שלי במפגש עם תא אופק ירושלים: "לו הייתי ראש ממשלה, הייתי קוראת לאבו מאזן לחזור מיד לשיחות, ללא תנאים"

13 בדצמבר, 2011

יושבת ראש העבודה, שלי יחימוביץ', התייחסה הערב (שלישי) לשורה של נושאים ושטחה את משנתה המדינית והחברתית. באירוע של תא אופק באוניברסיטה העברית בירושלים היא מתחה ביקורת על הנהגתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בכל הנוגע למשא ומתן עם הרשות הפלסטינית ואמרה כי בסופו של דבר מדובר באיש שמגיע מהימין האידיאולוגי.
 

כשנשאלה מה הייתה עושה בתחום המדיני לו הייתה נבחרת לראשות הממשלה השיבה: "הייתי קוראת לאבו מאזן לשבת מיד לשולחן המשא ומתן ללא הצהרות מוקדמות וללא תנאים מוקדמים. המתווה של התכנית מקובל על חלקים עצומים בחברה. יש הסכמה ציבורית. הבעיה המרכזית שלנו היא מנהיגות. האם המנהיג שייבחר ירצה או לא ירצה. אם נתניהו היה רוצה לבצע הבקעה מדינית הוא היה יכול. יש נטייה לומר שהוא שורד והוא מפחד, אבל מה לעשות- הוא ימין אידיאולוגי. יש לו כוח פוליטי לזה".


יחימוביץ' לא התעלמה גם מגל החקיקה בכנסת נגד מערכת המשפט והתקשורת ואמרה שאמנם זכותו של השלטון לחוקק את החוקים הללו אך מדובר ב"גל חקיקה מטורלל". "אני לא מקבלת את התחזיות האפוקליפטיות לגבי גל החקיקה. הכנסת הקודמת הייתה גרועה לא פחות בחקיקה המופקרת שלה נגד שלטון החוק. היה ראש ממשלה שהתנהלו נגדו הליכים פליליים והוא התנפל על שלטון החוק, על בית המשפט ועל החשב הכללי. כל חוק כשלעצמו הוא לא קטסטרופלי, אבל כולם ביחד יוצרים תמונה בלתי דמוקרטית בעליל. יש תחושה של חזירות, שהם עושים את זה רק כי הם יכולים. צריך להפסיק את גל החקיקה המטורלל הזה אבל זה דבר הפיך שאפשר להחזיר לאחור".

באשר למעמדה הנוכחי של מפלגת העבודה, הביעה יושבת הראש אכזבה מהמצב הקיים. "מפלגת העבודה איבדה את הרלוונטיות שלה כי רבים ממעמד הביניים עזבו אותה לקדימה על לא עוול בכפה. זה לא מגיע לקדימה, אין למפלגה הזו מה להציע. האתגר של העבודה היא להחזיר את האנשים האלה בחזרה".