שלי במכתב לנציגי העסקים הקטנים והבינוניים: "אין מאבק יותר מוצלח בריכוזיות מאשר העצמת החלק שלכם במשק"

22 באוקטובר, 2012

 

‏סימוכין: 00628712

‏ירושלים,‏ ו' בחשון, התשע"ג

‏22 אוקטובר 2012

לכבוד

עו"ד אוריאל לין - יו"ר איגוד לשכות המסחר

מר אהוד רצאבי – נשיא ארגון העצמאים לה"ב

 

 

הנדון: פנייתכם הפומבית למפלגות בשם בעלי העסקים הקטנים והבינוניים

 

חברים יקרים,

 

אני מבקשת להשיב לכם על המודעה הזאת שפרסמתם השבוע: "פניה לראשי המפלגות – חוק זכויות המעסיקים".

קראתי בעניין ובהזדהות את פנייתכם הפומבית לראשי המפלגות השונות להביע את עמדתם ולתמוך בעסקים הקטנים הבינוניים. אני מניחה שאתם ערים לעמדתי ולפעילותי בעניין זה, שהוא קריטי בעיני לגורלה של הכלכלה הישראלית, אולם בכל זאת אני מבקשת להביע שוב באופן חד ובהיר את עמדתי, את פעילותי בעבר ואת תוכניותי לעתיד בכל הנוגע אליכם ולמקומכם בכלכלת ישראל ובשמירה על חוסנו של מעמד הביניים.

בעשור האחרון אנו עדים לפער הולך וגדל בין ההזדמנויות שניתנות לתאגידי הענק הממונפים ובין ריסוק שיטתי של העסקים הקטנים והבינוניים. זאת חרף העובדה שבישראל יותר מ-450,000 עסקים כאלה, שהם חוט השדרה היצרני והעסקי, הלב הפועם של הכלכלה הישראלית ומחולל תעסוקה ל-200,000 עצמאיים המעסיקים רק את עצמם ועוד כ-250,000 מעסיקים המהווים מקור הכנסה לכמיליון שכירים.

בכל פעם שאנו מתבשרים על מחיקת חובות של מאות מליונים לטייקון כזה או אחר, אני שואלת שתי שאלות:

 

 1. מדוע לכל הרוחות לא ניתן אשראי של 500 מליון שקלים במקום לטייקון ממונף אחד, ל- 500 עסקים קטנים ובינוניים, מליון לכל אחד? הרי התרומה למשק הייתה גדולה פי עשרת מונים, וגם הבנק לא היה מאבד את כספו!

2. לו עצמאי ובעל עסק היה חב חוב קטן בהרבה, האם מישהו היה ממשיך לעשות אתו עסקים? ברור שלא! ולא רק זה, אלא שגם היה נאלץ למכור את ביתו ואת רכושו כדי לכסות את חובותיו.

מכל המילים הנאמרות גבוהה גבוהה על מאבק בריכוזיות – אין מאבק יותר מוצלח בריכוזיות מאשר העצמת החלק שלכם במשק.

כידוע לכם, אני עוסקת הרבה בזכויותיהם של העובדים. אבל בכל פעם אני נוכחת לדעת מחדש, וגם אמרתי לכם זאת שוב ושוב על פני השנים, שיש עצמאים ובעלי עסקים קטנים שנותרים קרחים מכאן ומכאן: מצד אחד אין חוקי עבודה שמגנים עליהם, לא דמי אבטלה, לא פנסיה, לא שכר מינימום – ומצד שני הם לא נהנים מהאשראי הנדיב שזוכים לו התאגידים הממונפים. שנתו של בעל העסק הקטן והבינוני נודדת בלילה, והאחריות והסיכון שרובצים על כתפיו – עצומים. איש לא יחוקק עבור בעל העסק הקטן חוק למחיקת חובותיו למס הכנסה, כפי שהדבר נעשה היום עם הרווחים הכלואים. (מזמינה אתכם לצפות בנאום שלי על הרווחים הכלואים).

בכל שנות פעילותי הפרלמטרית דבקתי במילים, בהצבעות ובמעשים בעמדה המייחסת חשיבות עצומה לעידוד ותמיכה של העסקים הקטנים והבינוניים וחשיבותם לקיומו של משק צומח ומשגשג וזאת בניגוד למדיניותה של הממשלה הנוכחית אשר פעם אחר פעם העדיפה את טובתם של תאגידי הענק ובעלי ההון הממונפים, העדפה שבאה תמיד על חשבונם של העסקים הקטנים והבינוניים.

במהלך הכנסת ה-18 חוקקתי שני חוקים חשובים אשר סייעו רבות לבעלי העסקים הקטנים והבינוניים והצילו אלפי מקומות עבודה, בעיקר בפריפריה.

1.      חוק חובת המכרזים (תיקון מס' 20 - הוראת שעה), התשע"א-2010 ("חוק הטקסטיל הביטחוני", חוק תקציבי המחייב את הצבא, המשטרה והשב"ס לרכוש טקסטיל בישראל. ישום החוק יצר כבר אלף מקומות עבודה חדשים במפעלים קטנים ובינוניים בפריפריה)

2.      חוק הדגל, הסמל והמנון המדינה (תיקון מס' 5), התשע"א-2010 (גופים ממשלתיים מחויבים לקנות דגלי ישראל מתוצרת הארץ, לעידוד כחול לבן. ישום חוק זה יצר ושימר מקומות עבודה נוספים בתעשייה הישראלית, בעיקר במפעלים קטנים ובינוניים)

כמו – כן הגשתי הצעות חוק בנושאים הבאים הבאות לשפר את מעמדו של העצמאי ובעל העסק הקטן:

3.      הצעת חוק המשתתף החופשי -  הקניית זכויות מתחום דיני העבודה והשוואת מצבו של הפרילנסר והעצמאי למעמדו של העובד שכיר.

4.      הצעת חוק מוסר תשלומים – הצעת החוק הקובעת כי על המדינה לשלם לגופים איתם היא מתקשרת תוך 30 יום מיום הוצאת החשבונית, וזאת בניגוד למוסר התשלומים של המדינה כיום ולפיו התשלום נעשה אחרי 90 או אף 120 יום לאחר הוצאת החשבונית עבור השירות.

5.      חוק הכרה בפיצויי פיטורים לעצמאי – הצעת חוק ולפיה עמית עצמאי יוכל להפקיד בקופ"ג סכומים גבוהים משל השכיר עד תום תקופת מעבר שבה יושוו הפקדות העצמאים להפקדות השכירים.

6.      הצעת חוק התארגנות עסקית מול ריכוזיות – הצעת חוק שנועדה לתת לעסקים קטנים אפשרות להתארגן ולשפר את יכולת המיקוח בענף המאופיין במספר קטן של מזמיני שירותים

לסיכום, אני מאמינה כי הכלי הכי טוב להילחם בריכוזיות, הינו להעביר את השליטה והכוח לידי העסקים הקטנים והבינוניים. ככל שאתה מפזר את הסיכון על יותר עסקים - זו המלחמה האמיתית בריכוזיות. זו הדרך להבטיח חוסן ויציבות כלכלית, וזאת בניגוד לפעילותה של ממשלת נתניהו אשר דיברה הקימה ועדות אינספור אך בפועל לא פעלה נחרצות כנגד בעלי ההון וכנגד ריכוז האשראי במשק אלא רק חיזקה את הריכוזיות בשוק ההון ופעלה למתן הטבות מס מפליגות לתאגידי ענק בינלאומיים על חשבון מעמד הביניים והעסקים הקטנים והבינוניים.

רבים מכם היו שותפים מסורים למאבקים שלי לטובת עסקים קטנים ובינוניים. אתם בוודאי יודעים כי אני נוהגת לבטא את עמדותי ואף לפעול בבהירות ובנחרצות, גם כשעמדתי לא פופולארית וגם כשהיא מזיקה לי אלקטורלית, וגם שאני לא נוהגת לפזר הבטחות. על כן אני מבקשת שתתייחסו להתחייבותי זו ברצינות:

  • אם וכאשר אבחר לראשות הממשלה (זה תרחיש לא פשוט, אבל אפשרי) אפעל באופן חד, מיידי וברור לחזק את מעמדם של העסקים הקטנים והבינוניים במדינת ישראל.
  • אדאג לכך שכל החוקים שלי שהונחו בשיתוף פעולה עמכם ונהדפו ע"י ממשלת נתניהו יהפכו להצעות חוק ממשלתיות, יוצבעו וייושמו.
  • איישם תוכנית כלכלית מקיפה בתחום שעיקריה הן הנגשת העסקים הקטנים והבינוניים לאשראי חוץ בנקאי והגדלת הנגישות לאשראי בנקאי.
  • איישם חובת שיתוף העסקים הקטנים והבינוניים במכרזים ממשלתיים.
  • אחזק את הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים, אגדיל את קרן הסיוע לעסקים קטנים, וארחיב את מסגרות הייעוץ וההדרכה שמספקת הסוכנות לעסקים קטנים.
  • אפעל לישום ביטוח אבטלה גם לעובדים עצמאיים וחקיקת חוק המשתתף החופשי אשר יסדיר את זכויותיהם של העצמאיים.

מכתב זה שאני שולחת אליכם הוא רק נדבך אחד בשיתוף הפעולה המתמשך בינינו.

 

 

בברכה,

 

 

יו"ר מפלגת העבודה

ח"כ שלי יחימוביץ'

 

העתקים:

חברי נשיאות איגוד לשכות המסחר

חברי נשיאות להב