יחימוביץ': כבאית אחת בעוספיא הייתה מונעת השריפה

13 בדצמבר, 2010

 

אריק בנדר, nrgמעריב
 
ח"כ שלי יחימוביץ' (עבודה) אמרה: "הייתה שם בעיית תקשורת, האחרונים שאפשר להאשים הם הכבאים, הכתובת היא המשטרה". "איך את יכולה לקבוע שהכתובת היא המשרד לבטחון פנים או המשטרה. אף אחד לא בדק את זה", אמרה ח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו) במחאה. 
 
נציג המשרד לביטחון פנים סנ"צ שמעון בוחבוט סירב להגיב להפניית האשמה של קירשנבאום למשרדו, ואמר: "רק עכשיו סיימנו לקבור את מתינו. הנושא בחקירה ולכן מוקדם לתת תשובות לשאלות". יחימוביץ' אמרה בתגובה לשתיקתו של בוחבוט: "אז אולי נפזר את הוועדה כי הם לא מוכנים על אף שאלה". 
 
בהמשך הסבירה יחימוביץ' מדוע האחריות למחדל איננה מוטלת על כתפי הכבאים: "אני רוצה להצביע על ציטוט מדוח מבקר המדינה המתייחס לישיבה עם ראש הממשלה, שר הפנים, שר האוצר ונציב כבאות ראשי ב- 30 בדצמבר 2009. שר האוצר אמר שם מפורשות – לא תקבלו כלום עד שתלכו לרפורמה. קיבלתם מעל ומעבר. במשפט הזה תמצית כל הדבר החמור שקרה באסור האחרון בשרותי הכבאות". 
 
"אמרו על הכבאים 'נזחיל אותם'", המשיכה יחימוביץ'. "נצמצם להם משאבים ואז כשיהיו מפוררים יגידו 'רוצה' על כל רפורמה. מי שלא אשם בוודאות זה שרותי הכבאות שבאו לכאן עם דמעות בעיניים. הם ביקשו בסך הכל שיתנו להם אמצעים שיאפשרו להם לתפקד. כבאית אחת בעוספיא היתה יכולה למנוע את השריפה". 
 
יו"ר מרכז השלטון המקומי שלמה בוחבוט חיזק את דבריה של יחימוביץ'. "הממשלה אמרה שנתנה 100 מיליון ש"ח לכבאות. זאת בדיחה. הם לא העבירו כסף. הם רצו שאנחנו נשלם, אבל לשלטון המקומי אין כסף. אל תתנו לממשלה להקים רשות לאומית לכבאות במהירות. צריך לשתף אותנו. רוב הנכסים באיגודי הכבוי שייכים לנו. מדובר במליארד שקלים". "יש עובדים, איך שומרים על התנאים שלהם?", המשיך בוחבוט. "אל תקימו משהו שאחר כך תצטערו על כך כפי שקרה עם תאגידי המים. ב-19 בחודש השלטון המקומי יוצא להשבתה ממושכת פעם אחת לתמיד כדי שיפתרו את הבעיות שלנו".