מאיה לקר ב'הארץ': רמי לוי ושלי יחימוביץ׳ רבים על העובדים

13 באוקטובר, 2012

“כשידעת שיפוטרו כ–5,000 עובדים ברשתות הסלולר לא קמת וזעקת, מאחר שהם לא ‘מסכנים’ - הם לא השתכרו משכורות מינימום ומהם לא יכולת להרוויח. אולי לא העמקת בנושא, אך הם מעמד הביניים שמשפיע רבות על הכלכלה, וגם להם צריך לדאוג”
‏(מתוך טור שפירסם רמי לוי ב”TheMarker” ביום שלישי השבוע‏)

קרב מילים ניטש השבוע בין רמי לוי, בעלים של רשת סופרמרקטים גדולה, לבין ח”כ שלי יחימוביץ’, יו”ר העבודה ומנהיגת השמאל הסוציאל־דמוקרטי בישראל. שניהם אנשים המעוניינים להיתפס כמי שפועלים למען אזרחים ישראלים שהכלכלה הישראלית פועלת לרעתם. כל אחד מהם עושה זאת בדרכו: לוי על ידי הוזלת סל הקניות ומחירי הסלולר, ויחימוביץ’ בפעילותה הפרלמנטרית ובפעילותה למען איגודי עובדים.

הטור שפירסם לוי ב”TheMarker” נכתב בתגובה לטור שכתבה יחימוביץ’ מעל דפי אותו העיתון, שעיקרו התנגדות לדברים שכתב הפרשן הכלכלי נחמיה שטרסלר. בטור הזה האשימה יחימוביץ’ את לוי כי משך לו ולאשתו דיבידנד ושכר במיליוני שקלים בעודו ממשיך לשלם לעובדיו שכר מינימום. חילופי המהלומות משקפים גישות שונות ובסך הכל מספקים דיון מעניין למדי.

עם זאת חלק מהטענות שנשמעו בו פשוט אינן נכונות. הטענה של לוי, שלפיה יחימוביץ’ לא השמיעה את קולה בעניינם של עובדי חברות הסלולר מטעה ומתעלמת מהעובדות. ב–7 בדצמבר 2011 כתבה יחימוביץ’ מכתב למנכ”לי פרטנר, פלאפון וסלקום שכותרתו: “עצרו את פיטורי אלפי העובדים בחברות הסלולר. אחרי שמשכתם 13 מיליארד שקל דיבידנד, והרווחתם 11.8 מיליארד שקל - אין לכך כל הצדקה מוסרית וכלכלית”.

במכתב פירטה יחימוביץ’ את רווחי חברות הסלולר ודרשה מהמנהלים לא לנצל את ההאטה הכלכלית לפיטורי עובדים. במכתב נוסף, שלפי יחימוביץ’ נשלח בספטמבר השנה, היא כתבה למנכ”לים כי פיטורים של מאות עובדים בעת הזאת יהיו “מיותרים, אכזריים ובלתי מוסריים”.