שלי בריאיון לערוץ 1: "בצד אחד חברות בינלאומיות עשירות, בצד השני מעמד הביניים והעניים, ונתניהו בוחר לקחת מהעניים"

27 ביולי, 2012

יו"ר מפלגת העבודה ח"כ שלי יחימוביץ' בריאיון לאראל סגל ודן מרגלית ב'ערב חדש', ערוץ 1:

 

 

 

 

 ...

עוד לפני שנדבר על כלכלת מאקרו ועל שינוי השיטה, ויש לי סדרה של צעדים שאני מציעה, יש כסף זמין שנמצא כאן ועכשיו ואלה המסים שחייבות החברות הבינלאומיות באותם רווחים כלואים. יש רווחים כלואים של 120 מיליארד שקלים במדינת ישראל. רווחים של החברות שהן חייבות עליהם, כחוק, מסים, כמו כל אדם נורמלי במדינת ישראל, כמו כל חברה נורמאלית. הם שילמו כל השנים האלה 3-7 אחוזים מס והתחייבו שכשהם מוציאים את הכסף מהארץ, או מחלקים דיבידנדים, הם מחזירים את המסים. מה עושה עכשיו ראש הממשלה? מחוקק חוק מיוחד שמוחק להם את כל החובות במס הכנסה, דבר שכל אחד מכם יכול היה לחלום עליו בחלומות הלילה

רגע מה, הוא מוחק להם ולא מוחק לאחרים?

הוא לא מוחק לך, הוא לא מוחק לחברות קטנות ובינוניות, הוא מוחק רק לחברות הבינלאומיות הכי הכי עשירות וכאן מדובר בהכנסה נטו לקופת המדינה של לפחות 20 מיליארד שקלים. אז יש לך חברה מאוד מאוד עשירה, בעל שליטה, לעומת זאת אנשים מקבלי קצבאות, עובדי קבלן, מורים, עובדי הי טק בדרג הביניים ואתה שואל את עצמך- רגע, ממי אני אקח, מפה או מפה? ואתה לוקח מהעניים.

אבל יאמרו לך האוצר וראש הממשלה ואנשים בתפיסת עולמו- אם אנחנו ניקח היום מהחברות הבינלאומיות האלה, הן יגידו תודה רבה ואנחנו עושים את העסקים שלנו במקומות אחרים ועוד חברות ויקרסו וזה יצור תהליך שרשרת שבסופו אבטלה. מה אומרים על זה?

אתה יודע ששמיטת החובות למס הכנסה, שעושה ראש הממשלה באופן אקסקלוסיבי לחברות האלה, עושה בדיוק ההיפך. נגיד הוא היה אומר טוב, אני אמשיך לכם את הפטור ממס אבל תיקחו את הכסף ותשקיעו בארץ. לא. הוא נותן להן פשוט להוציא את הכסף החוצה מהארץ, להתיר את החובות הכלואים והדבר הבא שהן יעשו זה לסגור את הבסטה בארץ ולעבור לחו"ל.

אבל בכל זאת יש רציו לסיפור הזה. בינתיים הוא גובה מהן 3 מיליארד שקל.

אבל הן חייבות עשרות מיליארדים רבים והן כבר הגיעו לנקודה שבה הן רוצות להוציא את הכסף, והן כבר הוציאו חלק מהכסף. הוא צריך להטיל עליהן שומה כמו על כל נישום רגיל, כמו על שכיר ועצמאי רגיל.

אז מה, נתניהו לא מבין שבמקרה הכי גרוע, עוד שנה וחצי יש לו בחירות

נתניהו חי באותה תפיסה שהציבור לא יעניש אותו על הדבר הזה. הוא עוד חי בקונספציה שהציבור לא מבין בכלכלה לא מבין בחברה, אפשר לעשות לציבור מה שרוצים, זה לא יעלה לך ביוקר. אני מאמינה שהציבור היום יותר חכם.

יכול להיות. אני שואל אותך כמנהיגת מפלגת העבודה, האם את תדרשי למשל הטלת מס עיזבון, מס ירושה, כמו בכל המדינות המערביות?

בוודאי שכן. יש לי חוק שהנחתי בעניין הזה. אני רוצה להסביר איזה חוק. חוק מס ירושה, כמו בארה"ב, כמו בארצות המתקדמות ביותר, אנחנו אחת המדינות היחידות העולם שאין. רק על ירושות של עשירים מאוד בלבד. כלומר רק על ירושות, באחוז עולה, מעשרה מיליון שקלים ומעלה. בשבוע שעבר נעשה מחקר בכנסת כמה זה יכניס- 4 מיליארד שקלים בשנה. לא על חשבון מעמד הביניים, גם לא על חשבון אנשים עשירים. זה רק אחרי שהם הלכו לעולמם, ייקחו מהם קצת מהעיזבון שלהם.

הגיע הזמן, הגיע הזמן.

אגב, בארצות הברית, ביל גייטס ווורן באפט הם מובילי המאבק להגדלת מס ירושה.

זה דבר מעניין באמת. תודה רבה לך ח"כ שלי יחימוביץ'.

תודה