התנהלותה של נשיאת בית המשפט המחוזי מחוז מרכז במאבקם הלגיטימי של העוזרים המשפטיים

7 ביולי, 2010

מתוך המכתב של שלי למנהל בתי המשפט:

"...אני כותבת לך מכתב זה מתוך תחושה עזה של אי נוחות, ובלית ברירה. אני רוחשת כבוד רב למערכת המשפט, ובכל עת עושה כל שביכולתי להדוף מתקפות נגדה ולסכל מזימות פגיעה במעמדה. אלא שבמקרה זה אין ברירה אלא לבקש ממך לבדוק את הדברים הבאים.
בשבועות האחרונים מנהל ועד העוזרים המשפטיים יחד עם ההסתדרות הכללית החדשה, מאבק ארגוני כחוק על תנאי עבודתם של העוזרים המשפטיים בכל בתי המשפט בארץ. מאבק זה מסמל עוד צעד חשוב של התארגנויות עובדים משכילים ממעמד הביניים, המגלים כי הם קורבן לעבריינות על חוקי העבודה וחוקי המגן.
לפני כשנה התכתבנו אודות הפרת חוקי שעות עבודה ומנוחה והגנת השכר לגבי העוזרים המשפטיים, ותשובות הנהלת בתי המשפט לא היו מספקות. היעדר התשובות המספקות הוביל בין היתר להתארגנות החשובה של העוזרים המשפטיים ולמאבק שהם מנהלים בימים אלה.
במסגרת הצעדים הארגוניים שנוקטים העוזרים המשפטיים, קיים ועד העוזרים שביתות בכל בתי המשפט ברחבי הארץ. ככלל, העוזרים המשפטיים, כ-600 במספר, לקחו חלק פעיל ומרשים במאבק, ורוב רובם השתתף בשביתות.
בצורה יוצאת דופן ומעוררת תהיות, מידת ההשתתפות של העוזרים המשפטיים בבית המשפט המחוזי מחוז מרכז בצעדים הארגוניים היתה מועטה לעומת שאר בתי המשפט. שלושה עוזרים בלבד, מתוך כ-20 המועסקים בבית המשפט, לקחו חלק בשביתה הראשונה, ובשביתה השנייה הצטמצם מספרם לאפס.
עוזרים משפטיים בבית המשפט המחוזי ספרו לי כי נשיאת בית המשפט, כבוד השופטת הילה גרסטל, הפעילה לחצים על העוזרים שלא לשבות. עוד עלו תיאורים לא סימפטיים בלשון המעטה על התנהלות כוחנית לכאורה מצד הנשיאה, לרבות העברת מסרים מאיימים. כך למעשה נמנעה השביתה בפתח תקווה.
אציין כי מדווחי העוזרים עולה כי התנהגות זאת היתה חריגה ביותר, וכי לא היה ולו נשיא בית משפט נוסף אחד (שלום/מחוזי/עליון) אשר נהג באופן דומה לזה המתואר כאן.
מיותר לציין כי התנהלות זאת אינה ראויה ואף אינה חוקית. על בתי המשפט, השופטים ועל אחת כמה וכמה נשיאי בתי המשפט - להוות דוגמא לכל אזרחי המדינה בכל הקשור לקיום חוקיה. מניעת שביתה חוקית בדרך של איום, תוך ניצול חשש מובן של העובדים היודעים כי עתידם המקצועי תלוי בנשיאה, היא מעשה פסול מכל בחינה אפשרית.
אני פונה אליך בבקשה לבדוק את הדברים שפורטו לעיל. בנוסף, לעניות דעתי, הגיע הזמן לשלב ידיים עם העוזרים המשרתים אתכם נאמנה ולפעול יחד עמם לשיפור תנאיהם. בכל מקרה בוודאי שיש לאפשר להם לנהל את מאבקם כחוק."

07.07.10 - מכתב נוסף למנהל בתי המשפט
27.06.10 - תשובתו של מנהל בתי המשפט 
24.06.10 - מכתב העוזרים המשפטיים
24.06.10 - מכתבה של נשיאת בית המשפט המחוזי במחוז מרכז
22.06.10 - המכתב למנהל בתי המשפט