שלי חושפת שינוי בחשאי של הקריטריון להקצאת דירות לזכאים: משפחות עם ששה ילדים ויותר הוקפצו לראש התור וצורפו לנכים הקשים

22 בינואר, 2012

במכתב ששלחה לראש הממשלה, לשר הבינוי והשיכון וליועץ המשפטי לממשלה, כתבה שלי: "נודע לי בוודאות כי הקריטריונים להקצאת דירות נ"ר שונו על ידיך, אדוני שר הבינוי והשיכון, וכי הן ניתנות כעת לא רק לנכים הרתוקים לכיסאות גלגלים אלא גם למשפחות עם לכל הפחות 6 ילדים עד גיל 18. זאת שעה שאלפי זכאים אחרים – אשר על פי נוהלי משרד הבינוי והשיכון עצמו נמצאים לפניהם בתור לדיור ציבורי, נותרים חסרי דיור."


ערב התיקון היה מסלול נ"ר מיועד לנכים בלבד. לפני זמן מה שונו הקריטריונים, והוכללה בהם קבוצה נוספת – אחת בלבד – משפחות חסרות דירה, ולהן שישה ילדים או יותר. אלה הועדפו, למשל, על פני זכאים כמו אם חד הורית לחמישה ילדים, משפחה עם ארבעה ילדים שמתגוררת בדירת חדר, ועוד.
על פי נתוני מרכז המחקר והמידע של הכנסת, כ-2,300 זכאים לדיור ציבורי, אנשים ומשפחות חסרי דיור, ממתינים, רבים מהם שנים, לדירה בדיור הציבורי. רבות מהמשפחות האלה איכלסו את האוהלים במחאת הקיץ, ובניגוד לצעירים הרבים שהשתתפו במחאה - הן גם נשארו באוהלים: במאהל התקווה שפונה בכוח, בגן סאקר בירושלים, בשכונות קרית-שרת וג'סי כהן בחולון, ביפו, בבת-ים, ברחובות ועוד. אין צורך לומר כי מדובר באנשים עניים שחייהם קשים ומרים. חובתה של המדינה לממש את זכאותם לדיור.

השינוי בוצע בהסתר ואיש אינו יודע עליו. יתרה מזה, באתר האינטרנט של המשרד מופיע הנוהל הישן, ואין דווח על השינוי. לפיכך משרד השיכון נוהג עכשיו בניגוד לנהלים של עצמו כפי שפורסמו.

הדברים מקוממים עוד יותר כאשר לוקחים בחשבון כי במשך עשור שלם, משנת 2000 ועד שנת 2010, הוקצו לטובת רכישת דירות נ"ר כ-85 מלש"ח בלבד, ואילו אחרי השינוי שהפך לפתע לזכאיות גם משפחות עם 6 ילדים ויותר, שונה תקציב המדינה לשנת 2011, וסעיף זה צמח למעל 100 מלש"ח בשנה זו.

 

"מהנתונים שבידי, יש בין 110 ל–150 משפחות זכאיות אשר להן 6 ילדים ומעלה, ומאה מלש"ח הם, באופן בלתי מפתיע, גם הסכום לרכישת כמאה דירות נ"ר. חברי וועדת הכספים, אשר מניסיוני תמיד שמחים להגדיל את סעיף הדיור הציבורי בתקציב המדינה, לא ידעו דבר על שינוי הקריטריון ולא העלו בדעתם כי 100 המלש"ח מיועדים לסקטור מאוד ספציפי.
יש פגם מוסרי וערכי כבד בהעדפת קבוצה מסוימת בתוך אוכלוסייה קשת יום זו והפקרתם של זכאים אחרים. במקום למצוא פתרון מיידי, ומי כמוכם יודע שהדבר אפשרי, ל–2300 הזכאים, שהם הדלים והחלשים ביותר בחברה הישראלית אתם יוצרים בתוכם מדרג חדש, מפלה ואכזרי.
שינוי הקריטריון הוא גם, לכאורה, לא חוקי, ואינו הולם את הוראות סעיף 3א לחוק יסודות התקציב, התשמ"ה–1985, הקובע כי כל תמיכה מהמדינה (למוסדות ציבור) צריכה להינתן על בסיס קריטריונים ענייניים, שוויוניים, פומביים ושקופים. כידוע, פסיקתו המחייבת של בית המשפט העליון החילה סעיף זה גם על הקצאת נכסים ליחידים בכלל, ועל יחידות דיור במאגר הדיור הציבורי בפרט.

אני פונה אליכם בדרישה לבטל לאלתר את השינוי המפלה בקריטריונים, ולמצוא פתרון מיידי לזכאים כולם, בלא הבדל בין הסקטורים השונים, ובלי להעדיף דל על פני רעהו הדל יותר רק משום שהוא משתייך לסקטור מסוים".

 

לקריאת המכתב המלא לחצו כאן.