מאמר על השכר המופרז בטבע

11 ביוני, 2017

מאמר על השכר המופרז בטבע

מיום 11.6.2017

הי זאת שלי, שערוריית השכר המופרע בטבע ולמה אני גאה להיות פופוליסטית.
תגידו, אתם מבינים שדירקטוריון טבע אישר למנכ"ל הזמני שלה יצחק פטרבורג שכר שנתי שעשוי להגיע ל34 מליון שקלים? 34 מליון שקלים.

(החוק להגבלת שכר בכירים שחוקקתי לא חל עליו, כי הוא חל לצערי רק על חברות פיננסיות כמו בנקים, חברות ביטוח וכו' – אבל אל דאגה, גם את היעד הזה נכבוש). 

תגידו, אתם מבינים שפטרבורג היה יו"ר הדירקטוריון של טבע ואחראי ישיר לצניחת המניה שלה ב- 40% בתקופה שעליה הוא מקבל את השכר והבונוסים? שהחברה הייתה קורבן לכישלונות ניהוליים מזעזעים? לעסקאות ממונפות כושלות? שמי ששילמו את המחיר הייתם אתם, החוסכים?

תגידו, אתם יודעים שטבע היא החברה הציבורית שזוכה להטבת מס החברות הגבוהה ביותר במדינה? שהיו שנים ששילמה אפס אחוז מס? שגם בשנה הכי "כואבת" שלה היא שילמה 17%, שזה הרבה פחות משמשלם בעל מכולת קטנה? שהיא תמשיך להינות מההטבה בלי שום קשר לפיטורים? 

תגידו, אתם יודעים שאת עיקר תנופתה האדירה והצלחתה על פני השנים חייבת טבע למשלם המיסים הישראלי ולמדינת ישראל? שהקופקסון לטיפול בטרשת נפוצה, שהוא היהלום שבכתר שלה, הומצא ופותח במכון וייצמן? לא, לא בסקטור העיסקי! במדינת ישראל, בהשקעה לאומית.

תגידו, אתם יודעים שנגד טבע מתנהלת בימים אלה חקירה פלילית בישראל? אחרי ששילמה עשרות מיליוני דולרים כשוחד לעובדי ציבור ברוסיה, אוקראינה ומקסיקו כדי שיקדמו ויגדילו את מכירת הקופקסון?

תגידו, אתם מבינים שבשקט - בשקט טבע פיטרה, כמתאבן, מאה עובדים ערב הבחירות להסתדרות, ושמרה את המנה העיקרית, פיטורי עוד כמה מאות, לאחרי הבחירות? ושהיא מתכננת פיטורי עוד אלפים בעולם?

איזה מוח מעוות יכול לפטר מאות עובדים קשי יום, לתכנן עוד פיטורים נרחבים נוספים, ובו בזמן לחלק משכורת מטורללת כזאת למנכ"ל/יו"ר כושל?

הרי מדובר בהנהלה שהיא משמידת ערך סדרתית. כל פועל/ת שפוטר/ה, כל מי שאתם רואים כאן בתמונה יחד אתי בביקור בטבע, היו מסבים לטבע פחות הפסדים אם היו ממנכ"לים אותה במקום הגאונים הגרידיים האלה במקום ללכת הביתה? 

תגידו, דירקטורים יקרים, גליה מאור, אמיר אלשטיין, יוסי ניצני וכל היתר, מה בדיוק עובר לכם בראש כשאתם ממשיכים להמטיר על המנהלים שלכם סכומים מטורללים כאלה? לא למדתם דבר ולא שכחתם מאומה? ידכם לא רעדה?

ושוב, כמו בפישמן, אנחנו רואים ערמות של כלכלנים "רציונליים" "מחושבים" ו"אחראים" הן בסקטור הפרטי והן בסקטור הציבורי עומדים ומריעים ומשתפ"ים לנוכח הכשלים ההזויים האלה.

ולמי שנלחם בחוסר הצדק המזעזע הזה, בכשל הכלכלי הטואלי הזה – קוראים פופוליסט.
בנסיבות המבישות האלה אני (שוב) גאה להיות פופוליסטית.

Image may contain: one or more people