שלי לערוץ 1 על ההסלמה בדרום: "מי שמבטיח תרופת פלא משלה את הציבור. יש להפעיל לחץ בינלאומי"

12 בנובמבר, 2012

שלי בריאיון לגאולה אבן ב"המוסף", ערוץ 1: 

 

 

מי שמשלה את עצמו וסבור שיש זבנג וגמרנו, תרופת פלא שאיזו מפלגה תבטיח שתתרחש אחרי הבחירות ואז יכונו שקט ושלום טוטאליים במזרח התיכון כבר בשבוע הבא - אינו אלא משלה את הציבור. ההתנהלות צריכה להיות התנהלות מושכלת, כאשר אופציה צבאית תמיד עומדת לפנינו ואפשר להשתמש בה כל הזמן.

למה לא עכשיו, אם יש החמרה?

גם עכשיו, בוודאי. אם יורים עלינו אז בוודאי שצריך לבוא חשבון עם היורים. ולא רק עם היורים - אלא גם עם שולחיהם. גם חיסולים ממוקדים הם לחלוטין לא פסולים לצורך העניין. כפי שהיה עד עכשיו. עד עכשיו ההתמודדות עם המתח התמידי הזה ועם הירי התמידי הזה הייתה מתונה ושקולה.

ומבצע צבאי, דוגמת עופרת יצוקה?

רגע, בנוסף לתשובה צבאית שתמיד עומדת לפנינו ויש לנו זכות מלאה להשתמש בה - ואנחנו משתמשים בה. אסור לשכוח גם את החזית הדיפלומטית של הפעלת לחץ מאוד מאוד כבר של הקהילייה הבינלאומית על החמאס. יש לזכור שהחמאס אמנם לא נהיה ציוני לאחרונה, אבל לעומת זאת הם השתנו בדבר אחד - יש להם אחריות לחיי התושבים: לחשמל, לאוכל. לחץ בכיוון הזה יכול בהחלט להביא לתועלת מסויימת במקביל לאופציה הצבאית.

לגבי מבצע קרקעי רחב היקף שיעשה דווקא עכשיו, חודשיים לפני הבחירות, אחרי שההסלמות האלה היו לצערי הרב מנת חלקנו שוב ושוב ושוב - זה דבר שהוא לא נכון. הוא שגוי לטעמי. אני לא פוסלת את האופציה הזו. יתכן שהיא צריכה לבוא בחשבון. תמיד צריך לשקול אותה. רצוי שהיא תיעשה בקונצנזוס, בהסכמה ובלגיטימציה מוחלטת אחרי הבחירות.

שוב אני אומרת, אנחנו לחלוטין לא צריכים לנצור אש ולא להשיב. יש הרבה דברים קשים, כואבים ואפקטיביים שצה"ל יכול לעשות גם היום ויש לנו את הזכות המלאה ואפילו את החובה לעשות את זה כשפוגעים לנו בחיילים ובאזרחים ולדבר הזה אני לחלוטין לא מתייחסת. זה דבר שהוא שגרת יום, צריך להשתמש בו בלי סנטימטים. אבל הדיבור עכשיו הוא באמת על משהו יותר רחב ויותר גדול. לא נכון לעשות אותו בעיתוי כזה.

עוד דבר אחד, ברשותך, שהוא מאוד מאוד קריטי בעיניי. אני שומעת הרבה ואני רואה את המצוקה היומיומית של אותם תושבי הדרום שבאמת מגלים עמידות, גבורה ואיפוק. גם הם נשחקים. הם נשחקים גם כתוצאה מזה שהסיטואציה הזו מתארכת, אבל גם כיוון שאין להם ביטחון חברתי ותשתית שממנה אפשר גם להוציא תעצומות נפש. וכשאנשים ישובים בבית, היום למשל בנתיבות - חצי מההורים ישבו בבית כי הם לא רצו לשלוח את הילדים לבית הספר והפסידו ימי עבודה ולא קיבלו כסף על ימי עבודה.

כל הורה שצריך להישאר בבית צריך לפצות אותו, זו דעתך?

בוודאי. בסיטואציה כזו הרי אי אפשר לפתוח בתי עסק כי ממילא אף אחד לא בא, ולפעמים מקומות העבודה סגורים ולפעמים צריך להישאר בבית כי מוסדות החינוך סגורים ולפעמים מפחיד לצאת החוצה. לכן קודם כל צריך להכריז על מצב חירום בעורף. זה הדבר הבסיסי. אחר כך להעביר חקיקה שגם אני וגם משה גפני, יו"ר ועדת הכספים, חתומים עליה שפשוט תבטיח גם איזשהו ביטחון חברתי ותעסקותי שממנו אפשר לשאוב את הכוח להתמודד עם המצב הקשה והבלתי נסבל הזה.