‏שלי חושפת ותובעת תיקון: אטיאס שינה בחשאי את הקריטריון להקצאת דירות לזכאים, משפחות עם ששה ילדים ויותר הוקפצו לראש התור והושוו לנכים קשים

22 בינואר, 2012

‏יו"ר העבודה יחימוביץ חושפת ותובעת תיקון:

אטיאס שינה בחשאי את הקריטריון להקצאת דירות לזכאים: משפחות עם ששה ילדים ויותר הוקפצו לראש התור והושוו לנכים קשים. ועדת הכספים אישרה תוספת תקציבית בלי לדעת על השינוי


במכתב ששגרה יו"ר העבודה חה"כ שלי יחימוביץ' לראש הממשלה נתניהו, לשר השיכון אטיאס, וליועץ המשפטי ויינשטיין, היא כותבת: "נודע לי בוודאות כי הקריטריונים להקצאת דירות נ"ר שונו על ידיך, אדוני שר הבינוי והשיכון, וכי הן ניתנות כעת לא רק לנכים הרתוקים לכיסאות גלגלים אלא גם למשפחות עם לכל הפחות 6 ילדים עד גיל 18. זאת שעה שאלפי זכאים אחרים – אשר על פי נוהלי משרד הבינוי והשיכון עצמו נמצאים לפניהם בתור לדיור ציבורי, נותרים חסרי דיור. ערב התיקון היה מסלול נ"ר מיועד לנכים בלבד. לפני זמן מה שונו הקריטריונים, והוכללה בהם קבוצה נוספת – אחת בלבד – משפחות חסרות דירה, ולהן שישה ילדים או יותר. אלה הועדפו, למשל, על פני זכאים כמו אם חד הורית לחמישה ילדים, משפחה עם ארבעה ילדים שמתגוררת בדירת חדר, ועוד."

"יש פגם מוסרי וערכי כבד בהעדפת קבוצה מסוימת, סקטוריאלית, בתוך אוכלוסייה קשת יום זו והפקרתם של זכאים אחרים. במקום למצוא פתרון מיידי, ומי כמוכם יודע שהדבר אפשרי, ל–2300 הזכאים, שהם הדלים והחלשים ביותר בחברה הישראלית אתם יוצרים בתוכם מדרג חדש, מפלה ואכזרי. אני פונה אליכם בדרישה לבטל לאלתר את השינוי המפלה בקריטריונים, ולמצוא פתרון מיידי לזכאים כולם, בלא הבדל בין הסקטורים השונים, ובלי להעדיף דל על פני רעהו הדל יותר רק משום שהוא משתייך לסקטור מסוים", כותבת יחימוביץ', ומוסיפה: "השינוי בוצע בהסתר ואיש אינו יודע עליו. יתרה מזה, באתר האינטרנט של המשרד מופיע הנוהל הישן, ואין דווח על השינוי. לפיכך משרד השיכון נוהג עכשיו בניגוד לנהלים של עצמו".

יחימוביץ' מציינת כי במקביל לשינוי החשאי של הקריטריון, הועלה לפתע התקציב השנתי לסעיף זה ל – 100 מלש"ח בשנה, זאת שעה שבעשור האחרון כולו ביחד הוא עמד על 85 מלש"ח במצטבר. "חברי וועדת הכספים, אשר מניסיוני תמיד שמחים להגדיל את סעיף הדיור הציבורי בתקציב המדינה, לא ידעו דבר על שינוי הקריטריון ולא העלו בדעתם כי 100 המלש"ח מיועדים לסקטור מאוד ספציפי." כותבת יחימוביץ'.
 

לקריאת המכתב המלא לחצו כאן

.