שלי: "מס העשירים נבנה במיוחד כך שלא ייגבה לעולם"

5 באוגוסט, 2012

בעוד שמעמד הביניים ישלם 1% יותר מס הכנסה בשנה הבאה, מס הייסף המיועד למי שהכנסתו הכוללת גבוהה מ-67 אלף שקל בחודש מחייב הקמת מסד נתונים חדש

מתוך: TheMarker, 5.8.12, 12:21

 

בשעה זו מתקיים בוועדת הכספים דיון בנושא תכנית הממשלה להעלאת מסים. במסגרת התכנית הוחלט בין השאר על העלאת מס הכנסה ב-1% במדרגות המס 3-5 הרלוונטיות עבור מעמד הביניים. המדרגה השישית, המיועדת למאיון העליון - אלו המרוויחים מעל 42 אלף שקל בחודש, נותרה ללא שינוי.

מה שאמור היה לאזן את הפטור שקיבל המאיון העליון הוא חלק אחר בתכנית - הטלת מס ייסף של 2% על אלו המרויחים 67 אלף שקל בחודש ומעלה. אולם, גורמים בוועדת הכספים מעלים היום ספקות בנוגע ליכולת של רשות המסים ליישם את ההחלטה ולגבות את מס הייסף.

לדבריהם, ברשות המסים לא קיים מאגר מידע כולל שעל בסיסו ניתן יהיה לגבות את המס, והקמתו של מאגר כזה, בהנחה שכל המשאבים הנדרשים לכך יוקצו בזמן והמערכת תפעל במלוא המרץ, תיקח חודשים ארוכים.

מי שעוד התייחסה לשאלת היישום היא יור האופוזיציה, ח"כ שלי יחימוביץ, "ההחלטה על הטלת שני אחוז מס על הכנסה כוללת של 67 אלף שקלים ומעלה, פשוט לא שווה את הנייר שהיא כתובה עליו. על הקבוצה המיוחסת הזאת, שיש בה מי שמרוויחים מליון שקלים בחודש, 'הוטל' בכוונה מס מורכב, על כלל ההכנסות, שייקח שנים לייצר מנגנון גבייה שלו, והוא גם לא יגבה לעולם. זה נעשה בכוונה תחילה ובזדון. זה הפוך לצדק, הפוך לפרוגרסיביות". כתבה אתמול יחימוביץ בדף הפייסבוק שלה.

 
"הקבוצה שמשתכרת בין 9,000 שקל ל-42 אלף שקל, והיא חוט השדרה היצרני והתורם של המשק, תראה את ההורדה בתלוש באופן מיידי. אבל כל מי שמרוויח שקל יותר לא ישלם פרוטה", הוסיפה יחימוביץ'. מרשות המסים טרם נמסרה תגובה באשר לאפשרות הטכנית של הרשות לגבות את מס הייסף.