שלי חשפה: שר השיכון אריאל אטיאס הקל קריטריונים לדיור למשפחות עם 6 ילדים

22 בינואר, 2012

יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', טוענת כי שר השיכון אריאל אטיאס שינה בחשאי את הקריטריונים להקצאת דירות לזכאים. לדברי יחימוביץ', משפחות עם 6 ילדים ויותר הוקפצו לראש התור והושוו לנכים קשים. יחימוביץ ' שיגרה מכתב בנושא אל רה"מ בנימין נתניהו, שר השיכון אטיאס והיועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין.

יחימוביץ' כותבת כי: "נודע לי בוודאות שהקריטריונים להקצאת דירות שונו על יד שר הבינוי והשיכון, וכי הן ניתנות כעת לא רק לנכים הרתוקים לכיסאות גלגלים אלא גם למשפחות עם לכל הפחות 6 ילדים עד גיל 18. זאת שעה שאלפי זכאים אחרים - אשר על פי נוהלי משרד הבינוי והשיכון עצמו נמצאים לפניהם בתור לדיור ציבורי, נותרים חסרי דיור. ערב התיקון היה מסלול זה (המכונה מסלול נ"ר) מיועד לנכים בלבד. לפני זמן מה שונו הקריטריונים, והוכללה בהם קבוצה נוספת - אחת בלבד - משפחות חסרות דירה, ולהן שישה ילדים או יותר. אלה הועדפו, למשל, על פני זכאים כמו אם חד הורית לחמישה ילדים, משפחה עם ארבעה ילדים שמתגוררת בדירת חדר, ועוד".

יחימוביץ' קבלה כי "יש פגם מוסרי וערכי כבד בהעדפת קבוצה מסוימת, סקטוריאלית, בתוך אוכלוסייה קשת יום זו והפקרתם של זכאים אחרים. במקום למצוא פתרון מיידי, ומי כמוכם יודע שהדבר אפשרי, ל–2300 הזכאים, שהם הדלים והחלשים ביותר בחברה הישראלית אתם יוצרים בתוכם מדרג חדש, מפלה ואכזרי. אני פונה אליכם בדרישה לבטל לאלתר את השינוי המפלה בקריטריונים, ולמצוא פתרון מיידי לזכאים כולם, בלא הבדל בין הסקטורים השונים, ובלי להעדיף דל על פני רעהו הדל יותר רק משום שהוא משתייך לסקטור מסוים".

עוד הוסיפה "השינוי בוצע בהסתר ואיש אינו יודע עליו. יתרה מזה, באתר האינטרנט של המשרד מופיע הנוהל הישן, ואין דווח על השינוי. לפיכך משרד השיכון נוהג עכשיו בניגוד לנהלים של עצמו".

 

היום הפיצה יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', מסמך רשמי של משרד הבינוי והשיכון ולפיו הזכאות לדירות נ"ר (נכסי רכישה של משרד השיכון בדיור הציבורי) תוענק למשפחות עם 6 ילדים ויותר.


ניתוח גלובס: הקריטריונים הרשמיים של אטיאס נחשפים - עדיפות ברורה לחרדים בדיור בר- השגה בקריטריונים של אטיאס, הן ב"מחיר למשתכן" והן במסלול שכר דירה מוזל ומפוקח, יש עדיפות למספר הילדים ולשנות הנישואין - דבר המוטה באופן מובהק לטובת האוכלוסיה החרדית.
 

 

פורסם ב: TheMarker

פורסם ב: כלכליסט

פורסם ב: גלובס

פורסם ב: NRG

פורסם ב: Bizportal

פורסם ב: mako