שלי יחימוביץ' פגעה בשכר עובדי ההייטק

18 ביוני, 2009
חוק תלושי השכר של שלי ממשיך לעורר הדים. הפעם תורו של ח"כ יוחנן פלסנר (קדימה):
--
ח"כ שלי יחימוביץ' מציגה את עצמה כלוחמת צדק חברתי ואבירת זכויות העובדים. אין ספק שכוונותיה כנות, אך לעתים נדמה שההשלכות של הצעותיה לא נשקלו במלואן לפני ההסתערות קדימה.

יישום החוק שיזמה בנוגע לתלושי השכר מיטיב עם מגזר עובדים מסוים, אך פוגע אנושות במגזר אחר. ב-1 בפברואר נכנס לתוקפו תיקון 24 לחוק הגנת השכר שאותו יזמה יחימוביץ'. על פניו, חוק בעל אופק חיובי השואף לשים את כל הקלפים על השולחן. תלוש שכר מובן וברור, פירוט מספר שעות העבודה בפועל לרבות שעות נוספות. מה יותר טוב מזה?

יחימוביץ' מתגאה כי במקור חוקקה את החוק למען עובדי קבלן עניים ומנוצלים, אך על הדרך הוצפה בפניות מעובדים ממעמד הביניים עם שכר סביר. לטענתה, בדרך אגב וללא כוונה, פתרה גם את בעיותיהם של כל עורכי הדין, עובדי ההיי-טק ועובדי בתי ההשקעות שחתומים על חוזה שכר גלובלי. ובכן, המציאות היא לא בדיוק כזאת.

...

מצבם של עובדי הקבלן אולי הוטב בעקבות יישום החוק ורמת השקיפות של תלוש השכר אולי השתפרה, אך למגזר אחר נעשה עוול. עובדי ההיי-טק ועובדי בית ההשקעות מפסידים. הם ממשיכים לעבוד בשעות מטורפות מסביב לשעון, לכאורה ממשיכים לקבל שכר גלובלי, אך בפועל נפגעים בצורה אנושה בגלל הצדקנות של יחימוביץ'. דווקא בתקופה כה קשה למגזר ההיי-טק וההשקעות בישראל ובעולם כולו, יישום החוק של יחימוביץ' מערים קשיים נוספים על גבו הצר של העובד.

הכותב הוא ח"כ מטעם קדימה