שלי בנאום במליאת הכנסת שהתכנסה כדי לאשר את הגזירות הכלכליות: "מי פה אכל ארוחת חינם?"

6 באוגוסט, 2012

שלי בנאום במליאת הכנסת שהתכנסה כדי לאשר את הגזירות הכלכליות

 

 

 

 

שלי יחימוביץ (העבודה):

אדוני היושב-ראש, חבריי חברי הכנסת, מי מהצופים בערוץ הכנסת שצופים בנו עכשיו אכל ארוחת חינם ולא שילם? אני רוצה לדעת. מי בדיוק אכל ארוחת חינם ולא שילם? כמה מאזרחי מדינת ישראל אכלו ארוחות חינם ולא שילמו?

אני רוצה לקרוא לכם קטע שכתבה בחורה עצמאית שמפרנסת את משפחתה בקושי רב – מעמד ביניים קלאסי. למדה באוניברסיטה – טלי עוז-אלבו קוראים לה. היא העלתה סטטוס לפייסבוק שזכה לאלפי שיתופים ולא בכדי. אני אקרא רק את ההתחלה: "היי, ביבי. מה שלומך? אני האזרח הקטן. מלבד היותי אזרח קטן, אני גם מנהלת עסק לשיווק באינטרנט. אני פה רק כדי להגיד לך משהו קטן לגבי מה שאמרת אתמול – על 'אין ארוחות חינם'. אז רק רציתי להגיד לך שמיום שסיימתי צבא, שזה בערך לפני 18 שנה, ותרמתי את חובתי למדינה באהבה, אני פשוט יושבת רגל על רגל ומחכה כל יום לשעה 13:00 בצהריים. למה? כי אני יודעת שאז תדפוק לי בדלת ואני אפתח, ואתה תגיש לי את ארוחת החינם שלי". באמת, כמה אפשר ללעוג לציבור ולירוק בפניו? כמה אפשר? אחר כך בא כמובן הפירוט של הקושי להחזיק עסק קטן ובינוני, של הקושי להחזיק קורת גג, להחזיק רכב זול למשפחה אחת שמקיימת את צרכיה הבסיסיים בקושי רב עם שתי משכורות. מי לא מכיר את זה?

בזמן הקצר שנותר לי אני רוצה להוסיף על עמיתיי שדיברו כאן קודם ולהסביר מה זה מס צודק ומה זה מס לא צודק, מה זה מס חכם ומה זה מס טיפש. להלן, מס צודק: מס צודק הוא מס פרוגרסיבי שמטילים הרבה מס על מי שיש לו הרבה, מעט מס – על מי שיש לו מעט, וכלום מס – על מי שיש לו כלום. זה מס צודק וחכם. אותו מנגנון נפלא שהמציאה החברה האנושית כדי לקיים את עצמה, כדי לסלול כבישים, להקים בתי חולים, לתת חינוך חינם, לתת בריאות לכל, ביטחון בגבולות, ביטחון פנים. בשביל זה יש מסים צודקים שאיכשהו יחלקו את ההון. לא לגמרי מחדש  – העשיר יוכל להמשיך ולהיות עשיר מאד-מאד, אבל יהיה איזשהו צדק בסיסי לכל. זה מס צודק. מס הכנסה בעקרון אמור להיות מס צודק.

מה זה מס לא צודק? מע"מ הוא מס לא צודק, רגרסיבי, עקיף. הוא מוטל על כולם באותה צורה בדיוק. על אותו גביע קוטג', על אותו מכשיר טלוויזיה ישלמו אותו מס גם שרי אריסון וגם טלי עוז-אלבו, שקראתי עכשיו את הסטטוס שלה בפייסבוק.

ולא רק זה, לא רק שהם ישלמו אותו מס, אלא ככל שאתה עני יותר אתה תשלם יותר מס. ההיפך המוחלט ממס צודק. ככל שהכנסתה של משפחה קטנה יותר, כך היא תצרוך את כל הכנסתה ותקנה בזה טובין בסיסיים כמו מזון, כמו דברים בסיסיים לילדים לבית הספר וכן הלאה. ככל שאתה מרוויח יותר, אחוז יותר קטן מההכנסה שלך יילך להוצאות ולקניות. ולכן, ככל שתרוויחו פחות ככה תשלמו יותר מע"מ. זו דרכו של ראש הממשלה בנימין נתניהו וצריך לשבח אותו על העקביות שלו. לקחת מעט ממי שיש לו הרבה ולקחת הרבה ממי שיש לו מעט.

איך הגענו אל הבור הזה בהכנסות שראש הממשלה עומד עכשיו על ספו ואומר: תראו, יש בור. עד עכשיו הכל היה נפלא אבל פתאום גיליתי בור ענק שנפער. איך נפער הבור הזה? באמצעות מתווה הרפורמה במס הכנסה שיש לו אבא אחד ויחיד וקוראים לו בנימין נתניהו. הוא המציא את המתווה הזה, הוא הגה אותו, הוא ייסד אותו, הוא העמיק אותו ביתר שאת בשלוש השנים האחרונות. וכולם אמרו לו להפסיק. לא אני, לא הסוציאל-דמוקרטים. נגיד בנק ישראל סטנלי פישר אמר לו, כלכלני ה-OECD ישבו בוועדת הכספים ואמרו: אתם השתגעתם? מה זה המתווה הזה ברפורמה במס? אתם פוגעים בהכנסות המדינה.

והנה, הפלא ופלא – בור, הוא גילה בור. 30 מיליארד שקלים עלה המתווה ברפורמה במס. מי נהנה ממנו? 50% מהשכירים לא נהנו ממנו כי הם לא מגיעים לסף המס. מעמד הביניים נהנה ממנו בכמה עשרות שקלים אבל שילם את זה בריבית דריבית על תשלומי בריאות שעלו ביותר ממאה אחוז.

היו"ר ראובן ריבלין:

נא לסכם.

שלי יחימוביץ (העבודה):

על חינוך. ועכשיו יש בור. מי ימלא אותו? האם מי שקיבל ארוחות חינם ימלאו אותו? חס וחלילה, חס וחלילה. מי ששילמו את ארוחות החינם מתבקשים שוב לבוא ולמלא את הבור. זה צודק? זה כלכלי? זה מוסרי? יש לזה איזושהי תכלית חוץ מלהעמיק פערים עד אין סוף ולפורר את החברה הישראלית?

היו"ר ראובן ריבלין:

תודה.

שלי יחימוביץ (העבודה):

זהו? נגמר לי הזמן?

היו"ר ראובן ריבלין:

הזמן המוגבר נגמר.

שלי יחימוביץ (העבודה):

אז משפט סיום אחד, ברשותך, אדוני היושב-ראש.

היו"ר ראובן ריבלין:

בבקשה, נא לסכם.

שלי יחימוביץ (העבודה):

אתמול בערב הייתה תקרית קשה שבה, לשמחתנו ולגאוותנו, צה"ל וכוחות הביטחון הפגינו יכולות מדהימות וסיכלו אותה כליל בלי אבדות בנפש לכוחותינו. מאיפה באות התעצומות האלה של אנשי השב"כ, של טייסי חיל האוויר, של חיילי השריון והחי"ר? מאיפה הן מגיעות? יש קשר ישיר בין הדבר הזה לבין הביטחון שלנו. מאיפה מגיעה הנכונות לחרף את נפשם? מאיפה מגיעה המצוינות? היא מגיעה ממערכת חינוך שמגדלת את ילדיה. היא מגיעה מהורים שמוכנים שהילדים שלהם ילכו לצבא. היא מגיעה מחיילים שמוכנים לחרף את נפשם בגלל ערבות הדדית, בגלל תחושת סולידריות. כל הדברים האלה מפוררים את תחושת הסולידריות, את הערבות ההדדית ולכן גם פוגעים מאוד במדינה. תודה רבה.