עם כבאית אחת בעוספיא, לא היה צריך את הסופרטנקר - די לייבוש השירות הציבורי

17 בדצמבר, 2010
שלי בוועדת הפנים של הכנסת בדיון בעקבות האסון בכרמל

"אדוני היו"ר אני מודה לך שכינסת את הכינוס הזה ואני חייבת לציין בשבחך שבאופן עיקבי אינטנסיבי ותמידי כינסת ישיבות כאלה שנגעו לכבאות. היית הקול הקורא העיקרי בכנסת לטובת העניין הזה.
 
אני רוצה לומר דבר על מזג האויר, וזה לא ממנהגי אבל אלה תחושות שאני בטוחה שכולם שותפים להם. כשהגשם המבורך הזה ירד סוף סוף, כמה עצוב וכמה חבל שהוא לא ירד שבוע קודם. אני בטוחה שזה חולף בראש כולנו. ואז היינו נמנעים מלקפח חייהם של 43 אנשים כל כך טובים, באמת, מטובי בנינו, שמצאו את מותם באסון שאנחנו יודעים שהיה יכול להימנע. זה הדבר שמכרסם כל הזמן.
יש שתי קומות מבחינתי לדיון הזה: קומה אחת זה קומת הלקחים והמסקנות לעתיד כבר בשלב הזה והיא לא מהתחום הפרסונלי, אני לא מחפשת אשמים לתלות אותם בכיכר העיר. אבל אני רוצה להצביע על ציטוט אחד מדו"ח מבקר המדינה, מיוחס לישיבה בהשתתפות ראש הממשלה, שר הפנים, שר האוצר ונציב הכבאות ב-30.12.09 ושם אומר שר האוצר מפורשות: "לא תקבלו כלום עד שתלכו לרפורמה. קיבלתם מעל ומעבר". המשפט התמצית של כל הדבר החמור שקרה בעשור האחרון במערך הכבאות.
 
המגמה של ייבוש שירותי הכבאות במטרה להעביר אותם רפורמה כלשהי – לא שהיתה רפורמה מגובשת, לא שמישהו ידע איך הרפורמה הזאת צריכה להיראות, ידעו דבר אחד: נייבש אותם, נזחיל אותם, נצמצם להם משאבים, לא ניתן להם לבצע את תפקידם להציל חיי אדם. ואז כשהם יהיו כבר מפוררים לגמרי, הם יגידו 'רוצה אני' על כל רפורמה.
 
אני חייבת לציין גורם אחד, אמרתי שאני לא מחפשת אשמים, אני רוצה להגיד מי לא אשם בוודאות. מי שלא אשם בודאות זה שירותי הכיבוי, והם באו לכאן עם דמעות בעיניים. הם נקטו עיצומים לא כדי לקבל תוספת לשכר שלהם אלא כדי שיהיו כבאיות שיהיה אפשר להגיע איתן למקום הכיבוי, שיהיו מנופים, כדי שיהיו סולמות שיגיעו לקומה שבע. הם באו וצעקו את זעקתו של הציבור ואיש לא שעה לזעקתם. נמשכה המגמה המסוכנת הזאת של ייבוש של כל מה שהוא ציבורי כדי להעביר אותו איזושהי רפורמה מאיזשהו סוג כסנקציה על הציבור.
 
אני רוצה להגיד את זה בפירוש: בלי רפורמה, ועם רפורמה כבאית בת 30 שלא עולה בעליות, לא תכבה אש במעלה ההר נקודה. בלי רפורמה ועם רפורמה 1500 כבאים לא מספיקים, כשבמדינות העולם המתוקנות יש כבאי על כל 1000 איש. זה לא קשור לרפורמה, זה קשור להרעבה, לייבוש, לצמצום שנעשו במזיד ובכוונה תחילה ומתוך אידאולוגיה של ייבוש המגזר הציבורי. מתוך כוונה להזחיל את האנשים הטובים הללו שיבואו על ארבע ויגידו 'רוצה אני'.
 
הלקח כאן הוא הפסקת הייבוש הנורא הזה של כל מה שהוא ציבורי. זה שירותי בריאות הנפש, זה שירותי הכיובי, המוסדות לחוסים, זה אלף ואחד דברים, זה הדיור. עד שאנחנו נשארים עם מגזר ציבורי כל כך רזה ואנורקסי עד שמדינת ישראל לא יכולה לדאוג לאזרחיה.
 
אחד הדברים הנוראים שקרו בכיבוי בגלל מעורבות השלטון המקומי, שבכל מקום שהשלטון המקומי היה מסוגל הוא הוסיף תקני כיבוי וציוד על חשבונו. בגלל שהמדינה נסוגה, מקומות שיכלו להרשות לעצמם מצוידים בשירותי כיבוי יותר טובים ופריפריה ענייה מצוידת בשירותי כיבוי פחות טובים.
 
עם כבאית אחת בעוספיא, לא היה צריך לא את הסופרטנקר ולא את המטס המפואר של מטוסים מכל העולם שהגיעו. כבאית אחת בעוספיא היתה מונעת הכל, עם שני כבאים. זה הלקח: לא לייבש ולא לצמצם את שירות המדינה.
 
הדבר השני, והוא במיידי, זה להחזיר את שירותי הכיבוי למקום המכובד המגיע להם שבו הם יוכלו לתפקד ולאלתר. לחפות על השנים של הייבוש ולאפשר להם להצטייד בציוד נורמלי שיאפשר להם לתפקד. זה אלף-בית, בלי זה הם לא יכולים בידיים חשופות לכבות דליקה. אני מציעה להפריד את הנושא הזה מנושא הארגון מחדש. את נושא הארגון מחדש לנהל כאן בשום שכל, בהרבה מאוד ישיבות, אני מציעה להיכנס למרתון של ישיבות לקראת הארגון מחדש.
 
דבר אחד אני לא אסכים בשום אופן, שהאנשים האלה ישלמו בפגיעה בהם בגלל הרעיונות המגלומניים של אנשים שאפילו לא יודעים בדיוק מה הם רוצים. הם רוצים רק דבר אחד שהם לא יהיו מאורגנים בוועד. זה הדבר היחיד שהם יודעים שהם רוצים, היתר הם לא יודעים מה הם רוצים. הם רוצים אותם מוחלשים, בלי כח, בשכר מינימום. כמו שהכשירו בשכר מינימום סדרנים שיכבו שריפות בכוכב נולד כשהם רצו לנקוט עיצומים. אין בעולם שירותי כיבוי שלא מאוגדים בארגון עובדים, זה לא קיים בשום מדינה והניסוי הזה אין שום סיבה שהוא יקרה במדינת ישראל.
 
אני כן בעד ארגון מחדש, וארגון על ארצי, אבל אחד – לא לחייל אותם, ושתיים – לא לשים אותם באיזה תאגיד כמו תאגידי המים כדי שהם יהפכו לעובדים סוג ג'. להיפך, אנחנו צריכים כבאים חזקים, עם הכשרות מקצועיות מהטובות ביותר, כבאים עם מסלול קידום, כבאים עם כבוד למקצוע ועם רצון לשרת בשירותי הכיבוי. אסור לנו בשום אופן לפגוע ברכיב הספציפי הזה. כל עניין הארגון מחדש הוא בנפרד מעניין הקצאת המשאבים המיידית, בחירום.
 
בתקציבים יש את המנהג הזה, להתנתקות עשו קופסה, כדי שזה לא יפגע בחישובים הפיסקליים של מדינת ישראל. למלחמות עושים קופסא. זאת מלחמה. שישימו קופסה מצידי, שישאירו את התקציב במסגרת התקציב ויבנו קופסה לכיבוי ויזרימו מיידית משאבים. על הרפורמה אנחנו נדבר לאט לאט, ביסודיות ולעומק שלא נעשו בשנים האלה, כאן בועדה הזאת. ואני בטוחה שאתה תעשה את זה על הצד הטוב ביותר.
 
צפו בשלי בוועדה: