שלי בראיון לחדשות ערוץ 2 על פרשת הולילנד: "תמרור אזהרה מאוד גדול בפני ראש הממשלה בנימין נתניהו. בלי שלטון החוק לא יהיה שוויון בפני החוק ולא תהיה מדינת חוק"

6 בינואר, 2012

 

 

 

אני רואה את הדברים באופן שונה בימים כאלה, יום כזה שבו מוגש כתב אישום נגד מי שהיה ראש ממשלה מכהן ושהחקירה התנהלה בעודו מכהן כראש ממשלה, זאת תעודת כבוד לחברה הישראלית, לשלטון החוק ולערך של שוויון בפני החוק. הרי הדבר החמור הוא כמובן שנעשו מעשי השחיתות האלה. אבל בסופו של יום, אחרי מאבק איתנים בין מערכת פוליטית מושחתת לבין מערכת שלטון החוק, שלטון החוק ניצח והנצחון הזה בא לידי ביטוי בהגשת כתב אישום, שהוא דבר באמת לא פשוט ולא מובן מאליו, נגד ראש ממשלה.

המקרים הקיצוניים האלה, שבהם מגיע לצמרת השלטונית, לקודקוד, לראש, אדם שהוא מושחת, הם מקרים שפוגעים באמון שהציבור חש כלפי המערכת הפוליטית. הפוליטיקה בסופו של יום זה דבר יפה, אני תמיד אומרת את זה לאנשים והם מגחכים. הפוליטיקאים זה אנשים שנבחרים על ידי ציבור, הציבור שולח אותם, הם שליחיו. הציבור לא רוצה בהם - הוא אומר להם ללכת הביתה ומבכר אחרים על פניהם. פוליטיקה זה מכשיר לשינוי סדר יום, לעשות את החברה טובה יותר, את המדינה טובה וצודקת יותר. התופעות האלה של שחיתות, עושות שם רע למערכת הדמוקרטית ומחזקות כל מיני כוחות אחרים שאומרים - אתם רואים, הממשלה לא שווה, הפוליטיקה לא שווה, המדינה לא שווה. תנו לנו, בעלי ההון, לנהל במקומכם את המדינה. אז באמת אין ספק שזה פוגע קשות בדמוקרטיה, ואני חייבת לציין בהקשר הזה שבסופו של דבר זה נצחון כפול ומכופל של שלטון החוק, כי הממשלה הקודמת, ממשלת אולמרט, שעמד בראש קדימה, ניהל מסע שיסוי והסתה נגד גורמי שלטון החוק, נגד כולם. מהחשב הכללי באוצר, דרך מבקר המדינה, עבור בפרקליטות ועד בתי המשפט כדי להפחיד אותם ולאיים עליהם כדי שיפסיקו לחקור אותו. החוסן של מערכת שלטון החוק שהביא לזה שאותם פוליטיקאים מסואבים שתקפו את שלטון החוק כדי שאולמרט יישב לבטח בכסאו, החוסן הזה הוא מאוד חשוב ומהווה תמרור אזהרה מאוד גדול בפני ראש הממשלה בנימין נתניהו שאנחנו שוב עדים למתקפה על שלטון החוק. זה מראה עד כמה חשוב שיש לנו משטרה חזקה, פרקליט מדינה חזק, בתי משפט חזקים, בלי זה לא יהיה שוויון בפני החוק ולא תהיה מדינת חוק.

אדם מן היישוב לא היה יכול לדעת שאולמרט הוא עבריין כזה, המערכת הייתה סלחנית לעבריינים ולציבור יש כאן תפקיד מאוד גדול. השנה האחרונה הוכיחה שהציבור מאוד חזק כשהוא מתאחד סביב משהו שיקר לליבו. גם כאן הציבור צריך להגיד - 'לא' מוחלט לשחיתות שלטונית ולפוליטיקאים שרואים במדינה מחצב לחצוב ממנו טובים לעצמם. הוקיעו את הפוליטיקאים המושחתים, זה מה שהציבור צריך לעשות - פשוט לא להרים יד ולא להצביע בעד מי ששותק נוכח מעשי שחיתות וגם מי שלא נלחם את המלחמה על טוהר המידות וניקיון הכפיים."