לפרשת הולילנד תוכל להיות תרומה עצומה לסיכול הרפורמה בתכנון

14 באפריל, 2010
האזינו:
שלי בראיון משותף עם האדריכל ישראל גודוביץ' לקרן נויבך ברשת ב':
 
"פרשת הולילנד קודם כל שוטחת לפנינו דברים פליליים שאנחנו לא יודעים. יש ראיות מוצקות, כפי שאמר השופט, שאכן היו פלילים ואכן ניתן שוחד כדי לבנות את מפלצת הנדל"ן הזאת שתישאר שם לצערי לדראון עולם.
כשראיתי את הרפורמה בתכנון, 370 עמודים, אני מודה כאן בשידור שעוד לא הבנתי את כולה, וקראתי אותה שוב בימים האחרונים בגלל פרשת הולילנד (אני מבטיחה לך אגב ששום שר ושום חבר כנסת שהצביעו בעד התכנית לא קראו אותה). אבל זאת הזדמנות באמת נדירה לקחת 370 עמודים מאוד משמימים עם סעיפים שנראים לציבור בלתי מזיקים - הרי לא כתוב שם נפקיע לכם את האדמות, נבנה מפלצות נדל"ן ונשלם שוחד - כתוב דברים אחרים, ולהראות מה המשמעות הכל כך בוטה, וולגרית, מושחתת, הגוזלת לנו את הטבע ואת הנוף של הרפורמה בתכנון. כי מה זה קיצור הליכים? באמת שהדברים לא צריכים להיות מסורבלים. אבל הדברים נורא פשוטים - אם השטח שמיועד לבנייה מופיע בתכנית הבנייה העירונית, מקבלים אישורים בפרק זמן סביר. אבל אם יש אנשים שהם חמדנים ורודפי בצע ומחליטים להקים שכונת וילות חדשה או יישוב חדש על קרקע חקלאית שמעולם לא תוכננה, אז בוודאי שיקח להם שנים לאשר אותה, ובוודאי שצריך לעשות להם את המוות כדי לאשר אותה, ובשביל אלה אני לא רוצה קיצור הליכים, כי הנדל"ן הזה שנלקח מאיתנו זה לדורי דורות - זה שלנו, וזה עובר לנדלניסטים רודפי בצע.
...
אני מאמינה שהפרשיה הזאת היא כל כך בוטה, כל כך וולגרית וכל כך ברור שאם הרפורמה תעבור, הולילנד, שהיא פרשה פלילית, תהפוך להיות נורמטיבית - יהיו עוד מפלצות הולילנד אבל דרכם של המושחתים תהיה הרבה יותר משומנת - זו תהיה הלבנה של השחיתות. אני חושבת שהסימבול המכוער, האלים הזה של הולילנד, שכרגע ברור כבר לכולם שהוא היה מעורב בשחיתות מאוד כבדה ובהשחתת נורמות ציבוריות, הדבר הכל כך ברור ומוחצן זה יהיה זרז ותהיה לזה תרומה עצומה כדי לסכל את הרפורמה במינהל, שהיא לחלוטין לא נחוצה. אני מצפה מחברי הכנסת שיחרגו מהמנהג שבו מצייתים ציות עיוור להחלטת קואליציה, יפעילו מוסר, שיקול דעת ומחויבות לציבור הרחב - כי אנחנו עובדים אצל הציבור הרחב, לא אצל קומץ קבלנים, ופשוט ירימו יד נגד הרפורמה בתכנון."
--
 
האזינו לראיון: