האוניברסיטה העברית - בעלת ההכנסות הגבוהות בישראל - פוגעת בזכויות המאבטחים

14 באפריל, 2010
עידו סולומון, The Maker
 
מאבקם של עובדי הקבלן באוניברסיטה העברית - שבשבוע שעבר הוגדרה על ידי דן אנד ברדסטריט כמוסד האקדמי בעל ההכנסות הגבוהות ביותר ב-2009 (ראו תרשים) - החל ב-2006. חברי תא הסטודנטים של עמותת "במעגלי צדק" בדקו תלושי שכר של עובדי ניקיון ושמירה בקמפוסים השונים, וגילו הפרות חמורות של זכויותיהם. בעקבות דין ודברים האוניברסיטה מינתה רואה חשבון חיצוני, אילן יקיר, שהתבקש לדגום תלושי שכר ולהגיש את מסקנותיו להנהלה - תהליך שנמשך גם כיום.
 
מהדו"חות שהעביר יקיר עלו הפרת זכויות רבות ושונות המסתכמות במאות שקלים מדי חודש לכל עובד, בהן פיצול שכר העבודה, תשלום מופחת של פדיון ימי חופש וגמל והפרשות חלקיות לפנסיה. האוניברסיטה העבירה לידי TheMarker שורה ארוכה של התכתבויות בינה לבין חברת הקבלן, שמטרתן להבטיח תשלום הוגן לעובדים, אך בעוד שחברת הקבלן מיקוד, שהעסיקה את המנקים באוניברסיטה, תיקנה בהדרגה את דרכיה וכיום היא משלמת לעובדים את מלוא זכויותיהם, הרי שסער ביטחון ממשיכה להערים קשיים ולהלין את שכרם של המאבטחים.
 
לפני כשנה וחצי התארגנה קבוצת סטודנטים חדשה להמשך המאבק. התאים הסטודנטיאליים של כוח לעובדים - "קמפוס לכולנו" (מר"צ וחד"ש), "אופק" (העבודה) ו"התנועה הירוקה" בשיתוף אגודת הסטודנטים - התאחדו והחלו לתמוך בהקמת ועד למאבטחים. לראשות הוועד הזמני שהוקם נבחר ד', שהועסק בחברה בשנתיים האחרונות, במקביל ללימודיו לתואר ראשון. זמן קצר לאחר בחירתו, הוא טוען, החלו התנכלויות מצד החברה, בין היתר על ידי הצבתו לעבודה בקמפוס מרוחק.
 
בינתיים סיים ד' את לימודיו ועזב את חברת הקבלן, אך הוא ממשיך במאבק. "עם קבלת תלוש השכר הראשון הבחנתי שמשהו אינו כשורה", אומר ד'. "פירוט השעות לא תאם לדו"ח שמילאתי בסוף כל משמרת, וחסרו תשלומים שונים והפרשות סוציאליות. בהתחלה פניתי לאחראי מטעם חברת הקבלן אך כשהבנתי שהוא לא מתכוון לעזור בדקתי את המצב עם חברי לעבודה. גיליתי שאיני לבד. החברה פשוט מוכנה לעשות הכל כדי שלא לשלם את מה שמגיע. מבחינתי זה מאבק עקרוני".
 
...
 
במקביל להקמת הוועד גויסו גם עשרות מרצים למאבק ומכתב החתום על ידם נשלח להנהלת האוניברסיטה. ח"כ שלי יחימוביץ' וחברי מועצת העיר ירושלים הצטרפו גם הם למאמצים, אך מלבד תשובות לקוניות המבטיחות שהעניין נמצא בטיפול, לא חל שיפור במצב.