"העבדים החדשים": מאבטחים - מאה אלף קורבנות של עבירות על חוקי עבודה

25 ביולי, 2010
התכנית 'עושים סדר' בהנחיית גל גבאי ובן כספית מארחת את שלי לסדרת אייטמים שתתפרש על מספר תכניות, ותעסוק כולה ב"עבדים החדשים" - בני מעמד הביניים שתנאי ההעסקה שלהם מידרדרים והולכים.
 
תכנית שנייה: שומרים ומאבטחים. 
שלי מתארחת בתכנית יחד עם יואב לוי יו"ר ועד המאבטחים:

"...כל פעם שאני רואה מאבטח אני מבקשת ממנו לראות תלוש שכר שלו, ולעיתים מאוד קרובות יש להם את התלוש. בחיים לא פגשתי מאבטח שמלוא הזכויות שלו משולמות לו. מדובר בקבוצה של יותר ממאה אלף איש שהם כולם קורבנות של עבירות על חוקי העבודה וחוקי המגן, ואין להם מה לעשות, כי הם תלויים בקבלן לעולם, ולעולם הם יהיו עבדים שמועסקים דרך קבלן, אף פעם הם לא יהיו עובדים ישירים של מקום עבודה, ולכן גם היכולת שלהם להתאגד היא כמעט אפסית.
 
מעבר להתאגדות של העובדים שהיא קריטית, יש עוד דברים שחייבים לעשות. חברות נחשבות בסקטור העסקי או המדינה שהיא המעסיק הכי גדול של עובדי קבלן, הן צריכות בשום פנים אופן לא להתקשר במכרזים לחברות שמירה ואבטחה שהן עברייניות על חוקי עבודה וחוקי מגן. גם כאן כבר יש תהליך שהוא יחסית בסדר, שעבר בעיקר הודות לדחיפה של ירון זליכה, החשב הכללי הקודם, שהמדינה עושה בדיקות משל עצמה אם יש עבריינות... נורא קל לחברות הגדולות להגיד 'אנחנו בסדר, זה החאפרים הקטנים שלא בסדר'. החברות הגדולות מרוויחות הכי הרבה כסף מעושק עובדים, כי יש להם יותר עובדים."
 
--