חוק ההסדרים בשיטת "מצליח" - Ynet

25 ביולי, 2008
מאת צבי לביא

האוצר נתפס השבוע עם המכנסיים למטה. הוא נגרר לתגובות מבולבלות אחרי חשיפת מזימתו לקצץ את ההטבות ליולדות בחוק ההסדרים המתגבש עם תקציב 2009. פרישת הדובר המיתולוגי אלי יוסף לפני חצי שנה הותירה חלל שטרם התמלא. פקידה היסטרית נזפה ב-ynet על מתן ה"במה לספינים של חברי כנסת" לפני שאמרה כי אין זו דרכם להתייחס לשמועות.מאוחר יותר הסגנון התרכך והתברר כי יש דברים בגו. בדיוק כפי שפרסמו הח"כים שלי יחימוביץ (עבודה) וגדעון סער (ליכוד).

לא עובדה מוגמרת אלא הצעה שנכללת בטיוטה של חוק ההסדרים המתגבש לקראת דיוני התקציב בממשלה. הם ביקשו להרוג את המזימה כשהיא עוד קטנה. עושה רושם שהתרגיל הצליח. לשכת ראש הממשלה רמזה שהגזירה לא תעבור. לא צריכים שם את כאב הראש הזה לפני שנת בחירות.

לעצבנות האוצר היתה סיבה. יחימוביץ הובילה את המהלך וזו השנה השניה שהיא חושפת את סודותיהם ועולה להם על העצבים. אשתקד היא חשפה ב-ynet סדרת גזירות מביכות שהופיעו בטיוטת חוק ההסדרים של 2008, בראשן ביטול הפטור בדיוטי פרי לישראלים חוזרים. הגזירה נגנזה אחרי הפרסום, אבל ראשי האוצר חגגו על ההדלפה. יחימוביץ סיפקה להם תירוץ להיפטר מהחשב הכללי ירון זליכה.

הם טענו שהוא המדליף בלי שמץ של ראיה והכריזו שככה אי אפשר לעבוד אתו. בינתיים זליכה פרש ואין להם שעיר אחר לעזאזל. את מי יאשימו עכשיו? אבל מה שעצבן אותם במיוחד זה שההדלפה גם עשתה צחוק מאמצעי האבטחה המתוחכמים שבהם נקטו כדי להגן על חשאיות הגיבוש של חוק ההסדרים המתקרב. טיוטות החוק לא הופצו במתכונת אחידה אלא עם סימנים וצבעים ייחודיים לעותקים השונים כמספר המכותבים, בהנחה שההדלפות יצביעו על המקור. בינתיים זה לא עבד.
חשיפת אשתקד:

לטענות האוצר כאילו מדובר בשמועות - לא היה שחר. ראשי האוצר ידעו כי יחימוביץ לא בדתה את מזימת הפגיעה ביולדות, והיא אכן מופיעה בטיוטה שהגיעה לידיה. התגובה המתלהמת של לשכת הדובר חשפה רק את העובדה המביכה שהפעם הם לא בתמונה, לא כמו בימי אלי יוסף.

כי מי שבקי בהתנהלות אגף התקציבים יודע שלא מדובר בגחמה. טיוטות חוק ההסדרים נוצרות ונערמות לאורך השנה במגירות אגף התקציבים, כמעיין המתגבר, ונשלפות בדיוני התקציב. לא כולן מתקבלות בממשלה. גזירות שלא נכנסו לחוק או לא עברו בכנסת, חוזרות למגירה וינסו את מזלן בשנה הבאה.

מה שהיה צריך להדאיג את יחימוביץ וסער הוא לא האינטרס הפוליטי האישי להגן על מאמציהם להיטיב עם היולדות. הם יזמו את החוק להארכת חופשה הלידה ל-14 שבועות שהתקבל לפני שנה.

מזימת האוצר להחזיר את הגלגל ל-12 שבועות, שנקבעו בחוק המקורי מלפני 54 שנים, תוכננה כבר לפני שנה.

מה שצריך להדאיג לא רק אותם אלא את כל חברי הכנסת הוא עצם המהלך של האוצר להמשיך להעלות גירה עם שיטתו הפסולה לנצל את חוק ההסדרים כדי לטרפד חוקים שהתקבלו בהליך דמוקרטי בניגוד לדעתו. שבעתיים מדאיג שהאוצר ממשיך לצפצף על פסיקות בית המשפט העליון, שכבר נפנפו מול עיניו ב"כרטיס צהוב" נגד החקיקה האנטי-דמוקרטית הזאת, לפני הוצאת "כרטיס אדום" של ביטול החוק.

לכתבה המלאה ב-Ynet