שלי במכתב למשרד הרווחה לגבי הפגיעה בעצמאיים במכרז של משרד הרווחה

3 ביוני, 2012

 ‏סימוכין:00373212

‏ירושלים,‏ י"ג בסיון, התשע"ב

‏03 יוני 2012

לכבוד

שר הרווחה, משה כחלון

מנכ"ל משרד הרווחה, נחום איצקוביץ'

 

 

הנדון: מכרז פוגעני של משרד הרווחה

 

משה שלום,

אני פונה אליך בעקבות פניות מאנשי מקצועות הטיפול שטוענים לפגיעה ממשית בתנאי תעסוקתם ואפשרויות התעסוקה במוסדות של משרד הרווחה, בעקבות מכרז לקבלת שירותים שהוציא משרד הרווחה. תנאי המכרז החדש מאלצים את העובדים שהועסקו עד היום על ידי משרד הרווחה לעבוד דרך תאגיד שמשמש בפועל כחברת כ"א, או להפסיק את עבודתם במשרד.

בתחילת חודש אפריל פירסם משרד הרווחה מכרז פומבי 124/2012- בקשה לקבלת הצעות לאספקת שירותים רפואיים, שירותים פסיכולוגיים, שירותים פרא-רפואיים, ושירותי ייעוץ והדרכה בעבודה סוציאלית. עד כה, השירותים השונים המצוינים במכרז הנ"ל ניתנו למשרד הרווחה באופן ישיר על ידי אנשי המקצוע: עצמאים בעלי עוסק מורשה, תאגידים, חברות וכד', אשר עמדו בכל הקריטריונים אשר קבע משרד הרווחה ואשר נבדקו על ידו. במכרז הנוכחי נקבע קריטריון סף פוגעני והוא: שנותן השירות יהיה תאגיד בלבד.

הדבר יפגע בעובדים במקצועות הטיפול שעובדים כעצמאים, אשר ידרשו כעת להיות מועסקים על ידי עמותות ותאגידים. מוסדות של משרד הרווחה שעד כה נעזרו באנשי טיפול שעבדו כעצמאים לא יוכלו להמשיך להעסיקם ולא יהיו חופשיים לקבוע מי יהיו אנשי המקצוע שילוו אותם.

על פי המכרז הספק ייבחר על פי קריטריון של איכות (50%) ומחיר (50%). סביר כי העמותות יבקשו לשכור עובדים עם ותק והשכלה נמוכים ככל הניתן, על מנת לעמוד בתנאי המכרז, שנותנים משקל רב לסעיף העלות. משמעות הדבר היא שאיכות וותק נותני השירות למוסדות של משרד הרווחה ירד.

לא ברור מדוע משרד הרווחה מבקש לתת בלעדיות למתן שירותים דווקא לתאגידים שישמשו למעשה כחברות כח אדם, ויגזרו קופון על ראשיהם של העובדים.

אני מבקשת ממך לאפשר לאנשי מקצועות הטיפול שאינם מועסקים על ידי תאגידים להמשיך ולעסוק במשלח ידם בתחום הטיפול והרווחה ולהתאים את המכרז לכך.

מודה לך מראש על טיפולך המסור.

בברכה,

 

ראש האופוזיציה

ח"כ שלי יחימוביץ'