פיטורי עובדי כוח עזר בביה"ח אסף הרופא בניגוד לכללי מינהל התקין

3 באוקטובר, 2011

 

30.08.11 במכתב ששיגרה חה"כ יחימוביץ' לנציב שירות המדינה, משה דיין, היא כותבת:

"ממידע שהגיע אלי לאחרונה עולה כי ביה"ח "אסף הרופא" עומד לבצע הליך פיטורין אכזרי ובלתי חוקי ל- 8 עובדי מנהל ומשק. כל זאת במטרה לחסוך כמה שקלים ולהעסיק עובדים חדשים בעלות אפסית.

העובדים מועסקים כאלונקאים ועובדי מטבח, עבודה קשה ומתישה בשכר נמוך ביותר. כולם מועסקים במקום משנת 2007-2008 ולכן עומדים בקביעת התקשי"ר כי עובד שהועסק מעל 22 חודשים בעבודה צמיתה הוא עובד קבוע לכל דבר גם אם אין בנמצא תקן פנוי.

ניכר כי בית החולים התכוון מלכתחילה לנהוג בעובדים בדרך של העסקה פוגענית ונצלנית כאשר במעמד קבלתם לעבודה החתים אותם על מסמך המגדיר את עבודתם כ"משימה חולפת". האם בי"ח יכול להתקיים בלי אלונקאים ובלי עובדי מטבח קבועים העוסקים במלאכות אלו יום יום? האם זוהי עבודה זמנית השווה לקטיף תפוחים שיש בה צורך רק מספר חודשים בשנה?       

ביה"ח אף חיבל בזכותם של העובדים להיות מיוצגים כראוי בהליך פיטורין, כאשר סירב להעביר לעורכת הדין המייצגת אותם מסמכים ופרטים שדרשה בתואנה כי אלה אינם רלוונטים. 

מהתנהלות בית החולים עולה תמונה ברורה של כוונה לפטר עובדים באופן בלתי חוקי על מנת ליצור דלת מסתובבת בשירות הציבורי.

לצערי אין זו הפעם הראשונה בה אני עוסקת בפיטורים מקוממים שלא כדין בביה"ח אסף הרופא . בעבר, במקרה של פיטורי כח עזר, דאג מר שמואל הולנדר, קודמך בתפקיד לשלול את זכות הפיטורין מהנהלת ביה"ח ולנזוף בהם על הליכים לא תקינים שבוצעו. ניכר כי הנהלת ביה"ח לא הפנימה דבר וממהרת לחזור לסורה באמצעות פגיעה בעובדים.

דווקא בתקופה זו של קריאה לצדק חברתי, ראוי שתופגן רגישות מינימלית כלפי העובדים המוחלשים ביותר, המשתכרים שכר זעום ומועסקים בתנאים קשים, ויתאפשר להם לחיות בכבוד.

אבקש את התערבותך המידית להפסקת הליך פיטורין זה."

 

תשובת נציב שירות המדינה 21.09.11