כמה שווה הדירה של שלי? בראיון לניב רסקין בגל"צ, שלי מסבירה את החוק שלה שמחייב פוליטיקאים לפרסם הצהרת הון, ומספרת בגילוי לב מה יש לה

29 באוגוסט, 2012

בעקבות פרשת תיק ההשקעות של ראש הממשלה והדיון הציבורי שנפתח, האם כן לחשוף או לא לחשוף, מקדמת יושבת ראש מפלגת העבודה שלי יחימוביץ' הצעת חוק חדשה שתקודם עם פתיחת מושב הכנסת. הצעת חוק לגילוי עניינים של נבחרי ציבור. חברת הכנסת יחימוביץ', שלום, בוקר טוב. 

בוקר טוב, ניב. 

מה בעצם מהותה של ההצעה?

קודם כל זו הצעת חוק שהוגשה ממש בראשית הכנסת הזו, כבר לפני יותר משלוש שנים. מי שהגישו אותה זה אני וחבר הכנסת השר לשעבר אופיר פינס. שנינו חתומים על הצעת החוק, כבר העלינו אותה בשעתו להצבעה. היא נכשלה כישלון חרוץ. היו ממש חברי כנסת בודדים שהצביעו בעדה. והיא אומרת דבר מאוד פשוט. היא אומרת שמי שמבקש להתמודד לכהונה ציבורית, חבר כנסת, שר או ראש רשות מקומית וכן הלאה. וכמובן אנשים שמכהנים בפועל, חייבים לציבור א'-ב' של גילוי העניינים שלהם. כדי שהציבור ידע אם נבחר הציבור שלו, למשל, לוקה בניגוד עניינים על רקע מסויים.

למי יוגש התצהיר הזה?

התצהיר יוגש למבקר המדינה ועל פי החוק ירוענן פעם בשנה.

ומי יראה את זה? רק מבקר המדינה או שכולנו נדע?

לא, זה בדיוק העניין. לא רק מבקר המדינה ידע. כי גם היום יש הצהרות הון של חברי כנסת ושרים. אלה של השרים וראש הממשלה מופקדים אצל מבקר המדינה ושל חברי הכנסת בכספת בועדת האתיקה. ואין ערך לגילויי העניינים ולהצהרות ההון האלה אם הם יושבים נעולים בארון והציבור לא יכול לעיין בהם.

אבל מצד שני אפשר לומר שאנחנו סומכים על מבקר המדינה או על הגופים הרלוונטיים, שהם ידעו לומר לנו. כי צריך לעשות את האיזון הנכון בין זה, בין הרצון והחשיבות של לדעת, לבין צנעת הפרט. הרי יש כספים מירושות, בני זוג שפתאום מתגרשים ועושים חלוקת רכוש. למה זה עניינו של הציבור?

אני לא מקבלת את העובדה שמדובר בצנעת הפרט. יש קשת של נושאים ששייכים לצנעת הפרט, זה ברור. אבל לספר כמה כסף יש לך, באיזו תוכנית חיסכון אתה מושקע, איזה מניות של איזו חברה ציבורית שנסחרת בבורסה יש בידיך, באיזה שיעור, או איזה היקף רכוש יש לך, זה לא דבר אינטימי. זה דבר שהציבור חייב לדעת. אני אתן לך דוגמא, אם למשל ח"כ מושקע מאוד עמוק במניה של חברה ציבורית מסוימת, שנסחרת בבורסה, והוא יושב בוועדת הכספים ומתעסק ברגולציה על שוק ההון ומקבל החלטות מרחיקות לכת שמשפיעות על שווי המנייה. אני לא אומרת שהוא מושחת ויכול להיות שהוא יקבל החלטות ענייניות. אבל הציבור צריך לדעת את המידע הזה ולהסתכל על נבחר הציבור באור הזה. ויכול מאוד להיות שהנבחר יתנהג בהגינות, רוב הסיכויים, אבל זה חייב להיות שקוף. חייב חייב להיות שקוף.

השאלה היא אם אין חשש שזה ירחיק אנשים טובים מהפוליטיקה, אנשים שיש להם כסף, שעשו כסף בתקופות כאלה ואחרות, ופתאום יגידו "למה אני צריך את זה"?

תראה, הדבר הזה נהוג בארצות הברית הקפיטליסטית כבר עשרות רבות של שנים. אף מתמודד למשרד ציבורי, ומתמודדים שם אנשים מאוד מאוד עשירים, לא מתלונן על כך. ואם אין לך מה להסתיר, אז מדוע לחשוש מהעניין הזה? למה הציבור לא זכאי לדעת את היקף רכושו של נציג הציבור שלו, שלמשל מצביע בעד הקפאת שכר המינימום? או בעד קיצוץ קצבאות זקנה? אני רוצה לדעת כמה כסף יש לאדם שמרים ידו בחוק ההסדרים בעד הקפאת שכר המינימום וכמה הוא מרוויח בחודש ואיזו הכנסה יש לו ולמשפחתו. כי זאת נקודת המוצא שעל סמך נקודת המוצא הזו אפשר לשפוט גם את החיבור של אותו נבחר לעם.

אוקי, אז בואי ננסה ברשותך ליישם את ההצעה שלך, כבר עכשיו. האם מותר לשאול אותך, חברת הכנסת שלי יחימוביץ', על הנכסים וההון הכספי שלך? האם את מוכנה לחשוף אותם?

בהחלט, בהחלט.

בבקשה

טוב הרשימה לא תהיה ארוכה.

בוא נשמע

יש בבעלותי דירה שרכשתי אותה לפני 12 שנים. היא נמצאת בתל אביב וממוקמת בפאתי שוק הכרמל, בין שוק הכרמל לים, היא דרומית יחסית. היא דירה קטנה, שגודלה 78 מ"ר, אבל יש גינה שצמודה אליה, זה בית משותף. גינה בהחלט חמודה ויפה.

ושוויו של נכס כזה?

אני קניתי את הנכס לפני 12 שנים ב-210 אלף דולר ועוד 100 אלף דולר הושקעו בדירה בשיפוצים. מאז, אני משוכנעת שהערך עלה מאוד מאוד. כי שכונה שהייתה שכונה יחסית לא מבוקשת, הפכה למאוד מבוקשת. לכן אני מעריכה שהנכס אולי אפילו שילש את ערכו ואולי אפילו יותר.

אוקי. זהו?

תוכניות חיסכון, יש לי ביטוח פנסיוני שבאופן מרחיק ראות התחלתי לעשות אותו בגיל מאוד צעיר כשהייתי כתבת צעירה בקול ישראל, גם ב'מבטחים' וגם ביטוח מנהלים, קרן השתלמות שצברתי במהלך העבודה שלי כעיתונאית, שעמדה, לצערי, בשעתו, על כ-400 אלף שקל והיום היא כבר על הרבה פחות, פחות מ-200 אלף שקל.

תיק מניות יש ברשותך?

כמובן שלא. לא עולה על דעתי. אני חושבת שזה דבר ממש מגונה. אני חושבת שאדם שיש לו השפעה, ואני הייתי שש שנים חברה בועדת הכספים והייתה לי השפעה על מצבן של חברות שנסחרות בבורסה, על המס שהן משלמות, על הרגולציה עליהן, הייתה לי השפעה ישירה על שוויין. אני חושבת שזה היה בלתי נסבל אם גם הייתי משחקת במניות בזמן הזה. ומה שחל עלי בוודאי חל על ראש ממשלה. יש לו השפעה מכרעת על מהלכים כלכליים.