גברי האוצר מול גדעון סער

28 ביולי, 2008
הדרך הנכונה היא לא קיצור חופשת הלידה, כפי שיוזם האוצר, אלא דווקא הארכה נוספת שלה ל־16 שבועות. זה אינו מענק, אלא מגיע בדין

מאת שלי יחימוביץ

הייתי בת שלושים ובהריון כשקיבלתי לראשונה בחיי כסף מן הביטוח הלאומי. יצאתי לחופשה של 12 שבועות, וקיבלתי בגינה תשלום זהה לזה שהשתכרתי במקום עבודתי אז, קול ישראל. זה היה אחרי שבע שנות עבודה, שבהן הפרשתי כספים לביטוח הלאומי. מאז, עם לידה נוספת בדרך, חלפו 18 שנים נוספות, וכל אותן שנים, כמו ברגע זה ממש, המשכתי להפריש משכרי לביטוח הלאומי כפי שעושות כל הנשים העובדות. איש לא נתן לי מתנה. זו היתה פוליסת ביטוח שמימשתי פעמיים בחיי.

לפני שנה, לראשונה מאז שנת ‭,1954‬ הוארכה חופשת הלידה בישראל בשבועיים, ל־14 שבועות. הדבר התאפשר אחרי עבודת חקיקה מאומצת של חבר הכנסת גדעון סער ושלי, ואושר ברוב פרלמנטרי עצום של 95 חברי כנסת. בכך החלה ישראל לגרד את הנהוג במדינות העולם המערבי, אם כי עודה רחוקה משם מאוד. בהריון, בלידה ובתקופת ההתאוששות שאחריהן יש אושר גדול על הולדת הפעוט הפועה בזרועותינו, אבל גם קשיים לא מעטים. אנחנו דואבות פיזית, מחלימות מתפרים ומנסות להתנער מדכדוך הלידה הפוקד בעוצמות שונות כ־80 אחוזים מהנשים, ומתהלכות טרוטות עיניים והרוסות מעייפות.

גבר יתקשה להבין זאת, בוודאי גבר צעיר רווק, שטרם ראה את אשתו יולדת. האוצר, לצערי, משופע בעולי ימים כאלה, שאופי חייהם של בני תמותה אינו נהיר להם. משם יצא כנראה רעיון העיוועים לקצר, כחלק מגזירות חוק ההסדרים, את חופשת הלידה, אחרי שכ־100 אלף נשים עובדות כבר נהנו מן ההארכה. גבר יתקשה להבין זאת, ולכן, יפה היה לראות את שותפי לחקיקה ח"כ סער נהרג על כך שהחוק ייכנס לרשומות בו בלילה, כדי שנשים שילדו ביום שלמחרת כבר יהנו ממנו. גדעון הוא אבא לשתי בנות, שבבוא היום יודו לו על כך מעומק ליבן. ולא רק הן: גם פועלות בקווי ייצור, ומנקות, ומורות, ועיתונאיות, ומנהלות בכירות, ועורכות דין, ושוטרות, וקופאיות. זה חוק שנועד כל כולו לנשים עובדות, והוא מאפשר להן לשוב באופן שפוי ואנושי לעבודה בתום הפוגה שהיא חיונית להן, בוודאי חיונית לתינוק.

כוונת האוצר תסוכל כמובן. אבל אין די בזה. כעת רצוי שדווקא האוצר יהיה זה שיתמוך בהצעת חוק נוספת של ח"כ סער ושלי - עוד הארכה של חופשת הלידה, כך שתגיע ל־16 שבועות, כמו בהולנד, בצרפת ובספרד. על הרף הזה בלבד אפשר, בדוחק, להיעצר. עלות השבועיים הנוספים היא 240 מיליון שקלים בשנה, ובכל זאת, באופן ברור וחד זה אינו חוק תקציבי, ומי שמתאר אותו ככזה אינו מבין דבר וחצי דבר במבנה התקציב. תקציב הביטוח הלאומי הוא תקציב עצמאי. הביטוח הלאומי כשמו כן הוא. חברת ביטוח. לאומית. התשלום בגין חופשת הלידה הוא לא מתנה, לא מענק, לא קצבה, לא נדבה ולא סיוע לחלשים. זה ביטוח, במלוא מובן המילה, והוא מגיע בדין לנשים עובדות שכל חייהן מזרימות כסף לקופתו.

פורסם גם במעריב