שלי בריאיון לרשת ב': "יש לנו חובה לקדם תהליך מדיני, זה אינטרס אסטרטגי של ישראל"

23 בספטמבר, 2012
האזינו:

שלי בריאיון לאריה גולן ברשת ב', על הבחירות, על יחסי ישראל-מצרים, על הרשות הפלשתינית ועוד:

 

"היחסים שלנו עם מצרים הם חשובים מאוד מאוד. גם כשזה קשה, גם כשאנחנו שומעים דברים שלא ממש ערבים לאוזנינו, גם כשמדובר בשלום צונן משהו, עדיין, בסיטואציה המזרח תיכונית היום, השותפות עם מצרים היא קריטית, אסטרטגית, ואנחנו צריכים להתנהג בתבונה רבה ביותר ולעשות כל שביכולתנו כדי שהשלום הזה ישמר, גם אם הוא לא שלום מופלא ופורח כפי שהיינו מדמיינים.

כולל לפעול ולקדם את הקמתה של פלסטין כדי לשמור על השלום עם מצרים? את מוכנה שיהיה קשר כזה? התניה כזאת מצד נשיא מצרים מורסי?

ההתניה הזאת היא בגדר רטוריקה כרגע. אבל גם כאן, אני רוצה להתייחס לדברים שנאמרו (על ידי ליברמן). הצורך להתניע תהליך מדיני ולנסות להגיע להסדר ביניים, או להסדר של קבע מול הרשות הפלסטינית, הוא צורך שאי אפשר להתעלם מקיומו. אפשר להירגע לתקופה מסוימת ולהגיד יש שקט, אפשר להמשיך במצב הזה לנצח, אבל כל עוד הסיטואציה הזאת נשארת בעינה, אנחנו גם מקבלים הרבה פחות לגיטימציה מהעולם. וכדי לשמר את הכוח שלנו, אסטרטגית, מול איומים כמו איראן גרעינית, מול כל הסערות והדרמות במזה"ת, יש לנו חובה, חובה, גם אם אנחנו לא מאמינים, גם אם יש בינינו כאלה שלא מאמינים באפשרות של פתרון הסכסוך כרגע, גם אם זה קשה, לפחות להראות לעולם שאנחנו עושים דבר מה כדי לקדם ולפתור את הסוגיה הזאת. זה ישפר את מצבנו לאין ערוך, יעניק לנו כוח אסטרטגי, תמיכה בעולם, ישפר את מצבנו הכלכלי, ימנע את האיום של החרמת תוצרת ישראלית. אני אומרת במינימום שבמינימום גם למי שאינו מאמין כלל, לפחות לעשות את הצעדים המתבקשים ולהפגין רצון טוב, ובוודאי, אני שמעתי כאן את דברי הסרק האלה על כך שצריך להחליף את ההנהגה ברשות הפלסטינית. שוב מדובר ביומרות שלא יובילו לשום מקום וגם איווט ליברמן עוד עשוי להתגעגע געגוע עמוק לאבו מאזן שהוא בסופו של דבר אדם שהוא, כמובן לא ידידנו הטוב ביותר, אבל מי שיבוא במקום אבו מאזן עשוי להיות גרוע בהרבה למדינת ישראל, אנחנו עלולים למצוא במקומו גורם שהוא אסלאמיסטי, שהוא קיצוני, שהוא פנאטי, ואז איווט ליברמן יתגעגע לאבו מאזן."