר את מה שהיה חייב לאסור, וגם "נתן את ברכתו", לא פחות. 

ואת ידידי שר האוצר משה כחלון, יו"ר כולנו, אני רוצה לשאול: איך אפשר ביד אחת לטעון שנלחמים במונופול הבנקים, וביד השניה לעשות נעים בגב לבעלת השליטה בגדול שבהם?

Image may contain: 2 people, people standing