לורה בריאיון לרדיו רק"ע בשפה הרוסית: "סדר היום שלנו הוא היחיד שמתאים לרחוב הרוסי"

28 באוקטובר, 2012
האזינו:

 

לורה טלינובסקי, העוזרת הפרלמנטרית של שלי, בריאיון לויקטוריה דולינסקי, יומן אקטואליה, רדיו רק"ע 28.10.12.

מפלגת העבודה בונה על תמיכת המצביעים של הרחוב הרוסי, שוחחנו עם לורה טלינובסקי, העוזרת הפרלמנטרית של שלי יחימוביץ'. לורה טלינובסקי, יום טוב

יום טוב

כששלי יחימוביץ' מדברת על כך שיש לה יועצים דוברי רוסית, אחת מהיועצים האילו היא את

זה נכון. אנחנו לא יועצים דוברי רוסית, אנחנו יועצים שעובדים איתה בכנסת , יועצים בנושאים פרלמנטריים ומעבר לכך אנחנו גם רוסים.

עלית לארץ מזמן?

עליתי בגיל 6, לפני 22 שנה. בשנת 90 עליתי לארץ מקייב

כלומר, את לגמרי ישראלית, שייכת לקבוצה שמדברת רוסית רק בגלל שהם שומעים את השפה הזאת בבית

אני לא חושבת שאני רק לגמרי ישראלית, אני גם לגמרי רוסיה, אני מדברת בעברית וברוסית

הבנתי, את דו-לשונית

כן

שלי יחימוביץ' בונה על כך שמצביעים דוברי רוסית יתמכו במפלגתה, למרות שזה זמן רב שהם הפנו עורף למפלגה. בפעם האחרונה הצביעו לה בסוף שנות ה90 כשבראשות המפלגה עמד אהוד ברק. מה נותן לה את הביטחון בכך?

קודם כל, אין לנו ביטחון בכך, אנחנו מנסים מכיוון שאנחנו חושבים שסדר היום שלנו הוא היחיד שמתאים לרחוב הרוסי, לבעיות ולצרכים שלהם. אנחנו מדברים על נושאי הדיור, הפנסיה, התעסוקה שהמפלגה היחידה שנותנת להם מענה היא מפלגת העבודה.

כל המפלגות מעלות את הנושאים הללו לסדר יומן, כי ידוע שהנושאים החברתיים הם הנושאים המובילים במערכת הבחירות שהחלה בארץ

נכון, אבל צריך להבין שכל המפלגות נאלצו לעסוק בשאלות החברתיות-הכלליות מכיוון ששלי יחימוביץ' העלתה את הנושאים הללו לסדר היום. היא הפכה הנושאים הללו לנושאים המרכזיים של מערכת הבחירות. אפשר להסתכל על מה שמפלגות אומרות לעומת מה שמפלגות עושות: מי שהוביל את ביטול תוכנית ויסקונסין היתה מפלגת העבודה ושלי יחימוביץ'. מי שהעביר את החוק שנקרא "חוק הקופאיות" לפיו עובדים יכולים לשבת במהלך העבודה, היתה שלי יחימוביץ'. מי שהעביר חוק כדי שתלוש השכר יהיה מובן היה אנחנו. הנושאים הללו והחוקים הללו, מתייחסים לחיים האמיתיים של אנשים עובדים, שדוברי הרוסית הם חלק גדול מהם. אנחנו מאמינים כמובן בשוק חופשי ובעסקים, אבל חושבים שהמדינה צריכה להיות שם בשביל האזרחים ולתת להם חינוך והשכלה, בריאות, דיור, פנסיה. היום זה לא קורה.

אבל במדינה שלנו, נושא לא פחות חשוב מהנושא החברתי, הוא נושא יחסי החוץ. האם התוכנית שמציעה שלי יחימוביץ' בעניין היחסים עם הפלסטינים תהיה מקובלת על דוברי הרוסית?

מפלגת העבודה תומכת ברעיון שתי המדינות לשני עמים. רעיון שכל המפלגות הגדולות כיום, כולל מפלגת הליכוד, מדברות עליו. יש הסכמה על הנושא הזה במפה הפוליטית. מה שייחודי במפלגת העבודה הוא מה שהיא מציעה לרחוב הרוסי בתחום הכלכלי והחברתי.

ואת עצמך, איך הגעת לתפקיד עוזרת פרלמנטרית של שלי יחימוביץ'?

קודם כל, אני מאמינה בדרך הזאת וברעיונות הללו. הייתי פעילה במפלגת העבודה כשלמדתי באוניברסיטה. אני לומדת לתואר שני באוניברסיטה העברית בירושלים, שם התחלנו להיות פעילים קבוצה של סטודנטים. זה היה בשנת 2009 כשהיה את ברק. לאחר מכן עבדתי באגודת הסטודנטים ואז הלכתי לעבוד עם שלי יחימוביץ' בכנסת.

כלומר, מדבר בשליחות אידאולוגית. ואיך מתייחסים לזה בבית שלך?

בבית יש לנו ויכוחים עם ההורים. אבא שלי מצביע למפלגות ימין ואמא שלי לפעמים מצביעה ולפעמים לא. אז יש לנו ויכוחים, אבל ההורים שלי התרגלו לזה ומעניין לנו בדיונים.

יש לך בית פלורליסטי, לורה

כן

לורה טלינובסקי, עוזרת פרלמנטרית של שלי יחימוביץ', תודה רבה

תודה ויקטוריה