על פי הצעת חוק חדשה של שלי, המדינה תשלם לספקים תוך חודש במקום בשוטף 90 או 120: "המדינה חייבת להוות ראש חץ ודוגמה במחויבות למוסר תשלומים תקין והוגן בישראל"

29 בינואר, 2012

הצעת חוק חדשה, קובעת כי המדינה תחויב לשלם לספקים תוך 30 יום מביצוע העבודה, ובמקרה של עיכוב - תפצה את הספק בעלייה של אחוז אחד לפי מדד המחירים לצרכן ממחיר העבודה, בנוסף לריבית הקבועה על ידי בנק ישראל ובחלקה היחסי של ריבית מיוחדת, בסך של 5% לשנה. את ההצעה הגישו הח"כים שלי יחימוביץ (עבודה), יריב לוין (ליכוד) ואמנון כהן (ש"ס), לדיון היום, בוועדת השרים לענייני חקיקה.


יחימוביץ' הסבירה, כי כיום ישנה תופעה של דחיית תשלומים לספקים הנפוצה מאוד ועומדת על 14%-16% מהעסקות. ספקים עשוים למצוא את עצמם במצב בו תשלומיהם נדחים עד ל-120 יום, ובמקרים מסוימים עצמאים מדווחים אף על דחייה של 240 יום. כמו כן, אין היום חקיקה המסדירה את נושא תשלומי המדינה לספקים, ומשרדי הממשלה מחויבים להוראות החשב הכללי באוצר בלבד, שאינן כוללות סנקציות.

לפי נתונים שהועברו ליחימוביץ מעצמאים ופרילנסרים, משרד הביטחון ומשרד התמ"ת משלמים לספקים שוטף+ 60 - כלומר לאחר 90 יום מביצוע העבודה. הרשות לפיתוח הנגב והגליל משלמת שוטף+ 60-90 יום, כלומר 90-120 ימים לאחר ביצוע העבודה ואילו רשויות מקומיות משלמות עד 150 יום ממועד ביצוע העבודה.

לדברי יחימוביץ: "המדינה חייבת להוות ראש חץ ודוגמה במחויבות למוסר תשלומים תקין והוגן בישראל, ולהפסיק את הגזל המבוצע בעצמאים ובספקים הנאלצים לרדוף אחרי הכסף המגיע להם ביושר".

יחימוביץ הוסיפה כי : "מוסר התשלומים הבעייתי של המדינה פוגע קשות בשדרה רחבה של עסקים קטנים ובינוניים העושים את עבודתם, אבל ניצבים לפני שוקת שבורה כשבאים לקבל את התמורה המגיעה להם. באופן אבסורדי, עצמאים עוד פחות מוגנים משכירים, שחוקי העבודה והמגן חלים עליהם. התופעה פוגעת באיתנות הפיננסית של עסקים, וגם בשלטון בהחוק ובסטנדרטים העסקיים. זו תקופה של משבר כלכלי, ואין להוסיף על קשייהם של עסקים קטנים ובינוניים.

עוד אמרה יחימוביץ' כי "מגזר העסקים הקטנים והבינונים מהווה 98% מהעסקים נכון ל-2005. הוא מנוע צמיחה מרכזי ובריא במשק, אך לא יתקיים ככזה - אם רוב הזמן יעסוק בדאגה לתשלומים שיגיעו במועדם".

 

פורסם ב: כלכליסט