מאמר על התנהלות מופקרת של רשם הקבלנים בכל הנוגע לתאונות בנייה (בעקבות זאת פורסם דו"ח מבקר המדינה בנושא והרשם הודח)

19 בספטמבר, 2016

מאמר על התנהלות מופקרת של רשם הקבלנים בכל הנוגע לתאונות בנייה (בעקבות זאת פורסם דו"ח מבקר המדינה בנושא והרשם הודח)

מיום 19.9.2016

הי זאת שלי, בואו נעשה ניסוי פייסבוקי מהפכני: אני אכתוב פוסט על מחדל נוראי, רכיב אחד בלבד מזוועת ההפקרות של חיי אדם בענף הבניה - שהביא לכותרת הזאת. אבל הפעם, לשם שנוי, תהיה לכם אופציה להכנס במיידי למסמכים שיוכיחו ויפרטו כל שורה בפוסט. 
פייסבוק הוא מקום שקשה לדווח בו על עבודה רציפה שמורכבת מהרבה פרטים. הפעם אנסה לעשות זאת.

הסיפור מתחיל לפני שבעה חודשים, בדיון בועדת העבודה והרווחה בכנסת, כשהתאונות הזוועתיות והחיים הזולים בענף הבניה רק התחילו לעורר התעניינות. בישיבה דיבר, בין היתר, רשם הקבלנים אמנון כהן, האיש שבסמכותו לשלול רשיון מחברות בניה. הנה קטע קצרצר מדיאלוג בינינו:

אני: תגיד, בעשור האחרון נהרגו 200 פועלי בניין ונפצעו עשרות אלפים... בטח יש הרבה יותר. בכל השנים האלה לא הגיעה אליך אפילו הרשעה אחת?
הרשם: אפילו לא אחת.
אני: זה מזעזע... זה שלא היו הרשעות, או שלא הגיעו אליך?
אמנון כהן: לא קיבלתי.
יחימוביץ': מה זה לא קיבלת? אתה לא יכול ליזום ולבקש?
אמנון כהן: תראי, חברת הכנסת, אם באתר בנייה יש תאונת עבודה ולא מדווחים לנו, מאיפה אני יכול לדעת? אנחנו לא יודעים."

נדהמת מהדברים, פניתי מייד אחרי הדיון לשרת המשפטים איילת שקד, ובשאילתא מפורטת ביקשתי לדעת איך זה יכול להיות שלרשם אין יכולת לקבל מידע בסיסי עם חשיבות כה גדולה.
"מידע זה חיוני לרשם, כדי לשקול אפשרות של שלילת רשיון במקרים של עברות רשלנות כגון גרימת מוות וגרימת חבלה חמורה, או אף עברות חמורות מאלה." כתבתי לה.
התשובה של שקד הדהימה אותי. זו היתה תשובה רצינית ומפורטת, שכללה בדיקה מול היועץ המשפטי לממשלה. היא הפריכה את טענת הרשם, והסבירה כמה פשוט וכמה זמין בשבילו לקבל את המידע על חקירת מוות ופציעות בכל שלב של ההליך המשפטי.
מיהרתי להעביר לו את התשובה שלה. תבעתי ממנו פעולה. הזהרתי שמדובר בחיי אדם:

"... כלים אלה מאפשרים לך לנקוט פעולה יזומה, ולקבל לידיך בכל עת שתמצא לנכון, כל מידע, בכל שלב של ההליך הפלילי... בצער עלי לציין כי תמוהה בעיני הפאסיביות שלך בעניין עד עצם היום הזה. הייתי אומרת כי מדובר בחלב שנשפך, אבל אין מדובר בחלב אלא בחיי אדם. את הנעשה אין להשיב, אולם אני מבקשת, שלא לומר תובעת ממך, לפעול בנושא בנחרצות רבה ביותר: לדאוג באופן אקטיבי לקבל לידיך מידע על חקירות המתנהלות בגין מוות ופציעה של עובדי בניה, לפעול לקבל מידע משנים קודמות, להשתמש בסמכותך להזהיר מפני שלילת רשיון ולשלול רשיון..."

שאילתא היא עניין פרלמנטרי גלוי, והיא פורסמה כבדרך אגב. הפרסום הזה גרם לאנשים מהימנים שמצויים בפרטים, ושחששו (ועדיין חוששים) להיחשף, לפנות אלי.

הם אמרו שזה הרבה יותר חמור ממה שחשבתי. שהשאילתא שלי וגם תשובת השרה בעצם מיותרות, כי אצל רשם הקבלנים כבר קיימת מערכת שמאפשרת מעקב בזמן אמת אחרי כל הליך שנפתח נגד קבלן. "כספת וירטואלית" הם כינו את המערכת.

בשלב הזה, ואנחנו כבר בחודש מאי, הרגשתי שהעניינים חצו את גבול הפעילות הפרלמנטרית הגלויה והמתוקשרת. שכל הסיפור מעלה חשד חמור שראוי שיחקר בלי הפרעה בידי גורם חקירה מוסמך. פניתי למבקר בשקט. צירפתי תיעוד. כתבתי:

"... לידי הגיע מידע חד משמעי וממקור מהימן כי ברשות רשם הקבלנים מערכת המכונה 'כספת וירטואלית' ואשר מאפשרת לו נגישות קבועה לכל הליך פלילי המתנהל כנגד קבלן. המערכת מאפשרת סנכרון בין נתוני הקבלנים לבין תיקים קיימים... אין צורך להכביר במילים לגבי חשיבות דיווח אמת של פקידי ממשלה בבואם בפני ועדות הכנסת וחבריה. הדברים מקבלים משנה תוקף כאשר מדובר בפקיד בכיר כרשם הקבלנים וכאשר אנו עוסקים בחיי אדם – ושלא יהיה ספק, מדובר פה בהצלה או אובדן של חיי אדם. ענף הבניה כולו סובל מהזנחה פושעת בכל הקשור לבטיחות העובדים ומזילות מחפירה של חיי אדם... אם אכן הנתונים בדבר הליכים פליליים היו מונחים לפתחו של רשם הקבלנים ולא ננקטה כל פעולה מצדו כאשר על הכף מונחים חיי אדם, הרי שמדובר ברשלנות חמורה מצדו, ונדרשת לכך התייחסות מיוחדת ונחרצת. אבקש את התערבותך הנחושה בסוגיה דרמטית זו. אחיזת השור בקרניו במהירות עשויה להציל את הקורבן הבא..."

גם המבקר (כמו הרשם, שהואיל לשרבט תשובה רק אחרי חודשיים, וגם זה רק אחרי שידעתי את השר הממונה עליו יואב גלנט בדבר הפניה למבקר) לא מיהר, לצערי, לשום מקום. למרות שבאמצע תזכרתי אותו פעמיים באופן רשמי, ועוד פעמיים דרך גורמים במשרדו באופן לא רשמי.

מתי לדעתכם הגיעה התשובה מהמבקר? כן, בדיוק מה שאתם חושבים. עכשיו. אחרי אסון קריסת החניון, ואחרי שששה בני אדם שילמו בחייהם, ועוד עשרים וארבעה נפצעו.

ברור לי שאם הייתי נותנת בטוי תקשורתי לכל התכתובת הזאת, כמו שאני יודעת לעשות כשצריך, הכל היה זז במהירות האור. חשבתי שנכון עניינית לא לתת לזה פומבי. כנראה שטעיתי.

שתפו ועקבו גם אתם אחרי הבדיקה. הנה, כמו שהבטחתי, למיטיבי לכת, החלק העיקרי של המסמכים.

15.2.2016 – שאילתא לשרת המשפטים איילת שקד http://bit.ly/2cSaf6q

13.3.2016 – תשובה משקד + עמדת היועמ"ש http://bit.ly/2cFI0Hs

30.3.2016 – מכתב לרשם הקבלנים http://bit.ly/2cuX21E

24.5.2016 – פנייה למבקר המדינה בצירוף מסמכים http://bit.ly/2d95RSR

5.9.2016 – מכתב תזכורת נוסף למבקר http://bit.ly/2cIcsiy

15.9.2016 –תשובה מהמבקר http://bit.ly/2cXyLln

Image may contain: 2 people, text