שלי במסיבת עיתונאים על מאבק האחיות: "לא רק מאבק לגיטימי על שכר ותנאים, זה מאבק על דמותה של מערכת הבריאות הציבורית בישראל, שהיא אבן יסוד בחברה הסולידרית שנבנתה כאן"

12 בדצמבר, 2012

שלי במסיבת העיתונאים להצגת תכנית הבריאות של מפלגת העבודה: "לצאת למבצע עמוד ענן אפשר היה ערב בחירות אבל לדבר עם האחיות אי אפשר? מדובר בהחלטה שפחות קשורה בחיי אדם? זו צביעות ממדרגה ראשונה. אני מוכנה להתחייב בפני נתניהו שאם אנחנו נרכיב את הממשלה הבאה אני נותנת לו התחייבות שהוא יכול עכשיו לדבר עם האחיות ולהגיע אתן להסכם ואני אעמוד מאחורי ההסכם הזה"

בעקבות שביתת האחיות יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', קיימה מסיבת עיתונאים יחד עם ח"כ ברוורמן, המועמדת סתיו שפיר, הכלכלן עמית בן צור, שהיה יועץ בכיר למנכ"ל משרד הבריאות, והסטודנטית לסיעוד הדס עילם, ובה הציגה את תוכנית הבריאות של העבודה. יחימוביץ' התייחסה גם לשיח המדיני שמובילים נתניהו וליברמן:  "ליברמן מבצע לנגד עינינו מופע אימים עם מסרים קיצוניים ופראיים, חסרי אחריות עם דימויי שואה, הלהטת רוחות מכוונת. מדובר באדם מושחת, ציני ומסוכן שעושה הכל כדי שהשיח יישאר בתחום המדיני והבטחוני, אזור הנוחות שלו ושל נתניהו שבו הם לא נתבעים לתת תשובות שהנהגה מחויבת לתת לציבור בכל הנוגע בכל תחומי חייו."

 

"יש שופטים בת"א. שופטת בית הדין האזורי לעבודה קבעה הלילה, שצווי המניעה שהאוצר ביקש להוציא נגד שביתת האחיות אינם מקובלים, אינם חוקיים, ושלאוצר אין כלים של כוח לעצור מאבק שהוא כל כך מוצדק. מאבק האחיות הוא לא רק מאבק לגיטימי על שכר ותנאים, זה מאבק על דמותה של מערכת הבריאות הציבורית בישראל, שהיא אבן יסוד בחברה הסולידרית שנבנתה כאן.

מערכת הבריאות בישראל זכתה להוקרה והערכה בינלאומית בשנים מסוימות בחייה של המערכת המצוינת הזאת. זכינו בפרסי ארגון הבריאות העולמי, בציונים לשבח על הרפואה המונעת לנו, באזכורים תמידיים של תמותת תינוקות נמוכה. כל הדברים שמאפיינים רפואה מערבית מתקדמת. הדבר הזה, מאז כהונתו של נתניהו כשר אוצר, לפני עשר שנים, מתפרק למול עינינו. מערכת הבריאות הציבורית היא עדיין מערכת טובה. יש בה אנשים מופלאים שמחזיקים אותה בשיניים ובציפורניים, אבל היא הולכת ומתרסקת לנגד עינינו בידי אדם שמאמין ברפואה פרטית. הוא מאמין ברפואה פרטית, הוא לא רוצה רפואה ציבורית. ואם הגענו היום למצב שבו במדינת ישראל יש 4.8 אחיות שמטפלות באלף איש ו-3.5 אחיות שמטפלות באלף איש בפריפריה לעומת ממוצע ה-O.E.C.D שם יש 9 אחיות, כלומר פי שתיים ביחס לישראל, ואני מדברת על הממוצע, לא על המדינות הנאורות ביותר, שם יש הרבה יותר אחיות לאלף איש. זה אומר, בסופו של דבר, שאחות בישראל עובדת פי 2 מאחותה במדינות ה-O.E.C.D. זה דבר שהוא בלתי נתפס. עומס העבודה על אחות בישראל הוא פי 2 מאשר ממוצע ה-O.E.C.D. זאת התוצאה של ריסוק מערכת הבריאות.

אני רוצה להתייחס במילה לטענות הנואלות כאילו אי אפשר לנהל עכשיו מו"מ עם האחיות בגלל שאנחנו ערב בחירות. לצאת למבצע עמוד ענן, שאנחנו תמכנו בו, היה אפשר לצאת ערב בחירות? מדובר בהחלטה פחות גורלית? פחות קשורה בחיי אדם? פחות יקרה? העלות של עמוד ענן הייתה 3 מיליארד שקלים. ואני אומרת את זה כמי שתמכה במבצע הזה. לזה אפשר לצאת ערב בחירות? אבל לדבר עם האחיות אי אפשר? מדובר בצביעות ממדרגה ראשונה. ואני מוכנה להתחייב כאן לבנימין נתניהו, אני יודעת שהוא משוכנע שהוא ייבחר לכהונה נוספת כראש ממשלה, שאם אנחנו נרכיב את הממשלה הבאה, אני נותנת לו התחייבות שהוא יכול עכשיו לדבר עם האחיות ולהגיע איתן להסכם יותר מסביר, הגון, ואני אעמוד מאחורי ההסכם הזה. אין לו שום בעיה לעשות את זה ערב בחירות. אנחנו קוראים לו לעשות זאת ומבטיחים לעמוד מאחורי הסכם טוב שייחתם בכל קונסטלציה פוליטית, ואני קוראת גם לראשי הרשימות האחרות לעשות את אותו הדבר ולתת לנתניהו אוקיי לדבר עם האחיות ולהגיע איתן להסכם במהרה.

אנחנו נציג כאן עכשיו את התכנית שלנו לתיקון מערכת הבריאות הציבורית. היא תכנית מאוד ייסודית. היא לא נעשתה היום לרגל שביתת האחיות, אבל היא בוודאי קשורה אליה ישירות ונותנת את המרפא, את הפתרונות ואת המקורות התקציביים. התכנית שלנו לשיקום מערך הרפואה הציבורית בישראל היא חלק מתכנית כלכלית גדולה ומפורטת שעבדו עליה כחמישים איש, מיומנים, מקצוענים, גם מהשירות הציבורי וריכזו אותה עמית בן צור שיושב כאן מימין, כלכלן, ואלי גרשנקרוין, גם הוא כלכלן, שניהם עברו בשירות הציבורי, שניהם גם עבדו איתי, שני כלכלנים סוציאל דמוקרטים. אחד מהאנשים שסייעו לנו לכתוב את פרק הבריאות הוא פרופ' גבי בן נון שהיה סמנכ"ל משרד הבריאות, היום הוא מרצה באוניברסיטה, מכיר היטב מערכות בריאות ציבוריות והוא עומד מאחורי התכנית הזאת. נבצר ממנו להגיע היום כי הוא מרצה באוניברסיטה, אבל בהמשך תוכלו כמובן לראיין גם אותו."

שלי התייחסה לשיח המדיני שנתניהו וליברמן משתדלים לקדם במרץ בימים האחרונים:

"נתניהו זוכר היטב שב-2006 הוא התרסק בבחירות בעקבות תכנית כלכלית שהוביל כשר אוצר, ועל כן הוא מייצר סדר יום מדיני שבו הוא מרגיש בטוח. ליברמן מבצע לנגד עינינו מופע אימים עם מסרים קיצוניים ופראיים, חסרי אחריות עם דימויי שואה, הלהטת רוחות מכוונת. מדובר באדם מושחת, ציני ומסוכן שעושה הכל כדי שהשיח יישאר בתחום המדיני והבטחוני, אזור הנוחות שלו ושל נתניהו שבו הם לא נתבעים לתת תשובות שהנהגה מחויבת לתת לציבור בכל הנוגע בכל תחומי חייו.

אזרחי ישראל יצרו סדר יום שהיה אמיתי והיה קיים כאן כל הזמן, שבו הציבור תובע ממנהיגיו לא רק לעסוק במלל, כאשר גם בשטח שבו הוא מרגיש נוח נתניהו עוסק רק במלל- לנתניהו אין כל כוונה לבנות בe1. זהו שיח שנועד לצורך בחירות בלבד. גינוי מהאיחוד האירופי? החלטות נגדנו באום? כתף קרה ביחסים עם ארה"ב? בסדר. זה משרת את סדר היום שלו. זה גורר את כולנו לאזור הנוחות של נתניהו. ואנחנו נעמוד על סדר היום הציבורי שלנו, על קורת גג, על פרנסה בכבוד, על היכולת לקבל בריאות חינם, על חינוך טוב לילדים, על מחירי מזון שפויים, כל אלו הם הדברים שמרכיבים את החיים שלנו".

עמית בן צור, שהיה יועץ בכיר למנכ"ל משרד הבריאות, ומי שריכז את תהליך גיבוש התוכנית הכלכלית של העבודה, הציג את עיקרי התוכנית: "מטרת התוכנית הכלכלית לבריאות הוגנת היא לחזק את מערכת הבריאות הציבורית באמצעות השקעה ממשלתית בכל חלקיה. התוכנית מעמידה מעל 16 מיליארד שקלים ב-5 השנים הקרובות על מנת לסיים אחת ולתמיד את האשפוז במסדרונות, להחזיר את שירותי בריאות התלמיד לאחריות ישירה של המדינה לתקן את השחיקה בתקציבי קופות החולים ולהפנות את כל משאבי המדינה והציבור לחיזוק המערכת הציבורית".

ח"כ ברוורמן: "נתניהו וליברמן מנסים חדשות לבקרים להעלות אך ורק את הנושא הבטחוני. זהו שטיח המטאטא מתחתיו את כל הבעיות החברתיות - כלכליות שעלו במחאה החברתית. אנחנו לא נוותר. בנו לנו כאן כלכלה שטובה רק לקבוצה קטנה. התוכנית הזו שאנו מציגים כאן היא תוכנית אחראית. או שתהיה כלכלה לקבוצה קטנה שאותה נתניהו וליברמן יובילו או שתעמוד בראש מפלגת העבודה בראשות שלי יחימוביץ' שתוביל כלכלה למען מעמד הביניים והקבוצות החלשות".

סתיו שפיר: "האחיות לא מתלוננות כשהן לא ישנות במהלך הלילה וכשהן צריכות לעבוד גם בשבתות, גם בחגים. האחיות לא מתלוננות ולמרות זאת האוצר אומר להן שהן חצופות, ונוטשות את המחלקות. מי שנטש את בתי החולים הן לא האחיות, אלא המדינה שהפקירה את המערכת הציבורית והפקירה אותנו, אותה מדינה שמדברת על לשמור על האזרחים ולהגן על בטחונה. ראינו את זה בדרום, אבל מה קורה כשמערכת הבריאות בדרום היא החלשה ביותר במדינה, עם המספר הנמוך ביותר במספר רופאים וימי אשפוז? איפה המדינה נמצאת בימים של שקט? הציבור כבר לא אדיש, ובגלל זה בשבוע האחרון ראינו איך הוא תומך במאבק, מימין ומשמאל.
אנחנו יוצאים היום לשטח כדי להגיע לבתי החולים ולבקש מהמטופלים להצטרף למאבק האחיות ולחשוף אותם לתוכנית הכלכלית כי זו המטרה עכשיו, להציג חזון לתיקון המצב בקיים".

הדס עילם, סטודנטית לסיעוד: "כשהתחלתי ללמוד סיעוד ידעתי שאני רוצה לעזור לאנשים בכל צורה שהיא וזה מקצוע שהוא סוג של שליחות. כשהתחלתי בהתמחות, פשוט הזדעזעתי. האחיות מטפלות ב-12 מטופלים. לא מובן לי איך הן עושות את זה, כשהיום אני מטפלת ב-4 מטופלים ולא מספיקה לשבת לרגע. עם כל הרצון הטוב החשק קצת יורד. לא חשבתי על תלושי השכר עד לאחרונה, כשגיליתי ששכר בסיס של אחות מתחילה הוא 5500, שכר שבקושי יכול להחזיק אותי. אני נחרדת שאצטרך להתקיים ממשכורת שלא תוכל לקיים אותי ואת משפחתי. זהו מאבק על מערכת ציבורית שמתפרקת".