שלי לשר המשפטים: "התייצב לצד הפרקליטים ואל תתעמת איתם - טובת הציבור מחייבת שיזכו לתנאים נורמליים"

29 בנובמבר, 2010

 הודעה לעיתונות 

 

בעת הדיון בועדת הכספים היום על תקציב משרד המשפטים אמרה ח"כ שלי יחימוביץ' לשר המשפטים יעקב נאמן כי גישתו שלא להידבר עם עובדי הפרקליטות השובתים ובחירתו ליצור עימות מולם, היא גישה שגויה. "זו גישה המתאימה לאוצר בימיו הרעים" אמרה יחימוביץ', "אך בודאי לא לשר משפטים אשר ראוי כי יתייצב לימינה של המערכת ולהיאבק עם הפרקליטים שכם אל שכם".

יחימוביץ' הגיבה בכך להערה של השר נאמן בראשית הישיבה כי לו היו הפרקליטים נמנעים משביתה, היו מקבלים יותר מאשר יקבלו אחרי השביתה.

יחימוביץ אמרה כי מדובר באיום על השובתים, והעירה כי זכות השביתה מוקנית בחוק ובאמנות בינלאומיות, וכי הפרקליטים כבר נקטו עיצומים בעבר ואיש לא התייחס אליהם. "גם הפרקליטים הם ציבור, וגם הם זכאים להיאבק על שכר הוגן. שכרם נשחק מאוד בשנים האחרונות והם פועלים בעומס ובלחץ בלתי אפשריים. מדובר לא רק בזכויותיהם אלא גם בטובת הציבור כולו שכן ההידרדרות במעמדם מקשה על גיוס עורכי דין מצטיינים וגורמת לעזיבה של עורכי דין איכותיים את המערכת, דבר הפוגע בסופו של דבר בציבור כולו. הפרקליטות היא הכלי העיקרי של המדינה לאכיפת החוק, להגנה על כספי ציבור ולעוד משימות חשובות ביותר ועל כן חובה עליך להיאבק את מאבקה".

נאמן השיב ליחימוביץ' כי מי שיקרא את פסקי הדין שנתן כבורר לתביעות של פרקליטים יבין כי הוא בעד משכורות הולמות וקידום לכל מגזרי הסקטור הציבורי, אולם "דברים כאלה אין לקבל בלחץ ובשביתות שאינן מועילות". נאמן אמר כי בהבנה ובהידברות אפשר להשיג יותר וכי הפרקליטים "פוגעים פגיעה נוראית בישראל ובאזרחיה".