שלי בראיון ל- TheMarkerTV: "הטייקונים יגייסו רואי חשבון עורכי דין ולוביסטים וכולם יעבדו לשכנע שהצעת החוק שהגשתי להנהגת מס ירושה בישראל היא דבר לא נכון"

28 בפברואר, 2012

"הטייקונים יגייסו רואי חשבון עורכי דין, ולוביסטים וכולם יעבדו לשכנע שהצעת החוק שהגשתי להנהגת מס ירושה בישראל היא דבר לא נכון, לא צדוק אלף. הם ימצאו אלף ואחד תירוצים כדי לא לבצע את המס שהוא הכי הוגן והכי פרוגרסיבי יותר מכל מיסוי אחר" - כך אומרת יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ' ל-TheMarker TV וערוץ הכנסת.

 

 

 

 

יחימוביץ' הניחה על שולחן הכנסת הצעת חוק להנהגת מס ירושה פרוגרסיבי החל מ-15 מיליון שקל. לפי הצעת החוק, מס של 5% יוטל על עיזבון בגובה של 15-10 מיליון שקל ומס של 12.5% יוטל על עיזבון הגדול מ-30 מיליון שקל. יחימוביץ הדגישה כי "אם לפרי הגליל היו לוביסטים כמו גדודי הלוביסטים שעובדים בשירות הטייקונים, אזי פרי הגליל היה עומד לבטח".

לדברי יחימוביץ', "אנו המדינה היחידה בעולם המערבי שאין בה מס ירושה או מס עיזבון. בארה"ב הקפיטליסטית ביל גייטס ווורן באפט מנהלים מאבק חברתי וציבורי להעלות את מס הירושה שכבר קיים".

"הצעתי מתייחסת להטלת מס ירושה רק על עשירים ולא למעמד הביניים. היורשים יישארו מאוד עשירים. האדם חב לחברה שעשתה אותו עשיר. ממונו של אדם לא יפגע בחייו. רק אחרי שהולך לעולמו ישאיר לחברה שהשפיעה עליו. מס ירושה קיים כבר 100 שנים - אין שום סיבה שבישראל הוא לא יוטל".

יחימוביץ' מעריכה כי כעת בשלו התנאים לחקיקתה של הצעת החוק למרות שהקואליציה הפילה בשנה שעברה הצעת חוק להטלת מס ירושה שהוגשה על ידי יחימוביץ' וח"כ מרינה סולודקין (קדימה). "אני מאמינה בהתמדה. חוקקתי 39 הצעות חוק. יש הצעות חוק שכשאתה מגיש אותן, אזי נדמה שאין סיכוי להעביר אותן כמו חוק הטקסטיל הבטחוני שייצר 1,000 מקומות עבודה. לקח לי 4 שנים לחוקק את החוק.

"כעת אנו נמצאים באטמוספירה חדשה ובעידן שבו אנשים רוצים חלוקה הוגנת של המשאבים שיש למדינה. בחלוקה הקיימת כיום שיש פערים הולכים גדולים כשיש כמה משפחות הון לעומת אלפי עובדים היא בלתי נסבלת שחברה ציונית צודקת לא יכולה להרשות לעצמה. הציבור מבין ולכן יש יותר סיכוי לחוקק את החוק".

"אני מאמינה שאנו חיים בעולם מושגים אחר עם תפיסה יותר ביקורתית. הציבור לא מוכן שיפילו עליו דברים. הוא לא מוכן לספוג ולהיותו קורבן למדיניות ממשלתית שבסופו של דבר מפקירה את רוב הציבור ומיטיבה עם קומץ".