שלי מקדמת את הצעתה לפיצוי לעובדים ולמעסיקים אשר מושבתים מעבודה בשל ההסלמה בדרום

12 במרץ, 2012

על פי הצעת חוק שהונחה לפני חמישה חודשים יחד עם יו"ר ועדת כספים משה גפני, ח"כ ציון פיניאן, ח"כ יצחק וקנין, ח"כ איתן כבל, וח"כ ורוברט אילטוב תיקבע מחדש הזכות לפיצויים כפי שהונהגה בעת מלחמת לבנון השנייה.
אזרחים שיפסידו ימי עבודה עקב המצב הבטחוני או בשל סגירה של מוסדות חינוך המאלצת להישאר עם הילדים, יקבלו שכר מלא על יום העבודה. המעסיקים יקבלו פיצוי מהמדינה עבור ההפסד הכפול של תפוקה ושכר עובד. החוק יחול גם על עובדי קבלן.

בעת סיור בישובי הדרום אמרה יחימוביץ' לראש עיריית באר שבע רוביק דנילוביץ ולראש עיריית אשדוד יחיאל לסרי כי היא והח"כים הנוספים החתומים על ההצעה יעשו הכל כדי לקדם אותה במהרה.

הצעת החוק נועדה לתת מענה לתושבי הדרום הסובלים ממצב בטחוני רעוע בסבבים חוזרים ונשנים מזה כעשור. התקפות הטילים, הקאסמים, הפצמ"רים והגראדים המתרחשות לעיתים תכופות פוגעות בשגרת חייהם של התושבים וגורמות להפסדים כלכליים לתושבים העובדים כמו גם למעסיקים. בימים אלה נסגרים מוסדות חינוך והורים רבים נאלצים להישאר עם ילדיהם בבית ללא זכאות לכל פיצוי על אובדן ימי העבודה.
חוק ההגנה על עובדים בשעת חירום, תשס"ו-2006 קבע כי עובד הנעדר מעבודתו עקב התקפה או מצב מיוחד בעורף יהיה זכאי לקבל תשלום על ימי העבודה שהפסיד. אולם התקופה הקובעת לתחולתו של החוק שהחלה ב-12.06.06 הסתיימה בתום מלחמת לבנון השנייה ב-14.08.06. מאז, תושבי הדרום המפסידים ימי עבודה בשל הכרזות אקראיות על מצב מיוחד בעורף אינם זכאים לתשלום על כך מתוקף החוק האמור ונאלצים לבקש ממעסיקיהם להגיע עימם להסדר מיוחד, התלוי ברצונם הטוב של המעסיקים, או להפסיד ימי חופשה ומחלה.

הצעת החוק מבקשת להרחיב את אחריות המדינה על אזרחיה הנמצאים תחת איום בטחוני. מוצע כי תושבים בכל אזור בארץ בו הוכרז מצב מיוחד בעורף, יקבלו תשלום על ימי עבודה שהפסידו בשל ההוראות שניתנו באזור. כמו כן, במידה והרשויות מחליטות לסגור את מוסדות החינוך, יקבלו עובדים שנאלצו להישאר להשגיח על ילדיהם תשלום על ימי עבודה שהפסידו. עובדים שסבלו מפגיעה ברכוש ובנכס יקבלו תשלום על ימי עבודה שהפסידו עקב הטיפול בסידורים הנגזרים מכך.

הפגיעה הכלכלית באזורים הנתונים תחת איום בטחוני היא קשה במיוחד גם עבור המעסיקים, לנוכח ההפסד הכפול שלהם – הפסד תפוקת העובד וכן תשלום שכר מלא בהיעדרו של העובד. לכן מוצע שהמדינה תפצה המעסיקים בשיעור הפיצוי שנקבע במלחמת לבנון השנייה העומד על 132.5% מהשכר המשולם לעובד.

להצעת החוק http://www.shelly.org.il/node/5834