יחימוביץ' הגישה היום את "הצעת חוק הנפט", שנועדה להבטיח כי משאבי האנרגיה בישראל יועמדו לרשות הציבור ולא יישארו בבעלותם של ידיים פרטיות

19 ביוני, 2012

ראש האופוזיציה, שלי יחימוביץ' (העבודה), הגישה היום את הצעת חוק הנפט (הבטחת אנרגיה לישראל והגבלת ייצוא), התשע"ב-2012, יחד עם ח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי) וח"כ נחמן שי (קדימה).

 

הצעת החוק מטפלת בנושא ייצוא אוצרות הגז הטבעי אל מחוץ לגבולות ישראל. בבסיס ההצעה עומדת העובדה כי מאגרי הגז הטבעי שנתגלו לחופי ישראל הם משאבי טבע חיוניים השייכים לאזרחי ישראל. החקיקה הקיימת מקנה לבעלי חזקות הנפט והגז הטבעי את עיקר הזכויות במשאבים המופקים, ואינה מעגנת כלל את זכותם של תושבי ישראל לעשות שימוש במשאבים אלו.

 

הצעת החוק באה להבטיח עצמאות אנרגטית למדינת ישראל, שמשמעויותיה מרחיקות לכת ודרמטיות מבחינה כלכלית אפילו יותר מאופן חלוקתם של רווחי הגז בין הציבור ובין חברות הגז. הצעת החוק מתקנת את החקיקה הקיימת ומבטיחה קיומה של עצמאות אנרגטית לישראל בעשרות השנים הבאות.

 

ההצעה נסמכת על ניסיון שנצבר במדינות אחרות ומשתמשת במודלים המוצלחים של הולנד ונורבגיה. זאת, להבדיל, ממדינות כמו ניגריה, שם השתלטו חברות הנפט על אוצרות הטבע וכל הנפט הופנה לייצוא, עד כדי מחסור חמור באנרגיה במדינה שהייתה אמורה ליהנות משפע בתחום זה.

 

בהצעה נאמר, בין היתר, כי בעל חזקה חייב לספק מן הנפט שהפיק וממוצרי הנפט שהפיק ממנו את אותה כמות נפט ומוצרי נפט הדרושה לדעת המדינה לתצרוכתה. עוד נאמר כי המדינה תוכל לחייב בעל חזקה למכור נפט לספק שירות חיוני בכמות ובמחיר שתקבע המדינה על פי צרכי המשק.

 

יחימוביץ': "מסתמן שחברות הגז פועלות כעת בכמה חזיתות כדי לפצות את עצמן על היישום העתידי של חקיקת ששנסקי, זאת הן באמצעות שימוש בכוחן כמונופול כדי להכתיב תעריפים שערורייתיים לרשות החשמל, והן בתביעות לאפשר להן לייצא ככל העולה על רוחן במחיר חוסנה הכלכלי, החברתי והבטחוני של ישראל. נפט וגז טבעי הם משאבים מתכלים, והביקוש להם לעולם לא יסתיים. למדינת ישראל אין את הפריווילגיה לוותר על משאב כה יקר, ואין סיבה שבעלי ההון המחזיקים בו ימשיכו להתעשר, כשידוע שיש בו צורך של ממש. מתוך ראייה לטווח הרחוק, אני עושה כל שביכולתי כדי שבעלי החזקות לא יוכלו להפנותם לייצוא למדינות זרות ושגם הדורות הבאים בישראל יזכו להשתמש במשאבים המגיעים להם".

להצעת החוק: http://www.shelly.org.il/node/6837