שינוי תקנה אשר תאפשר למבקשי מקלט לפתוח חשבונות בנק

2 בנובמבר, 2010

01.05.2010 - שלי פונה למפקח על הבנקים רוני חזקיהו בעניין הרשאת פתיחת חשבונות בנק למבקשי מקלט:

 

מר חזקיהו שלום,
הובא לידיעתי כי רוב מבקשי המקלט השוהים בארץ, ואשר בקשותיהם נמצאות בתהליך של בחינת זכאות למקלט, אינם יכולים לפתוח חשבון בנק בסניפי הבנקים בארץ.
סיטואציה בלתי הגיונית זאת מאלצת אותם לעבוד בלא תלוש משכורת מסודר – וכך הם חשופים לניצול קשה של מעסיקים. 
מדובר לרוב באנשים מאוד מפוחדים, שגם הביטחון בקיומה של קורת הגג שלראשם מאוד רעוע, ולכן בלית ברירה נאלצים מבקשי המקלט לשאת את כל כספם על גופם, ומהווים קורבן קל לאלימות ולשוד.
בשנת 2007 כבר התייחס משרדך למצב קשה זה, ופרסם נוהל המאפשר למבקשי מקלט לפתוח חשבון בנק בעזרת מסמכי זיהוי של נציבות האו"ם לפליטים UNHCR. אולם מאז יולי 2009 עבר הטיפול במבקשי המקלט למשרד הפנים באופן מלא, וסוכנות האו"ם לפליטים לא מנפיקה עוד מסמכי זיהוי. 
כך התיישן הנוהל משנת 2007 ושוב מבקשי המקלט אינם יכולים לפתוח חשבון בנק. לפי מיטב ידיעתי לא פורסם נוהל חדש אשר מתקן את הנוהל הישן.
הובא לידיעתי כי גורמים שונים המטפלים במבקשי המקלט כבר פנו אליך בנושא, וביניהם המרכז הקליני למשפט וחברה של המכללה למנהל, אך טרם נענו. לפי הבנתי, כל שנדרש הוא לתקן את הנוהל הישן ולהגדיר את מסמכי משרד הפנים הישראלי כחליפיים למסמכי נציבות האו"ם לפליטים.
אודה לך אם תטפל  בדחיפות בעניין הומניטרי זה.

המכתב המלא

15.08.2010 - החלטת המפקח על הבנקים על שינוי התקנה

17.08.2010 - מכתב תודה מאמנסטי ישראל לשלי על פעילותה בנושא:

 

שלום לורה וירדן,

כפי שאתם בוודאי כבר הספקתם להתעדכן, שלי הסכימה לסייע לפני כשלושה חודשים לנושא חשבונות הבנק של מבקשי המקלט בישראל, ושלחה מכתב מטעמה לבנק ישראל. אתמול הודיע רוני חזקיהו, המפקח על הבנקים, כי בכוונתו לעדכן את הנוהל הקיים ולאפשר למבקשי מקלט לפתוח חשבונות בבנקים השונים. אני בטוח כי מכתבה של שלי, וכמובן הליווי הצמוד לעניין של עמית, היוו גורם קריטי בהחלטה זו.

לפני כשנה וחצי, בזמן ההתמחות שלי במשרדכם, אמרה לי שלי שמלבד כל הדברים הגדולים שעושים, העניין בתפקיד הוא לעזור לבן אדם אחד ביום (זהו ה"טיפ" שנתן לה חה"כ ליצמן בתחילת דרכה כח"כית). היום אני רוצה להודות לשלי ולצוות המשרד על שעזרתם להרבה מאוד בני אדם. בהחלט ניתן לשכוח זאת - באווירה הקיימת שמתייגת אותם כ"מסתננים" או כ"איום דמוגרפי", קל לשכוח שמדובר בבני אדם, חלקם פליטים המחפשים מקלט לילה. אני שמח מאוד כי לפחות בלשכה אחת בכנסת עדיין זוכרים כי אלו בני אדם, וכי לכל בן אנוש מגיעות זכויות מעצם היותו כזה, ללא כל קשר לסטטוס המשפטי/אזרחי. בנוער העובד והלומד קוראים לזה "שוויון ערך האדם", בארגונים שלנו קוראים לזה "זכויות אדם", באקדמיה "הומאניזם", אך החוט המקשר הוא תמיד המוכנות לעזור ולפעול למען האחר ללא תנאי.

הסלוגן של הסניף הישראלי של אמנסטי הוא "אדם לאדם - אדם", ואני שמח כל כך ששלי ממשיכה להוכיח כי גם בפוליטיקה ניתן להגשים ערכים אלו. אשמח אם תעבירו לשלי את המייל הזה, כמו גם את המכתב הרשמי המצורף.

 

בברכה ובהערכה,
עודד דינר
מנהל מחלקת פעילות ומערכות ציבוריות
אמנסטי אינטרנשיונל - סניף ישראל

 

02.11.2010 - מכתב תודה משלי למפקח על הבנקים על החלטתו לשינוי התקנה