לאומי יוכל להמשיך לשלוט בחברת הביטוח מגדל

27 בינואר, 2010
צבי לביא, Ynet
 
בלחץ בנק ישראל אישרה היום (ג') ועדת הכספים את הצעת החוק הממשלתית שתאפשר לבנק לאומי להמשיך להיות מבעלי השליטה בחברת הביטוח מגדל. הוועדה אישרה לקריאה שנייה ושלישית לעניין זה תיקון בחוק הבנקאות. נוסח הצעת הממשלה איננו קושר אותה לבנק ולאחזקותיו במגדל, אלא רק פותח לבנקים אופציות להחזיק אמצעי שליטה ביותר מתאגיד ריאלי אחד, לרבות תאגיד מענף הביטוח.
 
לפני כשבועיים החליט יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני (יהדות התורה) לעכב את אישור התיקון בעקבות חוות דעת שקיבל מהיועצת המשפטית של הוועדה. עו"ד שגית אפיק ציינה במפורש כי התוצאה המיידית של התיקון תאפשר ללאומי לשמור בידיו את אמצעי השליטה במגדל, והמליצה שהוועדה תבדוק עם בנק ישראל את ההצדקה למה שהגדירה כ"חקיקה ספציפית".
 
היום ביקש גפני לאשר מיד את התיקון וגילה כי שינה את עמדתו בלחץ שהפעיל עליו בנק ישראל, כמי שעומד מאחורי החקיקה. התיקון אושר ועבר לאישור סופי במליאת הכנסת ברוב של 3 (כולל גפני) בהתנגדות יחיד של ח"כ שלי יחימוביץ (עבודה). המליאה צפויה לקבל את התיקון בימים הקרובים.
 
יחימוביץ דבקה בחוות הדעת המשפטית לפיה התיקונים בהצעת הממשלה מקלים על הבנקים בצמצום המגבלות שהוטלו עליהם ברפורמת בכר בהחזקת תאגידים ריאליים. היא ביקשה דיון נוסף ב"חוק בנק לאומי" כהגדרתה, כדי לשמוע דעות נוספות. לדבריה, הממשלה מבקשת לרופף את הפיקוח על הבנקים במתן הקלות על מעורבותם בשוק ההון דווקא בשעה שהכנסת צריכה להדק את חגורת הפיקוח עליהם.