בית שאן: חד הורית מתייצבת נגד הביטוח הלאומי

8 ביולי, 2011

רחלי אבידוב, mynet

אחרי שהחתימה 170 נשים על עצומה מסבירה פרץ: "אנחנו רוצות לצאת לעבודה אבל עם מדיניות המזונות בישראל זה פשוט לא משתלם". "אני לא מבינה למה המוסד לביטוח לאומי מעדיף אותי מובטלת", היא מספרת: "אני גרושה כבר ארבע שנים ועובדת כמנהלת חשבונות וחשבת שכר בעמותת הגיל השלישי בבית שאן. להפתעתי גיליתי כי לפי הנתונים היבשים של המוסד לביטוח לאומי, בעצם לא שווה לעבוד". 

 

כשפרץ גילתה את מה שבעיניה נראה כאיוולת וכחוסר צדק משווע כלפי אוכלוסיית הנשים הגרושות החד-הוריות, היא כאמור החליטה להיות להן לפה ובחרה להתייצב בראש מאבקן של נשים אלה במוסד לביטוח לאומי.

 

"לפי טבלת המזונות של הביטוח הלאומי", מדווחת פרץ, "אישה שיש ילד והיא גרושה ואינה עובדת, תקבל קצבת מזונות של 2,733 שקל מהמדינה. לעומתה, אישה שעובדת, ומרוויחה 5,134 שקלים, עם אותו הילד, לא תזכה לשקל אחד.

 

"אותו הדין לאישה שיש לה שני ילדים. אם היא איננה עובדת, היא תקבל 3,182 שקל. אם היא עובדת ומקבלת 5,000 שקל, שזה הרבה פחות מהשכר הממוצע במשק, המדינה תיתן לה 800 שקל בלבד.

 

"מי שקמה כל בוקר בעשר ולא עובדת, מקבלת כסף מהמדינה", מוסיפה פרץ בתסכול, "אבל מי שעובדת ומתאמצת, לא מקבלת. צריך להיות בדיוק להפך, מי שנותנת צריכה לקבל. אם אני רוצה להגשים את עצמי, אני בעונש?", היא תוהה.
...

בדף הפייסבוק של הקבוצה תגובות תומכות רבות ופרץ מקווה שבקרוב תקבל תשובות, ואולי גם תצליח לגייס לפעולה את חברות הכנסת שאליהן שלחה את המכתב.

כאמור עם חברות הכנסת שקיבלו את מכתבה של פרץ נמנית גם שלי יחימוביץ'. השבוע הודתה יחימוביץ', שטרם ראתה את העצומה.

"אבל כמובן שאני מזדהה עם תוכנה ופועלת רבות למען חד-הוריות", מיהרה להוסיף. "על שולחן הכנסת מונחת כעת הצעת חוק המשותפת לי ולמרינה סולודקין מקדימה, ובה אנחנו מציעות רשות ארצית לגביית מזונות מגברים אשר אינם משלמים מזונות", חשפה יחימוביץ'. "מדובר גם בנשים עובדות וגם בנשים שאינן עובדות".