שלי בריאיון לערוץ 10: "המשימה היא למנף את ההישגים הצבאיים לכדי שקט ארוך טווח לתושבי הדרום"

17 בנובמבר, 2012

שלי בריאיון לאשרת קוטלר בערוץ 10: 

 

אני חושבת לעצמי בימים האחרונים שאת בעצם, כאופוזיציה, נמצאת די במצב בלתי אפשרי. את מסכימה לגמרי עם כל מה שהממשלה עושה עכשיו.

אני חושבת שזאת תפקידה של אופוזיציה. להעמיד אלטרנטיבה, להתווכח, לבקר אפילו קשות ממשלה מכהנת ככל שאין הסכמה. אבל ברגע שיש הסכמה, צריך ביושר אינטלקטואלי וגם באחריות אופוזיציונית להתייצב לצד הממשלה ולגבות אותה כשנעשה מהלך כזה, שאני מסכימה איתו בכל לבי. אני לחלוטין מסכימה עם הנחיצות שלו, עם הצורך, עם הזכות והחובה של צה"ל ושל הממשלה לגונן על חייהם של תושבי הדרום שהפכו בלתי נסבלים באופן ששום מדינה ריבונית לא יכולה להרשות לעצמה. זה כבר מעבר לסכנת החיים שנשקפת בגלל האיום הביטחוני והירי הבלתי פוסק, זה טרור מתמיד שמשבש שגרת חיים ולא מאפשר קיום נורמאלי. וכאן, ברגע שהממשלה יוצאת למבצע כזה, שעד עכשיו, אני חייבת לציין, אני מזדהה גם עם מטרותיו. לא מדובר במטרות מתלהמות. אף אחד לא מדבר על מיגור החמאס, משימה שכולם יודעים שהיא פנטסטית ובלתי אפשרית לביצוע.

אבל היינו בסיפור הזה, במבצע עופרת יצוקה, נכנסנו פנימה, עשינו את מה שצריך לעשות והנה חזרו הרקטות. זה כמו ריטואל שאין לו סוף. ותושבי הדרום ישאלו אותך, אם ובמקרה תבחרי להיות ראש ממשלה, איך את עוצרת את זה? איך עוצרים את זה?

אין שום שליח ציבור רציונלי שיוכל להבטיח לציבור ולהישבע לו אמונים שלא תיירה ולו רקטה אחת יותר מכיוון עזה. מי שמבטיח דבר כזה, הוא משלה ושוגה ומטעה ומאכיל את הציבור בפנטזיות. ולכן ההתמודדות צריכה להיות התמודדות רציונלית... לכן אני גם מזדהה בלא קושי עם מטרות הממשלה ולא חייבת להיות אופוזיציה אוטומטית. המטרות הן מאוד רציונליות.

בארבע השנים האלה שעברו בין מבצע עופרת יצוקה לירי הרקטות המתחדש, הייתה הולכת למו"מ עם חמאס?

כרגע, מו"מ מדיני עם חמאס בכלל לא עומד על הפרק...

בניגוד לרשות הפלשתינית ששם כן יש לנו כר למו"מ מדיני, עם החמאס אי אפשר לדבר, החמאס לא רוצה לדבר איתנו. מדובר בארגון טרור לכל דבר. גם לא מדובר בישות מדינית מוכרת כלשהי. מדובר באמת בארגון טרור. ואותו רמטכ"ל שחוסל הוא לא רמטכ"ל, הוא טרוריסט על. לכן, אנחנו צריכים לשאוף כמובן להגיע לאיזשהו הסדר בתוך ימים, שייקח את ההישגים המרהיבים של המבצע הצבאי הזה שמדגים כאן יכולות באמת יוצאות דופן של צה"ל, עם הישגים מרשימים ביותר, באמת מעוררי התפעלות, גם בתחכום שלהם, גם בדיוק שלהם, לקחת את התמיכה של הקהילייה הבינלאומית שנתונה לנו עכשיו, וזה לא מובן מאליו, ואת כל אלה למנף ביוזמה שלנו לכדי השגת שקט לטווח ארוך מאוד. טווח של שנים. לא של ימים.

אבל את אומרת שאין עם מי לדבר, אז איך משיגים את זה?

את שאלת אותי על מו"מ מדיני. מו"מ מדיני לא בא בחשבון. אבל כן באמצעות מצרים וכן באמצעות תורכיה, ועכשיו במצרים יושבות גם תורכיה וגם מצרים, וכן בהשתתפות מלאה ואקטיבית של ארה"ב ושל הקהילייה האירופית, לכפות על החמאס שקט לתקופה ארוכה ביותר. זאת המשימה שלנו. כך נמנף את ההישגים הצבאיים לכדי שקט לתושבי הדרום שזאת בסוף המשימה של המבצע הזה.