כמה מרוויחים העובדים שאנו אוהבים לטרטר?

1 במאי, 2010

מירב קריסטל, Ynet

20.70 לשעה הוא מינימום השקלים שאפשר להרוויח לשעה בישראל, אלא אם אתה עובד זר. 16.69 שקל אם אתה בן 16 או 17. בישראל יש צבא של מרוויחי מינימום, ואחד החילות הכבירים בו, מורכב מאנשים שאנו נתקלים בהם לעיתים תכופות. נציגי שירות לכל סוגיהם, מוכרים בחנויות, קופאיות. זה לא שכר שפשוט להתקיים ממנו לכן רבים מהעובדים הללו צעירים מאוד, אבל לא תמיד.

 

במקומות עבודה מסוימים אפשר להוציא את המקסימום מהמינימום, ולהשמין את השכר בבונוסים. אולם לרוב, גם הבונוסים, כמו השכר מינימליים. טפיחה על השכם בדמות כמה עשרות או מאות שקלים על שהזרמתם לחברה ולמנכ"ל המיליונר שלה לקוח שירפד אותם בעשרות אלפי שקלים. לכבוד ה-1 במאי שאלנו כמה מהעובדים השקופים האלה, שאנחנו אוהבים לטרטר, כמה הם מרוויחים ומהם תנאי העבודה שלהם.

 

חברה שמשלמת יותר ממינימום לפשוטי עובדיה, ומתייחסת אליהם כמו אל בני אדם, ולא כאל חולדות מעבדה, שנאלצות לצלוח מטלות בחוסר נשימה כדי לקטוף עוד כמה שקלים עבור בונוס שמחושב ואף משתנה בדרכים מסתוריות - היא חברה שאנחנו רוצים להיות לקוחות שלה. כן, זה צריך להיות אחד השיקולים שלנו, אבל לצערנו בישראל 2010 בה השפע רב והמשכורות רעב - גם אנחנו כצרכנים, דחוקים באפשרויות בחירה.