"משרד רה"מ והאוצר רוצים לפרק את ארגון הכבאים ולהפוך אותם לאבק אדם"

11 בינואר, 2011

ח"כ שלי יחימוביץ אמרה כי צוות ההקמה של מינהלת מערך הכיבוי חייב לכלול את הכבאים. לגבי תזכיר החוק אמרה יחימוביץ' כי היא מסתייגת ממנו. "באסון הכרמל יש גוף אחד שלא אשם – הכבאים. ומה עושים להם בתמורה? הולמים בהם בעת המעבר למשרד לביטחון פנים. משרד רה"מ והאוצר רוצים לפרק את ארגון הכבאים ולהפוך אותם לאבק אדם", אמרה ח"כ יחימוביץ'. היא הוסיפה כי הכבאים צריכים להיות ארגון אזרחי שהעובדים בו מאוגדים וגם מגיעים לזקנה טובה. יחימוביץ' התייחסה גם להזנחה הנוכחית ברענון שירותי הכיבוי. "למען השם, תזמינו כבר ציוד ותאשרו 300 כבאים" אמרה יחימוביץ'. 

 

דוד אזולאי, יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה: "מערך הכבאות אינו מזוודה המועברת מיד ליד". ועדת הפנים והגנת הסביבה דנה בהחלטת הממשלה להעביר את מערך הכיבוי למשרד לביטחון פנים


ועדת הפנים והגנת הסביבה, בראשות ח"כ דוד אזולאי, דנה היום (ד', 12.1.11) בהחלטת הממשלה, מתחילת השבוע, להעביר את מערך הכבאות למשרד לביטחון פנים. בדיון השתתף מר יעקב גנות, המנכ"ל החדש של המשרד לבטחון פנים, שזו לו הופעה פומבית ראשונה מאז מונה לתפקידו. הנושאים העיקריים שנדונו היום היו שיתוף נציגי הכבאים (ארגון הכבאים וארגון מפקדי הכבאים) והשלטון המקומי במינהלה המוקמת במשרד לבטחון פנים לצורך הקמת מערך הכיבוי. כמו כן נדון הצורך בהשקעה מיידית של כספים ומשאבים להחזרת שירות הכיבוי הנוכחי למוכנות להתמודדות עם אסונות אש.בפתח הדיון אמר ח"כ אזולאי כי החלטת הממשלה מציבה שאלות רבות שלהן ממתין עם ישראל ובתוכם 1500 משפחות הכבאים. "חובתנו לומר לממשלת ישראל: מי שחושב לבצע רפורמה במערך כיבוי האש ללא שיתוף הכבאים והשלטון המקומי, יהיה אחראי לכך שהתהליך נדון מראש לכשלון. חברי הכנסת בועדת הפנים לא יתנו את ידם להתעלמות מהכבאים. מערך הכבאות אינו מזוודה שעוברת מיד ליד. מדובר באנשים שמסרו את נפשם, באמצעים דלים, למען הצלת נפשות. גם השלטון המקומי הוא גורם מרכזי במערך הכיבוי הנוכחי ויש לו נכסים רבים שהועברו לשירותי הכבאות".

ח"כ אזולאי ציטט ממכתבו של מר שלמה בוחבוט, יו"ר מרכז השלטון המקומי שקרא שלא לשתף פעולה עם סקר הנכסים החד-צדדי שהאוצר יוזם במערך הכיבוי ברשויות המקומיות, עד אשר יתקיימו יחסי שיתוף פעולה עם השלטון המקומי. ח"כ אזולאי אמר גם כי מפקדי הכבאים והכבאים מסרו לו בשיחה מקדימה כי מערך הכיבוי אינו ערוך כעת להתמודדות עם אסונות אש דוגמת השריפה שהייתה בכרמל. הוא דרש ממר גנות לחדש את מלאי חומרי הכיבוי ולהיערך לאסון הבא, חלילה.

יו"ר ארגון מפקדי הכבאים, טפסר אמנון אמיר, אמר כי על מנת לעמוד בתקן הכיבוי הישן יש צורך בעוד 300 כבאים ו- 96 כבאיות. את הכבאים יש לגייס מיד על מנת שיעברו 5 חודשי הכשרה ויהיו מוכנים להתמודד עם שריפות הקיץ. הוא הוסיף כי אנו מצויים 40 יום לאחר אסון השריפה בכרמל וכמעט שלא השתנה דבר. מר גנות, מנכ"ל המשרד לבטחון פנים, הבטיח כי יהיה שיתוף מלא של כל גורם שיש לו עניין בהקמת מערך הכיבוי החדש. עוד אמר כי המערך לא יוקם בתהליך של "שליפות מהמותן" אלא ייקבעו תקנים לכוח אדם, ולציוד. גנות התייחס גם לתקציבים המיועדים למערך הכיבוי ואמר כי מעבר ל- 100 מיליון ₪ שכבר הוקצו על ידי שר הפנים, מר אלי ישי, להצטיידות מיידית, קיים תקציב לעוד 250 מיליון ₪ להצטיידות ו- 250 מיליון ₪ להקמת הרשות.

מר מני דורון, כבאי חבר בארגון הכבאים, אמר כי ארגון הכבאים תומך ברפורמה. הוא אמר כי בתקן הנוכחי, הנהוג בישראל, יש כבאי אחד לכל 8000 איש כשלמעשה התקן הבינלאומי מחייב כבאי אחד לכל 1000 איש. עוד אמר כי הכשרת כבאי אורכת כ- 6 חודשים. הוא הציע כי יוקם, באופן מיידי, מרכז גיוס שיגייס כבאים באופן לא פוליטי (כזכור, עד כה היו ארגוני הכבאות קשורים לרשות המקומית). דורון הוסיף כי הקונספציה הנוכחית של הכיבוי מתמקדת בכיבוי מוטס אך חייבים להתמקד בכיבוי האורבני. בהתייחסו לתזכיר הצעת החוק הממשלתית להסדרת מערך הכיבוי, אמר דורון כי הארגון לא יוכל לוותר על זכות ההתאגדות. כמו כן אמר כי העברת פעילות מניעת הדליקות (ביקורות מפעלים וביקורות מבנים לפני אכלוס) לגורמים פרטיים עלול להיות הרה אסון.

ח"כ שלי יחימוביץ אמרה כי צוות ההקמה של מינהלת מערך הכיבוי חייב לכלול את הכבאים. לגבי תזכיר החוק אמרה יחימוביץ' כי היא מסתייגת ממנו. "באסון הכרמל יש גוף אחד שלא אשם – הכבאים. ומה עושים להם בתמורה? הולמים בהם בעת המעבר למשרד לביטחון פנים. משרד רה"מ והאוצר רוצים לפרק את ארגון הכבאים ולהפוך אותם לאבק אדם", אמרה ח"כ יחימוביץ'. היא הוסיפה כי הכבאים צריכים להיות ארגון אזרחי שהעובדים בו מאוגדים וגם מגיעים לזקנה טובה. יחימוביץ' התייחסה גם להזנחה הנוכחית ברענון שירותי הכיבוי. "למען השם, תזמינו כבר ציוד ותאשרו 300 כבאים" אמרה יחימוביץ'.

מר משה אבוטבול, ראש העיר בית שמש ומ"מ יו"ר מרכז השלטון המקומי, אמר כי לרשויות נכסים רבים ויהיה צורך לשפות את הרשויות בעת המעבר. הוא ביקש לשקול בשנית את העברתם של מחלקות כיבוי מסודרות שפועלות היטב במספר רשויות. ח"כ אריה ביבי קרא גם הוא לשתף את הכבאים בצוות ההקמה ולאפשר להם את זכות ההתאגדות. הוא הוסיף כי לדעתו כל כוחות ההצלה צריכים לפעול תחת אחריות המשרד לבטחון פנים. ח"כ חמד עמאר אמר כי חשוב שמערך הכיבוי החדש יגיע לכל מקום. הוא ציין שליישוב מע'ר, זמן הגעת כבאית היום עומד על 30 דקות בעוד שלבית ממוצע לוקח להישרף כ-7 דקות. הוא הוסיף כי יש לדאוג ליכולות כיבוי בקומות גבוהות שכן כיום הסולמות הקיימים במערך הכיבוי מגיעים רק עד קומה 12. ח"כ איתן כבל התריע כי חייבים לרענן את מערך הכיבוי כך שיוכל להתמודד עם אסונות באופן מיידי. הוא הציע כי יתקיים בכל חודשיים דיון של הועדה למעקב אחר התקדמות הקמת מערך הכיבוי החדש.


לקראת סיכום דרש ח"כ אזולאי מנציגי הממשלה להשיב לשאלתו האם להמשיך לקדם את הצעת החוק הפרטית שלו למערך כיבוי אש, שעברה בקריאה טרומית או להמתין להצעת החוק הממשלתית. מר גנות הבטיח כי יפעל אך ורק לקדם את מערך הכיבוי וכי ידווח בעוד חודשיים לועדה על ההתקדמות.

בסיכום הדיון, אמר ח"כ אזולאי, יו"ר הועדה כי:

1. הועדה מברכת ומחזקת את ידי המנכ"ל מר יעקב גנות ומאחלת לו הצלחה בכלל ובהקמת מערך הכיבוי החדש בפרט.

2. הועדה מחזקת ומעריכה את עבודת הכבאים העושים מלאכת קודש בהצלת חיי אדם.
3. הועדה פונה אל מינהלת ההקמה לעשות הכל שלא לפגוע בלוחמי האש וליצור הידברות עימם. הועדה מבקשת מהמשרד לביטחון פנים להעביר לשירותי הכבאות מסר מרגיע בענין זה על מנת להסיר חששות וספקות

4. הועדה קיבלה את הודעת מנכ"ל המשרד לביטחון פנים כי ישתף את נציגי הכבאים בתהליך קבלת ההחלטות בעת הקמת מערך הכבאות החדש.
5. הועדה פונה למנכ"ל המשרד לביטחון פנים לפעול לאלתר להקמת מרכז גיוס כבאים, לצורך קליטת 300 כבאים חדשים.

6. הועדה דורשת לשלב את נציגי הכבאים בצוות ההקמה של מערך הכבאות החדש ולפעול בשיתוף פעולה עם מרכז השלטון המקומי.
7. הועדה שמעה בדאגה על הרצון להפריט את שירותי מניעת האש של שירותי הכבאות וקוראת לממשלה להימנע מיוזמה שכזו.

8. הועדה תמשיך ותעקוב אחר כל המהלכים להקמת מערך הכבאות הארצי ותקיים דיונים תקופתיים בנושא זה.